Category: Временска Прогноза

НАЈАВА ЗА НЕВРЕМЕ ПОПЛАДНЕВО: Внимателно вечерва, се очекуваат интензивни поројни врнежи дожд, предупредува УХМР

 • May 15, 2018
 • Коментари
Во текот на попладневните и вечерните часови како резултат на циклонска активност на територијата на Македонија се најавуваат локални врнежи дожд кои на места ќе бидат со умерен до засилен интензитет и ќе бидат позастапени во западните и северните делови од земјата. Според УХМР, овие врнежи поради нивниот локален и краткотраен карактер, не се очекува […]

ПОПЛАДНЕ НЕВРЕМЕ: Попладне локален пороен дожд, до крајот на неделата пресврт во времето

 • May 14, 2018
 • Коментари
Попладне и кон крајот на денот ќе има локален пороен дожд и грмежи, особено во крајните западни и југоисточни делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, што попладне на места ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени. УВ индексот ќе изнесува 7. Утре времето ќе биде […]

Дожд и грмежи до вторник, стабилно време од среда

 • May 14, 2018
 • Коментари
До крајот на денот на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност, која ќе биде проследена со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења и силен ветер, информира УХМР. На некои места се очекува да има појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец, повремено ќе се засилува. Времето утре […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Локални силни врнежи од дожд

 • May 13, 2018
 • Коментари
Во текот на денешниот ден како резултат на циклонска активност на територијата на Република Македонија од УХМР најавуваат локални врнежи од дожд кои според прогнозите на места ќе бидат со умерен до засилен интензитет. Овие врнежи поради нивниот локален и краткотраен карактер не се очекува да предизвикаат излевање на поголемите реки низ земјава, иако, како што […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Претпладне променливо облачно, попладне дожд

 • May 11, 2018
 • Коментари
Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне со локален пороен дожд и ретки грмежи. УВ=6. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне со локален пороен дожд и ретки грмежи. Утринската температура ќе се движи од седум до 15 степени, а дневната од 16 до 27 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, попладне со […]

(Фото)НЕВРЕМЕ ВО РЕСЕН: Град со големина на орев направи хаос во Ресен

 • May 10, 2018
 • Коментари
Попладнево големо невреме го погоди Ресен. Град со големина на орев паѓал интензивно, а продолжил порен дожд по што низ улиците на градот течат реки. Загрижени граѓани ги испратија овие фотографии на Фејсбук страницата на ТВ Сител.

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАТА: Повремен пороен дожд и грмежи

 • May 8, 2018
 • Коментари
Променливо облачно време со сончеви периоди ќе преовладува денеска во Македонија. Попладне ќе има повремен дожд, а локално ќе биде и нестабилно со пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од седум до 15 степени, а дневната ќе достигне од 18 до 26 степени. УВ индексот ќе изнесува 6. Во Скопје слично време […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ДЕМИРХИСАРСКО: Слепче најпогодено – дожд, град и грмотевици на југозападот на Македонија

 • May 7, 2018
 • Коментари
Доцна попладнево демирхисарскиот крај го зафати силно невреме со врнежи од дожд и град. Во селото Слепче кое е најпогодено од невремето, врнел град којшто во еден момент го послал селото како снежна покрива. Засега нема информации за евентуални штети од временската непогода.

ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО ПОВТОРНО НАД КОТАТА: За 22 сантиметри надмината максималната кота на водостојот на Охридското езеро

 • May 7, 2018
 • Коментари
Нивото на Охридско Езеро е 22 сантиметра над дозволениот максимален водостој, додека Дојранското Езеро бележи зголемување за два сантиметра., Според денешните хидролошки мерења, повисоки нивоа од просечните за мај покажуваат реките Врадар и Пчиња, додека намален водостои имаат Црн Дрим, Крива Река и Брегалница.

САТЕЛИТСКИ СНИМКИ ОД ЦИКЛОНОТ: Силна бура го зафати Скопје и северозападна Македонија

 • May 6, 2018
 • Коментари
Силен циклон ја погоди северозападна Македонија попладнево, кој се спушти од Јадранското море преку Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија   Најпогоден од циклонот „Тодор“ повторно е Скопје, каде во моментов паѓа голема количина на дожд, проследен со силни грмотевици и ветар. Според сателитските снимки, циклонот се движи од Јадранското море преку Балканот.  
Страница 95 од 150« Прво...708090«9394959697 » 100110120...Последно »