СЛЕДУВААТ МАСОВНИ ОТПУШТАЊА ОД РАБОТА: Неколку странски фабрики заминуваат од Македонија поради односот на владата – илјадници ќе останат на улица!

Новата влада наследи шеесетина компании сериозно заинтересирани да отворат свои капацитети во Македонија и со тоа да обезбедат вкупно 25 илјади вработувања. Но, наместо вработувања, следува бран на отпуштања. Три големи меѓународни компаниии најавиле напуштање на државата незаводоволни од третманот на...

60 КОМПАНИИ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Компании од САД, Германија, Британија, Кина, Италија заинтересирани да инвестираат и да отворат нови работни места!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција за странските инвестиции истакна дека претходниот владин тим бил во сериозни и длабоки преговори со речиси 60-тина компании кои сакале да инвестираат во Македонија. Станува збор за компании од САД, Германија, Британија,...

ГЕРМАНСКИОТ КАНЦЕЛАР ДИРЕКТОР ВО „РОСЊЕФТ“: Герхард Шредер станува дел од бордот на директори на руската нафтена компанија „Росњефт“

Бившиот германски канцелар Герхард Шредер потврди дека ќе влезе во составот на директори на „Росњефт“, без обзир на критиките на германската јавност и медиуми. Политичарот повика Русија да не се демонизира, јавува агенцијата ДПА „Ќе го направам тоа. Се работи...

ОВА ЌЕ БИДЕ КОБНА ГОДИНА ЗА ЛОЗАРИТЕ: „Повардарие“ нема да откупува, другите винарски визби ги уценуваат лозарите – цените за откупот се држат во...

По се изгледа дека оваа сезона за лозарите ќе биде најтешката во последните неколку години, ако се има во предвид дека винарската визба „Повардарие“ нема да откупува грозје поради долг кон УЈП од фантастични 28 милиони денари Од винарската визба,...

ПОЛЕКА НО СИГУРНО КОН ЕКОНОМСКА КРИЗА: Следи ново задолжување на Македонија – Тевдовски ќе не задолжи за нови 27.6 милиони евра!

Новата Влада продолжува да ја задолжува Република Македонија, државата на 5-ти септември треба да се задолжи за 27,64 милиони евра, а на 6-ти септември терба да се вратат 23,64 милиони евра од државната каса. Откако дојде на власт СДСМ...

ВЛАДАТА ЌЕ ГИ КОДОШИ ИНВЕСТИТОРИТЕ: Со одлука на Заев, спротивно на законот и бизнис праксата ќе се објавуваат договорите на инвеститорите!

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и компаниите/странски инвеститори во Република Македонија. Со ова,...

„ПОВАРДАРИЕ“ СЕ НАОЃА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА, ПА БАРА КРИВЕЦ: Делев со реакција на кривичната пријава која против него ја поднесе винаријата „Повардарие“

Поранешниот заменик министер за економија, Христијан Делев реагираше на денешните информации дека винаријата Повардарие поднела кривични пријави против него, поранешниот министер за земјоделство Михаил Цветков и неговиот заменик Ванчо Костадиновски. Тој во реакцијата вели дека тврдењата на Повардарие се комплетно...

НОВ ШОК ЗА ГРАЃАНИТЕ: СДС ќе ја зголеми цената на струјата – од наредната година сметките за струја ќе бидат најмалку 20% повисоки!

СДС во наредната година ќе ја зголеми цената на струјата. Со либерализација на пазарот на електрична енергија која планира да ја воведе владата на СДС, сметките на граѓаните за електрична енергија ќе се зголемат, за најмалку 20%, се вели...

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ФИНАНСИИ КОНТРА МИЛА ЦАРОВСКА: Нема да има зголемување на пензиите, СДС дополнително ќе ги крати!

Бранимир Јовановиќ, советник на министерот за финансии Драган Тевдоски, синоќа потврди дека зголемување на пензиите нема и Владата на СДСМ е неспособна да го подобри статусот на пензионерите. Јовановиќ се обиде да ги оправда хаотичните политики на СДСМ и немањето...

ПАТОТ НА СВИЛАТА ВЕЌЕ ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ ВО СРБИЈА: Македонија повторно останува слепо црево на Европа, благодарение на Заев, СДС и Бејли!

Во ноември започнуваат работите на железничката линија Белград – Будимпешта која што ќе ја градат кинески компании и која што патувањето од главниот град на Србија до главниот град на Унгарија ќе го намали од 8 на 3 часа. Српската...
- Advertisement -

Latest News

Јанушев во посета на текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на...
- Advertisement -

„Hе мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…“

И не мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…, пишува на Фејсбук Рашела Мизрахи при денешната посета на...

Власта го заборавила источниот регион, потребно многу работа и труд во целост да заживее

Ги посетивме месните комитети Моштица 1 и Моштица 2. Она што луѓето тука го кажуваат е дека власта заборавила на нив. Дека е потребно...

(Видео) Стојаноски: Здравствените работници заслужуваат повеќе

Нашата држава продуцира многу стручни лекари, а моменталната ситуација во здравството е рaзочарувачка, пишува на фејсбук кандидатот за пратеник во ИЕ 1 на ВМРО-ДПМНЕ,...

Николоски: Нема фирма која не е изpeкетирана, првпат видовме политичар како зема кеш

Кампањата е веќе започната, во четвртата изборна единица каде што сум носител на листата на ВМРО ДПМНЕ ние сме фокусирани на граѓаните и нивните...