Category: Временска Прогноза

ЗЕМЈОТРЕС ЈА СТРЕСЕ МАКЕДОНИЈА: 3.7 степени по Рихтер во близина на Пехчево

 • October 4, 2017
 • Коментари
Земјотрес од 3,7 степени по Рихтеровата скала пред четириесетина минути беше почувствуван во Источна Македонија. Според Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил на 5 километри северо-западно од Пехчево и 10 километри северо-источно од Владимирово, на 2 км длабочина. Еден час порано, на овој земјотрес му претходел и помал од 2,7 степени.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево со умерена облачност, температура до 23 степени

 • October 1, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена, а во текот на денот во западните и крајните источни делови повремено и значителна облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од минус три до 11, а дневната од 16 до 23 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност. […]

Од попладне врнежи од дожд

 • September 24, 2017
 • Коментари
Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, во западните делови ќе има локален дожд, кој во ноќните часови ќе се прошири на повеќе места. Локално врнежите ќе бидат пообилни, особено во југозападните делови, соопшти  Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). И во текот на утрешниот ден ќе има повремени врнежи од дожд кои ќе бидат повеќе […]

НАЈАВЕНО НЕВРЕМЕ: УХМР најави невреме вечерва

 • September 21, 2017
 • Коментари
МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 26 Гевгелија, 25 Демир Капија, 24 Струмица, 22 Битола, Прилеп, 21 Виница, Скопје- Зајчев Рид, Штип, 20 Тополчани, Тетово, 18 Берово, Ѓуриште, Крива Паланка, Охрид, 16 Пожаране, 15 Претор, 14 Маврово, 13 Лазарополе. НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ (во л/м2) за 9 часа, до 17 часот: 3 Прилеп, 2 Пожаране, Тополчани, 1 Маврово, >0 Охрид, […]

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ ВО МАКЕДОНИЈА: Еве каде падна првата снежна покривка годинава!

 • September 21, 2017
 • Коментари
Мала снежна прекривка, иако се уште календарски е лето, има во планинските предели каде надморската висина е над 2500 метри, пренесува SkiMacedonia. Со последното заладување, врнежите од дожд биле заменети со малку снег, и тоа во региони на Пелистер, Кораб и Шар Планина

Променливо облачно, со повремен дожд

 • September 20, 2017
 • Коментари
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со повремен локален дожд, на места проследен со ретки грмежи и со засилување на ветерот. Повеќе врнежи се очекуваат во западните делови од земјава. Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец, на места ќе достигнува брзина до околу 65 км/час. УВ индексот ќе има […]

Викендов топлотен бран од жолта фаза

 • September 16, 2017
 • Коментари
Македонија денеска и утре ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Температурата денеска ќе достигне до 36 степени, а утре до 37 степени. За таа цел, Министерството за здравство апелира до граѓаните за посебно внимавање за своето здравје, особено поради температурните осцилации во изминатиот период. Од Министерството за здравство особено порачуваат дека е […]

ЖОЛТА АЛЕРТНА ФАЗА: Македонија викендов ќе се најде под жолта алертна фаза!

 • September 15, 2017
 • Коментари
Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на викендот што следува, територијата на целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. За таа цел, Министерството за здравство апелира до граѓаните за посебно внимавање за своето здравје, особено заради температурните осцилации во изминатиот период. Исто така, потребно е да […]

СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ: УХМР предупредува на пороен дожд и силно невреме во Скопје и скопско

 • September 11, 2017
 • Коментари
Кон скопскиот регион за околу половина час се очекува да наиде нестабилна возудушна маса со интензивен пороен дожд, грмежи силен ветер и електрични празнења, локално и во форма на невреме, соопшти УХМР. Управата за хидрометеоролошки работи попладнево соопшти дека нестабилна воздушна маса доаѓа од албанското подрачје и се придвижува кон Македонија. Нестабилна облачност има во […]

ХАОС ВО ФЛОРИДА: Следете во живо директно од Флорида – погледнете ја разурнувачката моќ на ураганот „Ирма“ кој пустоши со ветришта на 200 км/час!

 • September 10, 2017
 • Коментари
Ураганот Ирма, кој достигна категорија од четврти степен денеска ја погоди Флорида, при што предизвика поплави во Мајами. Ударите на ветрот во јужните делови на Флорида се од 160 до 215 километри на час, зависно од локацијата. Околу сто илјади лица одлучиле бурата да ја пречекаат во своите домови и во засолништата. Улиците на Мајами се […]
Страница 98 од 135« Прво...708090«96979899100 » 110120130...Последно »