Category: Економија

ЗАЕВ НАЈАВИ ЗАБРАНА ЗА ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, ЈАГЛЕН И МАЗУТ: Кој нема да плати за струја, ќе си мрзне!

 • November 13, 2018
 • Коментари
Забрана на дрвата, на мазутот, на јагленот се мерките кои ќе ги предложи Владата против енормното загадување. Иако мерните станици покажуваат дека во Скопје, Битола, Тетово и други градови зголемено и повеќе од дозволеното присуство на ПМ10 честички има и во летниот период, според Заев повеќе од 90% причината за загадувањето се токму граѓаните и […]

АНЃУШЕВ СО ПОМОШ НА УЈП ВАДЕЛ МИЛИОНИ ОД „ФЕНИ“: „Лидер“ објави документи кои докажуваат како Анѓушев испумпувал милиони од „Фени“

 • November 12, 2018
 • Коментари
Нови документи за милионскиот скандал на компанијата Енерџи Деливери Солушнс (ЕДС) и наплатата на нејзиниот долг во ФЕНИ, открива „Економски Лидер“. Компанијата која тогаш беше во сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев – со предатираниот документ, нелегално издаден од УЈП, преку политичка протекција ќе успее во стечајната постапка да го наплати целиот долг, наместо само процент […]

ЗНАЧИТЕЛНО НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА: Од полноќ по 4.5 денари поевтини цени на бензинот и дизелот

 • November 12, 2018
 • Коментари
Цената на бензините од полноќ ќе се намали за 4,5 денари, на дизелот за три денари, а на екстра лесното гориво за 3,5 денари, најави претседателот на Регулаторната комисија за енергтеика Марко Билсимовски. – Денеска имаме едно од најголемите намалувања на цените на бензините и дизелот од кога постои Регулаторната комисија за енергетика. Тоа не […]

ДОБРА ВЕСТ:Бензините поевтинуваат еве која е новата цена

 • November 12, 2018
 • Коментари
Цената на бензините од полноќ ќе се намали за 4,5 денари, на дизелот за три денари, а на екстра лесното гориво за 3,5 денари, најави претседателот на Регулаторната комисија за енергтеика Марко Билсимовски. – Денеска имаме едно од најголемите намалувања на цените на бензините и дизелот од кога постои Регулаторната комисија за енергетика. Тоа не […]

(Видео)ТАЖНАТА РЕАЛНОСТ: За 1 денар 2 килограми јаболка – овоштарите од Ресен ги фрлија јаболката на буниште

 • November 11, 2018
 • Коментари
Катастрофалната ниска цена која владата им ја понуди на овоштарите за откуп на јаболката по цена од 1 денар за 2 килограми, ги револтираше производителите на јаболка. Тие одлучија да го фрлат својот род. Откупот на овогодинешната реколта на јаболката во цела држава се одвива во катастрофални услови, а особено во преспанско-ресенскиот регион каде оваа […]

ЕКО-НАЛЕПНИЦИТЕ ГРАЃАНИТЕ ЌЕ СИ ГИ ПЛАЌААТ САМИ: Казните ќе се движат од 300 до 1000 евра доколку возите со несоодветна налепница!

 • November 11, 2018
 • Коментари
Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги најави Владата. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули. очекува налепниците да придонесат за намалување на аерозагадувањето, бидејќи како што вели транспортот е втор најголем загадувач. Макрадули вели – оваа мерка мора да се воведе со оглед на фактот што во […]

ВЛАДАТА ЌЕ ГИ ОБЕЛЕЖУВА ПОСИРОМАШНИТЕ:Со црвени налепници на постарите автомобили , кои нема да возат автомобили како богатите

 • November 11, 2018
 • Коментари
Откако вчера заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, одржа прес конференција на која ги појасни новите измени во Законот за возила со кој се воведуваат еколошки налепници, во јавноста се крена прашина околу овој нов закон. Имено тој како што рече со ова ќе се намали загадувањето во главниот град, но […]

РУДНИКОТ НА СМРТТА СЕГА Е „ЗА ЖИВОТ“ ВО ВАЛАНДОВО И ГЕВГЕЛИЈА: Уставниот суд го поништи референдумот во Гевгелија и дозволи изградба на рудници

 • November 9, 2018
 • Коментари
На 07.11.2018 година, Уставниот суд на РМ ја поништи одлуката на Советот на Општина Гевгелија, со која се распиша и одржа РЕФЕРЕНДУМОТ ПРОТИВ РУДНИЦИТЕ НА СМРТТА. Канадската компанија „Ресервоар минералс“ поднесе барање да преиспита уставноста на одлуката на советот на Општина Гевгелија, а Уставниот суд во експресна постапка го прифати нивното барање и ја поништи […]

Започна аплицирањето на лозарите за добивање еден денар по килограм предадено грозје во регистрирани Винарски визби

 • November 9, 2018
 • Коментари
Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес неделава почна аплицирањето на  лозарите од велешкиот поширок регион за добивање субвенција,  1 денар по килограм за предадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“, исклучиво во регистрирани Винарски визби. Како што информира за МИА Зоран Наковски раководител на ПЕ на МЗШВ во Велес, […]

МАКЕДОНСКАТА БАНКАРСКА АСОЦИЈАЦИЈА СО БАРАЊЕ: Банкарите бараат одложување на оданочување на каматите од депозитите до влез во ЕУ

 • November 9, 2018
 • Коментари
Македонската банкарска асоцијација бара одложување на оданочувањето на каматите на депозитите на граѓани најавено за од 2020 година, до влезот на земјата во ЕУ. Македонската банкарска асоцијација вчера одржа седница на Собрането на која ги разгледа предложените законски измени што се однесуваат на оданочување на доходот од камати на депозити на граѓаните. -Ставот на Македонската […]
Страница 1 од 8912345 » 102030...Последно »