January 23, 2021, 5:32 pm

Бeз пeчeњe: Тopтa co тpи видa чoкoлaдo

За сите зависници од чоколадо имаме еден рецепт кој ќе ве натера да истрчате во кујна и да го пробате веднаш. СОСТОЈКИ: 600ml слатка павлака, 150g темно чоколадо, 200g бело чоколадо, 200g млечна чоколадо, 1 шолја дробени бисквити, 3 лажички путер. ПОДГОТОВКА: Растопете...

Чoкoлaдeн кoлaч за 5 минути со cocтojки кoи ceкoгaш ги имaмe вo фpижидep

Направете чоколаден колач со состојки кои сите ги имаме во фрижидер. СОСТОЈКИ: 4 лажици брашно, 4 лажици шеќер, 2 лажици какао, 1 јајце, 3 лажици масло, 3 лажици млеко. Се мешаат сите суви состојки, се ставаат јајце, млеко масло, се...

Стap дecepт кoj ce тoпи вo ycтa – Едноставен кoлaч со opeви и џeм

Направете жарбо пита – едноставен колач кој се топи во уста. СОСТОЈКИ: 400 гр брашно, 1 маргарин, 2 лажици шеќер, 1дл млеко, 1 квасец. СОСТОЈКИ ЗА ФИЛ: 150 гр ореви, џем, малку рум. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Во топло млеко ставете квасец и шеќер. Оставете квасецот...

(Видео) Совршен чoкoлaдeн биcквит

Едноставен рецепт за неодолив десерт. СОСТОЈКИ: 180 гр путер, 200 гр темно чоколадо за готвење, 4 белки, 50 гр шеќер (за белките), 1 лажица сок од лимон, 4 жолчки, 50 гр шеќер (за жолчките), арома ванила или ванилин шеќер, 1 лажичка...

Пoceн и coчeн кoлaч – Толку е вкyceн што ќе пoчнeтe рeдoвнo да си го пpaвитe

Многу вкусен колач, посен, се топи во уста. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 350 мл свежо исцеден сок од портокал, 4 супени лажици домашен џем од шипки (или по ваш избор), 120 г шеќер, 2 ванилин шеќер, 2 портокали – рендана кора, 180 г...

Ocвeжитeлнa и дeкоpaтивнa чизкejк тopтa со лyбeницa

Ќе ве освои и со вкус и мирис! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: Калап 24 см, 300 г мелени бисквити, 125 г растопен путер, 1 лажица мед, ½ цеден портокал. ПОСТАПКА: Сите состојки се мешаат додека да се изедначи смесата, па потоа се натапкува рамномерно како...

Бaнaнa тиpaмиcy – Кpeмacтo и coчнo coвpшeнcтвo кoe нe ce зaбopaвa

Неодолива комбинација од банана и кокос. СОСТОЈКИ: 4 банани, 500 гр маскарпоне сирење, 1 прстофат сол, 80 гр шеќер во прав, 3 јајца, 1 пакување ванилин шеќер, 2 пакувања пишкоти, 1/4 л кокосово млеко, 1/4 л кокосов ликер. НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Разматете јајца,...

Бoм6ици пoлни жeлe

Шарени желе бомбици. СОСТОЈКИ: 500 гр. мелени бисквити, 200 гр. маргарин, 200 гр. шеќер во прав, 100 гр. желе, 100 гр. кокос. ПОДГОТОВКА: Маргаринот се топи, се мешаат бисквитите кои се мелени со шеќер во прав, а желето се сече на ситни коцки. Се...

Вoздyшecт колач со јаболки и цимет

Направете воздушеста пита од јаболки. СОСТОЈКИ: 6 јајца, 350 гр. шеќер, 200 мл. масло, 300 мл. топло млеко, 240 гр. брашно, 2 ванили, 1 прашок за пециво, 1 лажица цимет, 1 кг. јаболки. ПОДГОТОВКА: Се лупат и чистат јаболките, се рендаат крупно и...

Чоколаден мус во чаши

Направете вкусен мус со чоколадо. СОСТОЈКИ: 2 јајца, 1 млечно чоколадо. ПОДГОТОВКА: Се двојат белките од жолчките од јајцата кои биле на собна температура. Се матат белките со миксер, жолчките со жица. Се топи чоколадо на пареа и се лади. Се мешаат сите три смеси. Се става...
- Advertisement -

Latest News

(Видео) Русија нa нoзe пo пpивeдyвaњeтo нa Навални: Пpoтecти вo пoвeќe гpaдови, нaд илjaдa лицa ce yaпceни..

Во центарот на Москва денеска се собраа повеќе од 40.000 луѓе во знак на поддршка за упасениот опозициски лидер...
- Advertisement -