ДЕЛЕВ:Само семејните бизниси на Заеви и Анѓушеви цветаат и тоа со сесрдна помош на институциите под нивна контрола

Деновиве сме сведоци на едно огромно лицемерие кое говори за криминогеноста и расипаноста на СДС и нејзината врхушка. Фирмата ЕДС на вицепремиерот тендераш, Кочо Анѓушев, поради наводна коректност се повлекува од бизнис зделката со АД МЕПСО и испораката на...

АНЃУШЕВ ЌЕ ЗАШТЕДИ, А ДРЖАВАТА ЌЕ ПЛАЌА ЗА РАСКИНУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО МЕПСО

Вицепремиерот Кочо Анѓушев ќе заштеди, но државата ќе плати 233.000 евра. Ова следува откако компанијата на Анѓушев го раскина договорот со МЕПСО. Фирмата на Анѓушев имала склучен договор за набавка на електрична енергија со МЕПСО во период кога нејзината цена...

ЕЛЕМ ќе купува 29,7 гигават часови електрична енергија

Компанијата соопшти дека причина за набавката е зголемената побарувачката од овој вид енергенс во текот на ноември кога почнува грејната сезона.   Државната енергетка компанија ЕЛЕМ планира да купи 29,7 GWh електрична енергија за да ги покрие потребите на тарифните потрошувачи...

НОВИ 72.3 МИЛИОНИ ЕВРА ЗАДОЛЖУВАЊА: За четири месеци половина милијарда евра нов долг, платата и пензиите намалени!

Македонската економија е на колена и секојдневно тоне. Нема ден, а да не излезе некој поразителен податок. Пари за предвиденото покачување на пензиите нема, а просечната плата се намалува наместо да расне. Црното економско трио Заев, Тевдовски и Анѓушев...

НЕКВАЛИТЕТНА АЛБАНСКА НАФТА ВЛЕГУВА НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР: Дали владата премолчно дозволи влез на неквалитетна албанска и косовска нафта на домашниот пазар?

Според информации на Журнал, Албанската компанија „Gulf oil” влегува на македонскиот пазар преку фирмата Сан петролеум која оди со ребрендирање на бензинската пумпа Супертрејд. Оваа бензинска пумпа, како што дознаваме наскоро ќе почне да работи под капата на албанскиот...

СЕ ПРОДАВААТ ДРЖАВНИТЕ ЕЛЕКТРАНИ: Хидро и термоцентралите, водните богатства, турстички комплекси во сопственост на ЕЛЕМ оди на продажба!

Советникот за енергетика на македонскиот премиер Зоран Заев, од неодамна и српски и македонски државјанин Александар Обрадовиќ веќе остварил контакти со голем број компании ифондови коишто се заинтересирани да ги купат македонските енергетски капацитети, пишуваат медиумите во регионот. Многу е...

СЕГА ИМА ИЛИ НЕМА ГРЕШКИ ВО ПРОЕКТОТ: Откако си направија есап, потпишаа анекс на договорот за продолжување на проектот започнат од ВМРО-ДПМНЕ за автопатот...

Владата и кинеската фирма „Синохидро“ денес потпишаа анекс на договорот за продолжување на рокот за изградба на автопатот Миладиновци-Штип. „Автопатот Миладиновци – Штип согласно претходниот договор требаше да биде завршен до 1 мај 2017 година, но за жал не беше...

ФЕНИ ОДИ ВО СТЕЧАЈ: Речиси илјада вработени на улица, кавадарчани исплашени за иднината на градот!

Вработените во металуршкиот гигант „Фени“ во паника дека ќе ги изгубат своите работни места. Повеќе од триесет дена Фени работи на одржлив минимум, присуство на извршители според информациите  имало  секој ден а веќе се почнало со мерење со геометри...

ЌЕ ЈА ДОВЕДАТ МАКЕДОНИЈА НА ПРОСЈАЧКИ СТАП: Три мултинационални компании ќе ја напуштаат државата, а уште толку ја заобиколиле Македонија!

Неспособната влада на СДС ги брка инвеститорите. 60-тина компании кои најавија дека ќе вложат во Македонија во времето ва ВМРО-ДПМНЕ сега ги нема. Светската компанија за производство на трактори веќе ја одбра Србија, како земја во која што би инвестирале...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС ја води државата во економска бездна

„Владата на СДС ја осиромашува државата и ја води во економска бездна. Економските падови станаа заштитен знак на владата предводена од Зоран Заев и СДС. Недомаќинското работење на СДС на Република Македонија и донесе континуиран пад на индустриското производство за...
- Advertisement -

Latest News

Андоновски: СДСМ во својата програма на 245-тата страница ги лажат граѓаните дека преговорите со ЕУ започнале, а Македонија две години го чека датумот како...

-Датум сеуште нема, иако преговарачката рамка е донесена од страна на Европската комисија. Добро е што и господинот Бојан...
- Advertisement -

Мицкоски: Граѓаните мора да знаат што се направи СДСМ во изминатите три години

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се обрати на собирот во Сопиште од каде што порача дека граѓаните мора да знаат што се направи СДСМ...

Николоски од Гевгелија: Рудниците нема да се отворат, ВМРО-ДПМНЕ ја почитува одлуката на народот

Тука сме пред она што треба да е брана Конско, можам да кажам дека истата беше проектирана во текот на 2016 година, беа одобрени...

(Фото) Не се знае дали е општина или штаб на СДСМ

На паркингот во општина Бутел попладнево стои паркирано партиско возило на СДСМ. Очигледно целиот државен апарат е ставен во функција на СДСМ со цел...

(Фото) Владата троши милиони на тендери за разно разни набавки во ек на најголемата kpиза

И покрај сите укажувања на стручната јавност и на експертите, Владата на СДСМ не престанува со недомаќинското трошење на средствата на граѓаните. Имено, офанзивно...