Category: Временска Прогноза

(Сателитски снимки)ЖОЛТА ФАЗА ВО МАКЕДОНИЈА: Европскиот метеоаларм предупредува на силно невреме кое доаѓа од север

 • June 1, 2017
 • Коментари
Позначително дестабилизирање на времето имаше денеска во вечерните часови зафатени беа Скопското подрачјеќе има силни електрични празнења, силен ветер и пороен дожд. Оваа нестабилна воздушна маса полека се повлекува кон источните подрачја на земјава, каде се очекува локално повторно да има пороен дожд и силни електрични празнења – известуваат од УХМР Преку ноќта постепено ќе […]

Од петок пак ќе грми и ќе врне

 • May 30, 2017
 • Коментари
Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од петок ќе настапи позначително дестабилизирање на времето и во наредните денови на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи. Како што соопшти УХМР, локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме со интензивен пороен дожд, појава на град и засилен ветер, особено во петок и […]

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА:Големо невреме во Скопје и во Македонија

 • May 23, 2017
 • Коментари
Денеска и во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме со појава на град се […]

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: УХМР предупредува на силно невреме во Скопје и Македонија!

 • May 23, 2017
 • Коментари
Денеска и во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи.   Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме со појава на град […]

Променливо облачно време со услови за краткортаен дожд

 • May 22, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне ќе има краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер, особено долж Повардарието. Минималната температура ќе се движи од 6 до 13, а максималната од 19 до 27 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде […]

Попладне останете во вашите домови- се подготвува невреме

 • May 21, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни проследени со грмежи и со појава на град. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер најизразен на север и вдолж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 19 до […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: Дожд, грмотевици и силен ветер во најава за силно невреме!

 • May 20, 2017
 • Коментари
Силен ветер, грмежи и дожд вечерва го зафатија Скопје најавувајќи силно невреме   Ваквата промена ја прогнозираше и УХМР, од каде што предупредуаат на силни електрични празнења и невреме. Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни маси, претежно од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно со повремени […]

Сончево време со температура до 28 степени

 • May 19, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 23 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА НЕДЕЛА: Не чека нагла промена со времето

 • May 14, 2017
 • Коментари
Од УХМР најавуваат дека од  утре ќе започне период во кој температурата ќе опаѓа, ќе се зголемува облачноста а со севернит ветер ќе има и повремени сончеви периоди. Утре од попладневните часови и претежно на запад ќе има повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Во вторник врнежите ќе се прошират насекаде, а локално и […]

СКОПЈАНИ НА УЛИЦА ПО СИЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Скопје се разбуди по силниот земјотрес!

 • May 14, 2017
 • Коментари
Четири степени по Рихтеровата скала е јачината на земјотресот кој рано утрово ги разбуди жителите на скопскиот регион. Епицентарот на земјотресот е 4 километри од Арачиново, односно 6 километри од Марино. Земјотресот е регистриран во 4 часот и 8 минути, а епицентарот беше на длабочина од 10 километри. Скопјани се излезени на улица по страшниот […]
Страница 96 од 137« Прво...708090«9495969798 » 100110120...Последно »