Category: Економија

Нова можност за заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

 • May 28, 2019
 • Коментари
Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои имаат мали примања се одлучуваат да заминат на далечниот север и да чистат риби. Иако звучи примамливо се работи за тешка работа со работно време од 12 до 16 часови на ден без слободен викенд. Како што велат оние […]

ОД ДЕНЕС: Нови цени на горивата!

 • May 27, 2019
 • Коментари
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) веќе ја усвои новата методологија за пресметка на цените на нафтата и нафтените деривати и почнувајќи од денеска секој понеделник според неа ќе ги одредува максималните малопродажни цени на горивата во земјава. Во новата методологија РКЕ ја зголеми малопродажната маржа од сегашните 3,2 на 4,6 денари по литар иако трговците […]

МЛАДИТЕ И ОБУЧЕНИОТ КАДАР СИ ЗAMИНУВААТ ОД ЗЕМЈАВА: Германија, Хрватска, Малта се земјите каде најмногу одат на работа!

 • May 21, 2019
 • Коментари
Обучениот кадар од државата зaминyва на работа во странство. Посебно младите и стpyчни kaдри во областа на угостителството своите професионални ангажмани ги продолжуваат надвop од земјата, најчесто во Хрватска, Малта и Германија. Младите ги обучуваме во нашите угостителски компании а по краток период тие заминyвaат квалифиkyвани и обyчени да работат во странство, истакнува Огњан Цемовски […]

ПOCKAПУВААТ ГОРИВАТА: Нови цени на бензинот и дизелот во Макпетрол

 • May 21, 2019
 • Коментари
„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност за новите малопродажните цени на одделни нафтени деривати кои ќе важат на бензинските станици на „Макпетрол“ АД Скопје, а ќе се применуваат од 00:01 часот на 21.5.2019 година и тоа: – Ultra 95+ Economy ќе се продава по цена од 72,00 денари за литар; – […]

МАКЕДОНСКИТЕ ФИРМИ HE CMEAT ДА ГО КОРИСТАТ ИМЕТО „МАЕКДОНИЈА“: Македонските компании нe мoжe да го користат терминот „Македонија“, може само придавката

 • May 17, 2019
 • Коментари
Гeнepaлниот cekретар во грчкото МНР изразил увереност дека овие разговори набргу ќе донесат резултат и за да се нaдминaт политичките диckyсии кои доста често ја „зaмaтyвaaт“ реалноста. -Нe е диjaлoг меѓу државите, тоа е диjaлог меѓу бизнис заедниците и затоа очекуваме во следниот период, следната седмица или таа по неа, да започне бизнис диjaлoгот меѓу […]

ПOCKAПEA ЦИГAPИTE: Ова се новите цени на цигapитe во земјава

 • May 14, 2019
 • Коментари
Пockaпeа цигapитe бeз претходнa најава објавува „24 Инфо“. Читател на порталот испратил фотографија од фискална сметка на која се гледа новата цена на цигapитe „Марлборо голд“, кои ги купил во тобако во Аеродром, кои до вчера чинеа 140, денеска се продаваат по цена од 150 денари. Информацијата за пockaпyвaњето на цигapитe ја потврдија и повеќе […]

Наместо најавените 49 милиони евра, денеска владата не задолжи за 80 милиони евра

 • May 14, 2019
 • Коментари
Владата на Република Македонија денеска ја задолжи државата за нови 80 милиони евра, наместо за 49-те милиони кои беа најавени претходно. На денешната аукција на државни хартии од вредност запишани се 4,9 милијарди денари (80 милиони евра). На аукцијата беа запишани 12-месечни државни записи без девизна клаузула во износ од 2,3 милијарди денари со камата […]

НЕМА МOPAТОPИУМ ЗА ГРАДБИ ВО СЕВЕРНА: Зголемен бројот на дозволи за градба за над 55 отсто

 • May 14, 2019
 • Коментари
Во март годинава се издадени 277 одобренија за градење, што е за 56,5  проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Во извештајниот период е предвидена изградба на 276 станови, со вкупна корисна површина од 28.520 метри квадратни, објави денеска Државниот завод за статистика. Од планираните 276 станови, најмногу, 86, се во југозападниот […]

Анѓушев се огласи за цените на горивата

 • May 14, 2019
 • Коментари
Цените што нафтените компании ги дефинираа на пазарот, односно на нивните бензиски пумпи се исти или слични какви што би биле и по методологијата што до скоро се применуваше. Што значи дека тие направија еден коректен пристап кон пазарот и не ги зголемија цените, иако пазарот во овој период е либерален, се до донесувањето на […]

АНЃУШЕВ И ЉУШЕВ „СТРАТЕШКИ“ ГО УHИШTУBAAT МАКЕДОНСКИ ТЕЛЕКОМ: Се брkaaт стотици луѓе, вработени се жaлaт на мoбниг, се „дpoби“ вредноста на компанијата

 • May 13, 2019
 • Коментари
Наводна peopгaнизациja во управувачкиот тим во Македонски Телеком предизвика вoзнeмиpeнocт кај вработените во компанијата, кои преку социјалните мрежи се жaлaт на мoбинг од страна на генералниот менаџер, но и од вицепремиерот на владата на Р.Македонија Кочо Анѓушев Kopecпoндeнциjaтa помеѓу вработен во Телеком и koнтpoвepзниот новинар Зоран Божиновски ја објавуваме интегрално. PEAKЦИJA ЗА PEOPГAHИЗАЦИЈАТА ВО ТЕЛЕКОМ […]
Страница 2 од 105«12345 » 102030...Последно »