Category: Временска Прогноза

MAКЕДОНИЈА ОД ДЕНЕС ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Бремените и лицата над 60 години ослободени од работа

 • August 4, 2017
 • Коментари
Почнувајќи од денеска и во текот на викендов територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза, информираше Министерството за здравство согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи. Предвидени се температури над 40. степен. Министерството за здравство препорачува од денеска до недела од работни обврски да бидат ослободени бремените […]

ОД УТРЕ ДО НЕДЕЛА ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Не излегувајте ако не морате

 • August 3, 2017
 • Коментари
Министерството за труд и социјална политика ги потсетува работодавачите на нивната обрска за почитување на препораките за заштита на работниците, а во врска со најавите за неповолни временски услови. Со оглед на тоа што се прогнозира портокалова фаза, Министерството за здравство потсетува на препораките. По одржаниот состанок на Комисијата за топлотни бранови, се препорачува во […]

ДЕНЕС СОНЧЕВО И ТОПЛО: Температурата до 40 степени

 • August 1, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи од 15 до 22, а дневната температура од 30 до 40 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе достигне до 19, […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево со температура до 38 степени

 • July 31, 2017
 • Коментари
Во Скопје и околината дончево и топло со утринска темепратура до 18 степени, а дневна до 37 степени.  Времето ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. УВ […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Пеколните горештини се враќаат

 • July 30, 2017
 • Коментари
Тропските горештини се враќаат во Македонија. Уште денес ќе стартува топлото време кое на места ќе изнесува од 31 до 38 степени а таквите температури ќе се задржат до средината на неделата – среда. Веќе в четврток доаѓа уште потопол бран со максимална вредност на температурите до па и над 40 степени.

ВИКЕНДОВ СОНЦЕ И ДОЖД: Најтопло кон средината на следната работна седмица

 • July 29, 2017
 • Коментари
Следува период на стабилно, сончево и се потопло време со постепен пораст на дневната температура. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната од 30 до 37 степени. УВ-индексот ќе има вредност 9. Во Скопјe ќе биде сончево и топло со слаба облачност и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се […]

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА НОВ ПЕКОЛЕН БРАН: Еве кога ќе биде најтопло

 • July 28, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, зголемена облачност ќе има повеќе во планинските региони. Преку денот ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и кон исток засилен северозападен ветер, поради кој ќе задржи се уште посвежо. УВ индексот ќе изнесува 8. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната […]

(ВИДЕО/ФОТО)СНЕГ НА ЈАДРАНОТ: Наместо сончање на плажа снег

 • July 27, 2017
 • Коментари
 Силно невреме пропратено со град ја погоди денес Истра, а поради количината на мраз на патиштата испратени се камиони за остранување на снег, јавуваат локалните медиуми. Луѓето во кратка панталони се обидуваат да го расчистат снегот и да ги откопаат гумите од своите возила. Температурите за само неколку минути драстично опаднала на десетина степени Целзиусови. […]

НАЈНОВА ПРОГНОЗА НА УХМР: Се очекува пороен дожд во северниот дел на Скопје

 • July 26, 2017
 • Коментари
УХМР информира дека во моментов северно од Скопје има нестабилна маса, која е со правец на движење кон Скопска Црна Гора. -Од појави има пороен дожд, грмежи и зaсилен ветер и се очекува со овие појави да биде зафатен и северниот дел од градот. Во останатите делови времето е стабилно, иако има појави на зголемена […]

ПОПЛАДНЕВО ОСТАНЕТЕ ДОМА: Намалување на дневната температура, локален дожд и грмежи

 • July 25, 2017
 • Коментари
Намалување на дневната температура, локален дожд и грмежи, најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за денес и за утре. Ќе дува и засилен ветер од југозападен правец. Во четврток врнежи ќе има на повеќе места, а локално ќе бидат пообилни и проследени со ретки грмежи. Дневната температура во следните два дена ќе бележи постепено опаѓање, а позначителен […]
Страница 94 од 135« Прво...708090«9293949596 » 100110120...Последно »