October 19, 2021, 4:15 pm

Европско првенство

Бесплатни билeти за ЕУРО2020 за сите лондончани кои ќе се вaкцинираат до четврток

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, објави денеска дека жителите на англиската престолнина ќе имаат можност бесплатно да добијат билети за финалето на ЕУРО2020 доколку најдоцна до четврток примат прва доза вакцина против Ковид-19. Финалето на Европското првенство ќе се игра...

(Видео) Cпpeмeн зa „Хoливyд“: Гoлoт ycпea дa гo излeчи „тeшko пoвpeдeниoт“ Имoбилe

Италијанската фудбалска репрезентација се пласираше во полуфиналето од ЕУРО 2020 после победата со 2:1 против Белгија во Минхен. Италија поведе со 2:0 со головите на Николо Барела во 31-та минута и Лоренцо Инсиње во 44-тата, а на крајот конечниоте 2:1...

Шпанија и Италија полуфиналисти во Европското фудбалско првенство

Шпанија и Италија се првите полуфиналисти во Европското фудбалско првенство. Шпанија се провлече во полуфиналето на УЕФА ЕУРО 2020 откако ја победи Швајцарија по изведувањето на пеналите 1: 1 во регуларното време (3: 1 по изведувањето на пеналите). Автоголот на Закарија...

Најмалку 300 навивачи на Финска се вратија ковид-позитивни од ЕП

Најмалку 300 фински навивачи се вратија ковид позитивни од Европското фудбалско првенство, објавија тамошните власти, што би можело да биде причина за одложување на планираното олабавување на епидемиолошките мерки во земјата. Дневниот број на новозаболени во Финска од 50 се...

Португалија е пopaзена: Белгија го eлиминиpaше актуелниот европски шампион

Европа ќе добие нов фудбалски владетел, откако Белгија го совлада актуелниот шампион Португалија со 1-0 во осминафиналето на Европското првенство. Клучниот момент се случи во 42. минута, кога Торган Азар со прекрасен гол донесе водство за Белгијците кое на крајот...

Холандија пopазена, Чешка оди во четвртфинале

Репрезентацијата на Чешка одигра фантастичен меч во рамките од осминафиналната фаза од ЕУРО и го совлада фаворизираниот состав на Холандија со конечни 2:0 на преполниот стадион во Будимпешта. Клучниот момент на мечот се случи на стартот од вториот дел кога...

Арнаутовиќ бeceн: Преку глава ми е од ВАР, не можеш ниту да се израдуваш како што треба

Од еуфорија до очај. Така може да се опишат емоциите на австрискиот фудбалер Марко Арнаутовиќ по голот постигнат во 65. минута од синоќешната осминафинална пресметка против Италија на ЕУРО 2020, кој набрзо потоа му беше поништен од ВАР. Само неколку...

Шok за Хрватска: Иван Перишиќ фати kopoна пред meчот со Шпанија

Голем шок ја потресе Хрватска пред осминафиналната пресметка со Шпанија утре од 18 часот во Копенхаген, откако еден од најдобрите фудбалери Иван Перишиќ има коронавирус и отпаѓа од комбинација за мечот со „црвената фурија“. Перишиќ беше стрелец на два од...

Столе легенда: Нашиот е еден од најдобрите голмани на Европско

Позитивниот впечаток кој го остави Македонија на дебитантското Европско првенство го измерија по повеќе параметри, а меѓу нив не смееме да го заборавиме и голманскиот. о сумирањето на впечатоците и обработката на статистичките анализи, имаме убав податок кој произлезе од...

(Фото) Според Би-Би-Си: Алиоски во дрим-тимот во групната фаза на ЕП

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски имаше одлични партии на Европското првенство, кое нашата селекција го заврши уште во групната фаза. Фудбалерот настапи на сите три натпревари на ЕП за нашата репрезентација и неговиот одличен учинок беше запишан во бележникот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

(Видео+фото) Џони Деп на прием кај српскиот претседател Вучиќ

Холивудскиот актер Џони Деп е во посета на Србија. Заедно сосрпскиот актер Милош Биковиќ, Деп беше на прием кај...
- Advertisement -spot_img