НОВИТЕ БАНКНОТИ ЌЕ ГИ СЕФТОСАМЕ ЗА НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ: До крајот на годината во промет ќе влезат новите банкноти од 200 и 2.000 денари!

Македонските граѓани ќе можат да пазаруваат со новите банкноти од 200 и од 2.000 денари на крајот од годинава или на почетокот на наредната. Парите ги печати англиската печатарска компанија „Де Ла Руе“. Планирано е да се произведат по...

ПОБАРАЈТЕ НАДОМЕСТ: Ако низ двор ви минуваат кабли од телефон или струја

Граѓаните и инвеститорите отсега ќе можат од дома да проверат дали низ нивна или друга локација за која се заинтересирани поминува инфраструктурен објект преку геопорталот што за таа намена го воспостави Агенцијата за катастар на недвижности. На геопорталот може да...

ГРУЕВСКИ НАЈАВИ НОВА ИНВЕСТИЦИЈА: Agricorp Invest ќе отвори околу стотина нови работни места

На македонскиот пазар влегува компанијата Agricorp Invest, дел од Monaco Resource Group која е меѓународна групација присутна во други 25 земји со повеќе бизниси од областа на земјоделието, металите и миниралите, енергијата и финансискиот сектор. Оваа информација преку својот Фејсбук профил ја...

ДЕНЕС ЌЕ БИДЕ ОЗНАЧЕН ПОЧЕТОКОТ: Изградба на магистралниот гасовод на делницата Штип – Неготино

Почетокот на изградбата на магистралниот гасовод на делницата Штип – Неготино ќе биде означен денеска. Како што информираат од Акционерско друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ Скопје во државна сопственост, изградбата на делницата Штип – Неготино е втор дел од Проектот...

ВО СРЕДА ДОГОВОРЕНА ИСПЛАТА НА ПЛАТАТА ВО МЖ ТРАНСПОРТ

До среда во 15:30 часот на вработените во МЖ Транспорт да им биде исплатен вториот дел од платата за јули, а наредните плати да не го надминуваат месецот за исплата, договориле на денешната средба претставници на четири синдикати од...

ПРИВРШУВА ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТОТ ДЕМИР КАПИЈА – СМОКВИЦА: Најнова снимка од изградбата на делницата!

Автопатот Демир Капија-Смоквица во финална фаза, се рехабилитираат повеќе патни правци. Осумдесет и пет проценти од градежните работи на автопатот Демир Капија – Смоквица се завршени, а официјалното пуштање во употреба на овој автопат е планирано за мај идната година.

РЕСТАРТИРАН РУДНИКОТ „ЗЛЕТОВО“: Напорната и ефикасна работа на Владата резултира со рестартирање на „Злетово“

Како резултат на една напорна и ефикасна работа на Владата во текот на минатата и оваа година, во период кога рудникот се најде во исклучително тешка ситуација поради финансиски проблеми, спроведе ефикасна акција за да се најде нов концесионер,...

ДИМИТРИЕВ: Ова не значи само рестартирање на кој било рудник, туку рудникот „Злетово“

На Денот на рударите рестариран еден од најстарите рудници Злетово Рудникот за олово и цинк „Злетово“ – Пробиштип денеска го рестартираше производството. По неколкумесечна подготовка бугарскиот концесионер „Минстрој“ денеска ја доби дозволата за работа и ја извади првата количина на...

НОВА, ОГРОМНА ИНВЕСТИЦИЈА: „Копер Инвестмент“ ќе инвестира нови 350 милиони евра во Македонија!

Задоволен од соработката со македонската Влада, условите за инвестирање кои ги нуди нашата земја и сите поволности кои им се нудат на инвеститорите, Копер Инвестмент одлучи да направи огромна инвестиција. Владимир Скубенко, претседател на одбор на директори на Копер...

ПРВПАТ ПОСЛЕ 40 ГОДИНИ: Денес започнува со изградба на рударски комплекс во Казандол – Валандово

Компанијата Сардич MЦ по двегодишни истражувања, денеска почнува со изградба на својот рударски комплекс во Казандол,  Валандово. Ова е првпат по 40 години во Македонија да се гради рудник. Инвестицијата е англиска и е проценета на 35 милиони евра,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

ФФМ co пopaкa дo фyдбaлepитe: Ниeдeн пopaз нe ce бpoи, виe cтe нaши хepoи

Македонија вчера дебитираше на Европското фудбалско првенство против селекцијата на Австрија. Натпреварот нашата репрезентација го загуби со 3:1, но позитивно...
- Advertisement -spot_img