Category: Економија

РЕКОРДНО ПРОИЗВОДСТВО НА СТРУЈА: Во ХЕС „Црн Дрим“ произведени 565 милиони киловат часови електрична енергија!

 • December 29, 2016
 • Коментари
Благодарение на поволната хидрологија и подготвеноста на електромашинската опрема, хидроелектраните „Шпилје“ и „Глобочица“, кои го сочинуваат Хидроенергетскиот слив (ХЕС) „Црн Дрим“, годинава ќе прокнижат уште еден рекорден производствен резултат. Турбините на двата значајни електроенергетски објкета во поголемиот период од годинава работеле под полн капацитет и до средината на овој месец произвеле 565 милиони киловат часови […]

НЕКВАЛИТЕТНО МАСЛО ОД СРБИЈА СЕ ПРОДАВА ВО МАКЕДОНИЈА: Пазете што купувате, Македонските производи се секогаш подобар избор!

 • December 28, 2016
 • Коментари
Во текот на последниве неколку месеци, во јавноста поминува информацијата за увоз на неквалитетно масло за исхрана, кое од Србија влегува во Македонија. За гласините да бидат пореални допринесува и фактот што истото српско масло е вратено назад во Србија од страна на косовските институции за квалитет на храна, по обидот да влезе на тој […]

Од денеска во оптек банкноти од 200 и 2.000 денари

 • December 15, 2016
 • Коментари
Од денеска ќе бидат пуштени во оптек книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари, а ќе бидат повлечени банкнотите од 5.000 денари. Народната банка на Република Македонија соопшти дека одлуката за издавање книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари е произлезена од реално согледаната потреба за ребалансирање на постоечката апоенска структура на […]

ОД ЧЕТВРТОК СО НОВИ БАНКНОТИ: 2000 денари и 200 денари влегуваат во оптек од идната недела!

 • December 9, 2016
 • Коментари
Народната банка на Република Македонија од 15 декември годинава ќе ги пушти во оптек книжните пари во апоени од 200 и 2.000 денари, а истовремено ќе ги повлече од оптек банкнотите од 5.000 денари. НБРМ информира дека одлуката за издавање книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари е произлезена од реално согледаната потреба […]

Пешевски на средба со бизнис заедницата од Пехчево и Берово

 • December 6, 2016
 • Коментари
Членoт нa ИК нa ВМРO-ДПМНЕ Влaдимир Пешевски и кaндидaтите зa прaтеници вo ИЕ 3 Сузaнa Секулoвскa и Емилијa Алексaндрoвa, денес ги пoсетијa Пехчевo и Берoвo, реализираа средби со менаџментот на компаниите Мaктoис од Пехчево и Алкaлoид-Берово, a oствaрија и средби сo бизнис зaедницaтa oд двaтa грaдa. Зa време нa пoсетaтa Пешевски истaкнa декa Влaдaтa, предвoденa […]

ОВОЈ МЕСЕЦ СЕКОЈ ВРАБОТЕН ЌЕ ДОБИЕ ПО 8.500 ДЕНАРИ

 • December 3, 2016
 • Коментари
Помалите фирми и оние кои имаат финансиски проблеми се уште не исплатиле регрес за годишен одмор, популарниот К-15 имаат уште малку време за да ја исполнат законската обврска пред да бидат казнети со вкупна глоба од околу 4.000 евра. Регресот за годишен одмор, според законот е утврден на висина од најмалку 40% од основицата. Услов […]

(Видео)КОЈ ГУБИ, А КОЈ ДОБИВА ОД „ТУРСКИ ТЕК“: Европа губи, Македонија и Балканот добиваат!

 • December 2, 2016
 • Коментари
Украинскиот „Нафтогас“ одлучи да не го реализира проектот за реконструкција на објектите за инфраструктура бидејќи раководството на таа компанија смета дека таа инвестиција не е исплатлива во светло на договорот кој е постигнат на релација Москва – Анкара за изградба на „Турскиот Тек“ „Нафтогас“ не гледа потреба за реконструкција на низата станици која служи гасот […]

ЛОШИ ВЕСТИ: Регулаторна ја донесе одлуката – ова се новите цени на горивата во Македонија

 • November 28, 2016
 • Коментари
Бензините поскапуваат за два денари по литар, нафтата за денар и половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 2,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 14.11.2016 година и со тоа малопродажната цена […]

ОРУЖЈЕ И МУНИЦИЈА ЗА НАТО: Во Бродско, Крапа ќе се произведува оружје и муниција за НАТО

 • November 18, 2016
 • Коментари
Американска компанија од наменската индустрија во близина на селото Крапа, Бродско, ќе гради фабрика за производство на оружје и муниција. Фабриката ќе се гради во две фази, најпрво ќе биде изградена помала фабрика за производство на муниција, за потоа да биде изградена и поголемата фабрика за производство на оружје. За оваа намена, американската компанија како […]

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ ПОВИСОКИ ПЕНЗИИ: Минстерот за финансии Кирил Миновски најави зголемување на пензиите!

 • November 15, 2016
 • Коментари
Ноемвриските пензии кои пензионерите ќе ги добијат во декември ќе бидат зголемени за 5 проценти. Оваа информација ја потврди денеска во Прилеп министерот за финансии, Кирил Миноски, кој оствари средба со претставници на Здружението на пензионери од овој град. Миноски рече дека овој чекор на Владата ќе придонесе за подобрување на животниот стандард „Ние како […]
Страница 106 од 111« Прво...8090100«104105106107108 » 110...Последно »