Category: Економија

ВЛАДАТА КОМПЛЕТНО ЈА СМЕНИ СЛИКАТА: Македонија со железница по европски стандарди

 • November 15, 2016
 • Коментари
Македонија добива модерна железница по европски стандарди. Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ комплетно ја промени сликата.   Инвестираше во обнова на возниот парк, се набавија нови патнички и товарни возови, се градат нови и се рехабилитираат постојните пруги, се реконструираат железничките станици, пишува Лидер. Квалитетот на железничкиот транспорт е подигнат на многу повисоко ниво од претходно, […]

НАМАЛЕНИ ЦЕНИТЕ НА СТАНОВИТЕ ВО СКОПЈЕ: Дури за 50 евра во просек намалена цената на метар квадратен станбен простор!

 • November 14, 2016
 • Коментари
Намалени цените на станбениот квадрат во Скопје, во просек за 50 евра. Сепак, тие растат во Ѓорче Петров, но и во Битола, забележува Агенцијата за катастар за недвижнини. Според агенцијата, 100 илјади станови во земјава се под хипотека, но, тоа е под нивото на пазарите во регионот. Според првиот човек на Катастар, Славче Трпески, понудата […]

НОВ ЗАКОН ЗА КАМАТИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Важна вест за сите кои имаат кредит во банка

 • November 10, 2016
 • Коментари
Попрецизно одредување на каматните стапки на кредитите и на депозитите што банките им ги нудат на граѓаните и на фирмите ќе гарантира новиот Закон за облигациони односи чии измени веќе се подготвуваат. Од Народната банка потврдуваат дека во тек е јавна расправа за измените на овој закон, но не се открива кога ќе биде изработен, […]

КИНА ОТВОРИ ФОНД ОД ПОЛОВИНА МИЛИЈАРДА ЕВРА ЗА МАКЕДОНИЈА: Пари за капитални инвестиции но и за приватниот сектор!

 • November 6, 2016
 • Коментари
– Откако кинескиот премиер Кечијанг Ли на вчерашниот Самит на НР Кина со 16 земји од Централна и Источна Европа објави формирање на Фонд за Централна и Источна Европа, преку кој ќе се менаџираат средствата во рамките на форматот „16+1“, денеска претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев, заедно со […]

НОВИ БАНКНОТИ: Од декември ќе пазариме со двестотки и двеилјадарки

 • November 4, 2016
 • Коментари
Новите банкноти од 200 и 2.000 денари од 15 декември ќе бидат пуштени во оптек, а петилјадарката ќе замине во историјата Новите книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари ќе бидат пуштени во оптек на 15 декември. Народната банка на Република Македонија на вчерашната седница, освен одлуката за новите банкноти, донесе одлука за повлекување […]

ЕЛЕМ ЌЕ СЕ ШИРИ ВО СТРАНСТВО: Една од најголемите македонски компании ќе се шири надвор од Македонија!

 • November 2, 2016
 • Коментари
ЕЛЕМ планира да се шири надвор од Македонија. Во државните Електарни се прават анализи во наредниот период да бидат отврени две фирми надвор од земјава преку кои ќе се пласираат произведените вишоци струја. „Се прават анализи во компнијата за отворање на две фирми, една во соседна земја и една во Европската унија со цел полесно […]

НЕ ГИ ПЛАЌАЈТЕ ЗАСТАРЕНИТЕ СМЕТКИ: Компаниите вршат незаконската наплата на застарените сметки

 • November 2, 2016
 • Коментари
Во последниве неколку години сведоци сме на побарувања од компаниите кои вршат јавни овластувања за наплата на сметки за т.н. повремени побарувања (струја, вода, парно) стари и по 5, 10, па дури постари и од 20 години. Впечатливоста е во тоа што за ваквите побарувања граѓаните дознаваат откако ќе им биде блокирана сметката од страна […]

ОБЈАВЕНА ВИСИНАТА НА ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Македонија во друштвото на најмалку задолжени земји во Европа!

 • October 31, 2016
 • Коментари
Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и јавниот долг во однос на вториот квартал се должи на издавањето на еврообврзницата во јули 2016 година, која е […]

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ГЛАВНИТЕ ДОБАВУВАЧИ: Македонија меѓу главните добавувачи на земјоделски производи на рускиот пазар!

 • October 29, 2016
 • Коментари
Република Македонија е нов снабдувач на огромни количини на овошје и зеленчук во Краснодарскиот регион во Руската Федерација, пишува „Комерсант“ Според Федералната ветеринарна и фитосанитарна служба, во изминатиот период од девет месеци оваа гоина, преку контролните пунктови поминале околу 1.1 милиони тони овошје и зеленчук само за Краснодарскиот регион, што пак е за 36% помалку […]

НОВА АВИОЛИНИЈА ОД ПОНЕДЕЛНИК: Скопје-Хановер за 899 денари

 • October 28, 2016
 • Коментари
Скопје – Хановер е новата линија која од 31 октомври ќе сообраќа од Аеродромот Александар Велики, а билетите ќе се резервираат по цени почнувајќи од 899 денари за билет во еден правец, соопштија денеска од ТАВ и Виз ер. Авиопревозникот ќе оперира на оваа линија два пати неделно за време на зимската сезона 2016/2017 година. […]
Страница 107 од 111« Прво...8090100«105106107108109 » 110...Последно »