Category: Економија

Германски „Костал“ почнува со производство во Македонија

 • October 10, 2016
 • Коментари
Германската компанија Костал денеска ќе го означи почетокот на производството во Македонија. Капацитетот е лоциран во Охрид, како браунфилд инвестиција во поранешен ЕМО во село Косел. Подоцна се планира да изгради и сопствен капацитет. Најавено е реализација на 1000 нови работни места. Костал е семејна фирма и познат снабдувач со напредни електронски технологии, електромеханички и […]

ГРУЕВСКИ ПРОМОВИРАШЕ НОВ МЕГА ПРОЕКТ:Изградба на 140 детски градинки, од кои 100 комплетно нови!

 • October 2, 2016
 • Коментари
На малите деца им се потребни градинки кои ќе бидат цврста основа за нивниот воспитно-образовен развој. Подеднакво важно е и да има повеќе капацитети кои ќе овозможат добра и квалитетна услуга во тие градинки. Пристапноста до градинки честопати има влијание и при носењето на одлуката на родителите околу проширувањето на нивното семејство, и особено родители кои работат а […]

ЦЕНОВЕН ШОК ЗА ВОЗАЧИТЕ: Горивата може да поскапат за 10 денари од литар!

 • October 1, 2016
 • Коментари
Одлуката на ОПЕК да го намали производството на нафта би можела да ја подигне цената на „црно злато“ за дури 10 долари по барел сметаат аналитичари од неколку светски инвестициски банки. Ситигруп предвидува дека до крајот на годината цените на нафтата ќе се движат во распон од 40 до 50 долари за барел, додека цената […]

Цената на свинското месо ќе се намали

 • September 30, 2016
 • Коментари
Управниот одбор на одгледувачи и производители на свинско месо и свињи донесе одлука цената на свинското месо да ја намали. Цената на свињите жива мера ќе се движи од 90 до 95 денари за килограм, соопшти денеска претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев. – Кај нас постојат демократски односи, одлучивме самите членови на нашето […]

НЕШТО НЕ Е ВО РЕД: Живееме ,,сиромашно“ а фрламе огромно количетсво храна?!

 • September 29, 2016
 • Коментари
Многу извештаи и статистики ќе кажат дека во Македонија се живее скромно, па дури и сиромашно, но најновото вели дека во Македонија се фрла речиси една четвртина од вкупното количество храна со која манипулираат маркетите, рестораните, производителите и дистрибутерите. Ова го покажува истражувањето спроведено во рамки на проектот „Храната за гладните, а не на депонија“ […]

МАКЕДОНИЈА СЕ МЕНУВА: Се градат нови патишта

 • September 25, 2016
 • Коментари
Македонија се менува. Се вложуваат милиони евра во нови автопати, магистрални, регионални и локални патни правци, се врши обнова на оштетените делници. Во државава за гради како никогаш досега. Само во моментов се работи на повеќе од 170 километри нови автопати, капитални инвестиции кои ќе донесат побрз и олеснет транспорт, пониски трошоци, зголемена конкурентност. Се […]

ЕНЕРГЕТСКИТЕ ЕКСПЕРТИ ЗАДОВОЛНИ: Гасификацијата ќе донесе подобар квалитет во животната средина

 • September 22, 2016
 • Коментари
Инвестицискиот бран, кој треба да ја гасифицира земјава, ќе продолжи и следниот месец кога се очекува да започне и изградбата на гасоводните делници Неготино – Прилеп – Битола и Скопје – Тетово – Гостивар, со што ќе се заокружи првата фаза од изградбата на националната гасоводна мрежа. Македонија се гасифицира. Во полн ек се градежните […]

ГРУЕВСКИ НАЈАВИ НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Започнува со работа „OneContact“- најмалку 200 нови вработувања

 • September 18, 2016
 • Коментари
Денеска официјално започнува со работа инвестицијата на канадската компанија „OneContact“ која инвестираше во отворање на нов кол центар во Скопје, во кој ќе се вработат најмалку 200 граѓани. Тоа се 200 нови вработувања, сигурна егзистенција за нови 200 семејства. Ова го објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на својот Фејсбук профил. -„OneContact“ е компанија со […]

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ОСТАНУВА БЕЗ ГАС: Холандското наоѓалиште на гас ги исцрпува резервите, Русија единствена сигурна алтернатива!

 • September 17, 2016
 • Коментари
Наоѓалиштето на природен гас во Гронинген, Холаднија е најголемо наоѓалиште на природен гас во Европската Унија, а наскоро ќе остане без резерви, сооштуваат холандските власти Проценките се дека за 17 години наоѓалиштето ќе биде потполно празно – Со холандскиот природен гас скоро е готово. Откако во 1959 година е откриено наоѓалиштето во Гронинген, искористивме околу […]

ВЛАДАТА СО НОВ ПРОЕКТ: Пиродниот гас ќе биде достапен за сите граѓани на Република Македонија

 • September 17, 2016
 • Коментари
Ќе се започне нов процес за достапност на природниот гас до граѓаните на Република Македонија. Како што информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, на вчерашната седница на Влада донесена е одлука за нов проект за изградба на дистрибутивна мрежа на природен гас. Ѓорѓиев информира дека ќе бидат опфатени сите три региони и дека истиот ќе се […]
Страница 110 од 112« Прво...8090100«108109110111112 »