Од утре новo поскапување на горивата, ова се новите цени

Од утре стапува на сила одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за ново поскапување на горивата за два денари по литар. Со последната промена малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 70 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС-98 71,5...

МИНОСКИ: Без Гувернер во прашање ќе се доведе ликвидноста на банкарскиот сектор!

Поранешниот министер за финансии Кирил Миноски во интервју за „Република“ зборува за последиците од ненавремен избор на Гувернер на НБРМ. Која процедура треба да се почитува при избор на прв човек на НБРМ? Миноски: Во Законот за Народна банка на РМ,...

ЛИЦЕМЕРИЕ И СРАМОТА: Заев и министрите се сликаат во фабрика со 6.000 вработени што жестоко ја критикуваа, а самите не донесоа ниту една инвестиција

Премиерот Зоран Заев и дел од неговите министри, се сликаа во фабриката Кромберг и Шуберт која има 6.000 вработени. Оваа инвестиција е донесена во Македонија од претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ. Посетата на Заев и министрите од СДСМ на фабриката Кромберг...

НОВ ЦЕНОВЕН ШОК: Од понеделник нови, поскапи цени на гориата!

Пред скоро две недели Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за промена на цените на бензините, со што цените се зголемија за 2 денари. Во споредба со цените од минатата година, со последното поскапување бензините „скокнаа“ за 11 денари. Со...

НОВИ БАНКНОТИ ОД ВТОРНИК: Полимерните банкноти од 50 и 10 денари влегуваат во оптек од вторник

Од вторник ќе бидат воведени полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари, кои ќе имаат подолг век на траење за разлика од досегашните хартиени. -Од 15 мај годинава, Република Македонија ќе биде на мапата на државите чијашто...

ОД ВТОРНИК ВО ОПТЕГ НОВИТЕ ПАРИ: Ќе имаат подолг век на траење, а еве како ќе изгледаат 

Од вторник ќе бидат воведени полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари, кои ќе имаат подолг век на траење за разлика од досегашните хартиени. -Од 15 мај годинава, Република Македонија ќе биде на мапата на државите чијашто...

РАСПРОДАЖБА ВО УЈП: Се продаваат Пасати, Алфа Ромео, телевизори – се по „багателни“ цени

Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на запленети предмети по пат на јавна аукција која ќе се одржи на 31. мај, годинава, но и во слободна продажба. На продажба се нудат станови, земјиште, автомобили, телевизори, компјутери и...

ЦЕНАТА НА НАФТАТА ЌЕ РУШИ РЕКОРДИ: Банката на Америка предвидува дека нафтата ќе достигне 100 долари за барел во 2019 година

Подгответе се за скок на цените на нафтата до 100 долари за барел - ниво кое не е видено од 2014 година, прогнозираат аналитичарите на Банката на Америка. Банката на Америка објави дека нафтата вчера достигна цена до 78 долари,...

КУПУВАЈТЕ ЗЛАТО: Купувајте злато, цената на златото расте, слабее доларот

Економистите посочуваат дека последните податоци за инфлацијата во САД влијаеле на очекувањата на одлуката на Федералната Резерва на САД да се воздржат од зголемување на каматните стапки, со што индиректно ја стимулира цената на златото. Цената на златото за јули...

ДОЛАРОТ ПОД НОВ УДАР: Американските санкции против Иран ќе го погодат доларот

Повлекувањето на САД од нуклеарниот договор со Иран ќе доведе до воведување на американски санкции за Техеран. Според рускиот аналитичар Алексеј Корнева, одлуката на Доналд Трамп ќе доведе до зајакнување на рубљата, бидејќи американските санкции против Иран значат затворање на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...
- Advertisement -spot_img