Category: Временска Прогноза

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло

 • May 24, 2018
 • Коментари
Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни врнежи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до […]

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ЈА ЗАФАТИ МАКЕДОНИЈА: Владимир ги погоди Полог и Крива Паланка

 • May 23, 2018
 • Коментари
Попладнево Полошкиот регион како и Криво Паланечкиот регион се на удар на циклонот Владимир кој во овие предели условува нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења, засилен ветер и локална појава на град. Деновиве под влијание на овој циклон, времето ќе биде нестабилно облачно на повеќе места со поројни врнежи од дожд, грмежи, […]

Времето денеска: Oблачно и нестабилно

 • May 23, 2018
 • Коментари
Во Македонија ќе биде промеливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално тие ќе бидат поинтензивни со пороен дожд и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе се движи од 18 до 29 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 27 степени.

НЕВРЕМЕ ВЕЧЕРВА: Во овие градови вечерва се очекуваат грмежи и силен дожд!

 • May 22, 2018
 • Коментари
До крајот на денот времето ќе биде нестабилно облачно со локален пороен дожд и грмежи, но со послаб интензитет, која повеќе ќе биде застапена во источните делови. Во вечерните часови, како и во текот на ноќта, се очекува постепено стабилизирање на атмосферата. Од попладне и попладне на повеќе места во земјата имаше развој на нестабилна […]

СЛЕДИ ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД:Временска прогноза за неработните 4 дена која ќе ве разочара

 • May 22, 2018
 • Коментари
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ (,,Службен весник на РМ,, бр.21/98 и 18/07), 23 мај 2018 година, среда, Националниот ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во Република Македонија. 24 мај 2018 година, четврток, „Св. Кирил и Методиј“, Денот на сесловенските […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Променливо облачно со локални врнежи од дожд

 • May 19, 2018
 • Коментари
Времето во Македонија денес ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Според Управата за хидрометеоролошки работи, попладне ќе има ретка појава на грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Температурата ќе се движи од 16 до 26 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 6. Утре времето […]

НАЈАВА ЗА НЕВРЕМЕ ПОПЛАДНЕВО: Внимателно вечерва, се очекуваат интензивни поројни врнежи дожд, предупредува УХМР

 • May 15, 2018
 • Коментари
Во текот на попладневните и вечерните часови како резултат на циклонска активност на територијата на Македонија се најавуваат локални врнежи дожд кои на места ќе бидат со умерен до засилен интензитет и ќе бидат позастапени во западните и северните делови од земјата. Според УХМР, овие врнежи поради нивниот локален и краткотраен карактер, не се очекува […]

ПОПЛАДНЕ НЕВРЕМЕ: Попладне локален пороен дожд, до крајот на неделата пресврт во времето

 • May 14, 2018
 • Коментари
Попладне и кон крајот на денот ќе има локален пороен дожд и грмежи, особено во крајните западни и југоисточни делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец, што попладне на места ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени. УВ индексот ќе изнесува 7. Утре времето ќе биде […]

Дожд и грмежи до вторник, стабилно време од среда

 • May 14, 2018
 • Коментари
До крајот на денот на повеќе места ќе има развој на нестабилна облачност, која ќе биде проследена со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења и силен ветер, информира УХМР. На некои места се очекува да има појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец, повремено ќе се засилува. Времето утре […]

ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Локални силни врнежи од дожд

 • May 13, 2018
 • Коментари
Во текот на денешниот ден како резултат на циклонска активност на територијата на Република Македонија од УХМР најавуваат локални врнежи од дожд кои според прогнозите на места ќе бидат со умерен до засилен интензитет. Овие врнежи поради нивниот локален и краткотраен карактер не се очекува да предизвикаат излевање на поголемите реки низ земјава, иако, како што […]