„Дојче Веле“: Во Македонија шиење за милостина, а плати помали од Бангладеш и Кина според трошоците за живот

„Македонка“ некогашниот центар на југословенската текстилна индустрија, 9 илјади вработени, фабрика која им припаѓа на вработените, директор кој заработува само малку повеќе од работниците, фабричка градинка, работнички станови. Пропадна заедно со социјализмот на почетокот на 90-те , вака го...

Поевтини горива од утре

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 0,50 денари и од ноќеска на полноќ малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 67,50 ден/лит, додека малопродажната цена...

ГИ ЗАДОЛЖИЈА И НАШИТЕ ПРАВНУЦИ: Власта во заминување ја задолжи државата за нови 500 милиони денари

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување на јавниот долг, рече денеска на прес-конференција дополнителната заменик-министерка...

ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА: Од полнoќ нови цени на нафтените деривати

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво во однос на цените утврдени со Одлуката од 08.01.2020 година, ова денеска го информира...

ОД ПОЛНОЌ: Нови цени на горивата

За половина денар поевтинуваат бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинства од ноќеска на полноќ, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на Еуросупер БС – 98 ќе изнесува 68 денари за литар, 70 денари ќе чини литар...

Русија почна со испораките на гас преку Турски тек

Русија почна да испорачува природен гас за Бургарија, Грција и Македонија преку новиот гасовод Турски тек, објави во неделата бугарската енергетска компанија „Булгантрансгаз“. Русија го започна градењето на гасоводот Турски тек, откако пред речиси три години по опструкциите од Европската...

ПЛАТИ КАКО ВО АФРИКА, ЦЕНИ КАКО ШВАЈЦАРИЈА: Македонија има најскапи патарини во регионот, а можеби и во Европа

Балканската редакција на „Ал Џазеира“ ги истражуваше цените на патарините во земјите од екс-Југославија, калкулирајќи ги цените кои треба да ги платат граѓаните на БиХ, Хрватска, Македонија, Србија и Косово за секој 10-ти километар поминат на автопат Во државите од...

ВЛАСТА ДОНЕСЕ НОВ, ПА ГО ВРАЌА СТАРИОТ ЗАКОН: Од денеска платата ќе се оданочува со една стапка од 10 отсто

Почнува примената на измените на Законот за данок на личен доход со кои се става во мирување примената на прогресивниот данок на личен доход. Следните 36 месеци доходот од работа, доходот од самостојна дејност, доходот од авторски и сродни права,...

Парите за скенирани сметки ќе ги добиете во февруари

Граѓаните кои скенирале фискални сметки во периодот октомври – декември 2019 година ќе ги добијат своите средства од повратот на ДДВ во февруари 2020 година, информираат од Управата за јавни приходи. Тие информираат дека во второто тримесечје од МојДДВ повратот...

СИ БЛЕСКАМЕ: Намaлено индустриското производство споредба со минатата година

Индустриското производство во ноември годинава е за 2,1 отсто намалено во однос на ноември 2018 година, а во првите 11 месеци од годинава има пораст од 4,7 отсто во споредба со истиот период лани. Според податоците на Државниот завод за...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...