Category: Економија

НОВА ИСТОРИЈА ВО МАКЕДОНСКАТА ИНФРАСТРУКТУРНА ЕНЕРГЕТСКА КАРТА: Руската компанија „Стројтрансгас“ работи под полна пареа на овој дел од гасоводната мрежа

 • July 7, 2016
 • Коментари
Нова историја во македонската инфраструктурна енергетска карта се испишува со гасоводот од Клечовце до Штип, кој екипата на „Телеграф“ имаше ексклузивна можност да го помине во целата негова должина од 61 километар Стотина од повеќе од двесте работници кои го градат новиот магистрален гасовод од Клечовце до Штип работат на трасата долга 61 километар.  Целата траса […]

Привршува изградбата на гасоводот Клечовце – Штип

 • July 7, 2016
 • Коментари
Предвидените 61 километар од гасоводот би требало да завршат во средината на 2016 година. Пред околу година дена  почна изградбата на магистралниот гасовод од кумановското село Клечовце до Штип, проект вреден 75,7 милиони долари. Под земја се поставени 50 километри од цевките на магистралниот гасовод. Предвидените 61 километар од гасоводот би требало да завршат во јуни […]

МИНОСКИ: Проектите кои се реализираат со ИПА средства продолжуваат со иста динамика

 • July 6, 2016
 • Коментари
Проектите кои се започнати и кои се финансирани со европските пари ИПА, како Демир Капија – Смоквица, Пречистителна Прилеп и Битола- Кременица, продолжуваат со својата реализација согласно предвидената динамика, изјави во интервју за Канал 5 првиот финансиер Кирил Миноски. Министерот за финансии Миноски појасни дека одлуката на ЕК поврзана со повлекување на 27 милиони евра од […]

МЕПСО ГО СТАВИ ПОД НАПОН НОВИОТ 110 КВ ДАЛЕКОВОД: Поврзани трансформаторските станици: „Скопје 1“ – „Југохром“ – „Теарце“ – „Тетово 1“

 • June 30, 2016
 • Коментари
МЕПСО го изгради и денеска го стави под напон, во пробна работа, новиот 110 kV (киловолтен) далекувод што ги поврзува трансформаторските станици: „Скопје 1“ – „Југохром“ – „Теарце“ – „Тетово 1“. Oвој проект стратешки и системски е од круцијално значење за националната преносна мрежа затоа што овозможува стабилно и доверливо снабдување со електрична енергија на […]

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ:Новиот рудник „Иловица“ е сериозна инвестиција и голем пулс за економијата

 • June 30, 2016
 • Коментари
Најавената нова инвестиција во рудникот за бакар и злато „Иловица“ од меѓународниот конзорциум „Евромакс“ е уште еден голем и реализиран проект од страна на Владата за привлекување нови инвеститори во Македонија, отворање нови работни места и намалување на невработеноста. Ова денеска го истакна премиерот Емил Димитриев, на собраниската седница за пратенички прашања, одговарајќи му на Никола Мицевски […]

ГОРИВАТА ПОЕВТИНУВААТ ЗА ПОЛОВИНА ДЕНАР

 • June 27, 2016
 • Коментари
Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,18, односно за 0,71 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 63 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе […]

ТЕЧЕ РОКОТ ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ:Земјоделците имаат уште неколку денови за пријавувањето на субвенциите во земјоделството.

 • June 27, 2016
 • Коментари
Земјоделците имаат уште неколку денови за пријавувањето на субвенциите во земјоделството. Фармерите кои имаат услови, ќе можат и самите по електронски пат да ги поднесуваат барањата од дома. До четврток, 30 јуни земјоделците ќе можат да поднесуваат барања за субвенционирање на производството. Тоа доколку имаат услови тоа можат да го направат и од дома, со […]

АВТОПАТОТ КИЧЕВО-ОХРИД РЕЧИСИ ПРОБИЕН: Видео од птичја перспектива од градежните работи на автопатот Кичево-Охрид!

 • June 20, 2016
 • Коментари
Ова е нов автопат кој е со должина од 57 км. Проектираниот буџет за негова изградба е 374 милиони евра, финансирани од ЕКСИМ банката и буџет на ЈПДП, што претставува најголам капитална инвестиција. До сега пробиени се околу 82% од трасата. Моментално се работи на земјани работи, пропусти потпорни ѕидови, се работи на 15 мостови. […]

КИНА ЌЕ ГРАДИ НУКЛЕАРКА ВО МАКЕДОНИЈА: „Патот на Свилата“ ќе поминува низ Македонија – потврдено!

Според проектот кој е веќе во процес на реализација, до 2030 година Кина ќе гради 30 нуклеарни електрани по должината на “патот на свилата”, иницијатива која почнува да станува светски тренд во изнаоѓање на нови капацитети за еколошко производство на енергија Македонија ќе биде една од земјите во кои Кина ќе истражува какви се можностите […]

СВЕТСКА БАНКА: Македонија со раст од 3.7% во 2016 година

 • June 8, 2016
 • Коментари
Македонската економија ќе оствари најголем раст во регионот – проектира Светска Банка. Во најновиот јунски извештај „ Глобални економски перспективи“, Банката ја зголеми проекцијата за растот на БДП во земјава од јануарските 3.5 на 3.7%, а за наредните две години проектира 4%-тно зголемување. Македонската економија ќе оствари најголем раст во регионот – проектира Светска Банка. […]
Страница 105 од 108« Прво...8090100«103104105106107 » ...Последно »