October 28, 2021, 5:38 am

МАКЕДОНИЈА СЕ МЕНУВА: Се градат нови патишта

Македонија се менува. Се вложуваат милиони евра во нови автопати, магистрални, регионални и локални патни правци, се врши обнова на оштетените делници. Во државава за гради како никогаш досега. Само во моментов се работи на повеќе од 170 километри нови...

ЕНЕРГЕТСКИТЕ ЕКСПЕРТИ ЗАДОВОЛНИ: Гасификацијата ќе донесе подобар квалитет во животната средина

Инвестицискиот бран, кој треба да ја гасифицира земјава, ќе продолжи и следниот месец кога се очекува да започне и изградбата на гасоводните делници Неготино - Прилеп - Битола и Скопје - Тетово - Гостивар, со што ќе се заокружи...

ГРУЕВСКИ НАЈАВИ НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Започнува со работа „OneContact“- најмалку 200 нови вработувања

Денеска официјално започнува со работа инвестицијата на канадската компанија „OneContact“ која инвестираше во отворање на нов кол центар во Скопје, во кој ќе се вработат најмалку 200 граѓани. Тоа се 200 нови вработувања, сигурна егзистенција за нови 200 семејства. Ова...

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ОСТАНУВА БЕЗ ГАС: Холандското наоѓалиште на гас ги исцрпува резервите, Русија единствена сигурна алтернатива!

Наоѓалиштето на природен гас во Гронинген, Холаднија е најголемо наоѓалиште на природен гас во Европската Унија, а наскоро ќе остане без резерви, сооштуваат холандските власти Проценките се дека за 17 години наоѓалиштето ќе биде потполно празно - Со холандскиот природен гас...

ВЛАДАТА СО НОВ ПРОЕКТ: Пиродниот гас ќе биде достапен за сите граѓани на Република Македонија

Ќе се започне нов процес за достапност на природниот гас до граѓаните на Република Македонија. Како што информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, на вчерашната седница на Влада донесена е одлука за нов проект за изградба на дистрибутивна мрежа на природен...

ОЧЕКУВАЊА ЗА „ТУРСКИ ТЕК“ ВО МАКЕДОНИЈА: Македонската јавност ја охрабрува Владата да се приклучи на гасоводот „Турски тек“

Првата дозвола за “Гаспром“ од Турција за изградба на морскиот дел од гасоводот “Турскиот тек“ издадена од надлежните власти во Анкара на 7. септември наиде на позитивна реакција во Македонската јавност Очекувањата се дека до октомври ќе дојде до потпишување...

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ: Украинските стопанственици да ги искористат компаративните предности на Македонија

Македонија и Украина имаат одлична економска соработка. Но постојат можности за продлабочување на таа соработка посебно во областа на производството, ИТ секторот, фармацевската индустрија и туризмот. Ова беше заклучено на денешната средба на украински бизнисмени, со премиерот Емил Димитриев и...

НЕНОВСКИ: Политиките на Владата ја намалија невработеноста

Политиките за вработување и за привлекување на странски инвестиции се двата доминантни фактори кои условија намалување на стапката на невработеност во земјата. Проектот „Македонија вработува“ меѓу другото обезбеди поголем дел вработени да бидат од младата популација до 29 години,...

ИСПОЛНЕТО УШТЕ ЕДНО БАРАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ: Се реконструира патот Средно Водно- село Нерези, инвестиција вредна 14 милиони денари

Започна реконструкцијата на патот од Средно Водно до село Нерези во должина од 4,5 километри, за што ќе бидат инвестирани 14 милиони денари. Почетокот на градежните работи денеска го означија министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, градоначалникот на Град...

НЕВРАБОТЕНОСТА ПАДНА НА ИСТОРИСКО НАЈНИСКО НИВО: Само 24%

Стапката на невработеност во вториот квартал годинава падна на 24%, соопшти Државниот завод за статистика. Ова е историски најниска стапка на невработеност и пад за нови 0,5 отсто во споредба со првиот квартал од 2016-та година. Според податоците на Државниот завод...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...
- Advertisement -spot_img