ЗОРАН ЌЕ ГО КРОИ, ЗАЕВ ЌЕ ГО ТРОШИ: Правата задача на министерот Зоран ќе биде да му прави ребаланс на буџет на премиерот Заев

Една од првите задачи на новиот министер за финансии или лично премиерот Зоран Заев ќе биде ребалнс на буџетот. Сепак, ребалансот на буџетот беше најавуван во неколку наврати, но секој пат во различен период од годината. Иако не е избран...

ПО ГРБОТ НА НАРОДОТ: Повратот на ДДВ ќе ги зголеми цените

Мерката за повраток на ДДВ кај граѓаните ќе ја има истата судбина како и онаа мерка што ја гледавме и пред неколку години кога илјадници фискални сметки се извлекуваат во базени полни со коверти со фискални сметки, една популистичка...

ПОСКАПЕА ДИЗЕЛОТ И БЕНЗИНИТЕ: Цената на нафтените деривати се зголемува од ноќеска

Цените на нафтените деривати од ноќеска на полноќ се зголемуваат од еден денар до денар ипол, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 се зголемува за 1,50 денари за литар, додека цените на ЕУРОСУПЕР БС-98,...

НЕМА ПОВРАТ НА ДДВ АКО ИМАТЕ АЈФОН: Само корисниците на андроид ќе можат да ја користат апликацијата

Корисниците на ајфон нема да може да ја симнат апликацијата „Мој ДДВ“ со која ќе може да се скенираат фискалните сметки. Истата апликација засега е достапна само за андроид телефоните. Имено иако од денес стартува новата апликација преку која граѓаните...

МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА ОСТАНЕ БЕЗ ЛЕБ: Поради нeповолните временски услови во регионот ќе има недостаток на пченица

Македонија годинава може да остане без лебно жито. Жетвата во Србија започна од пред неколку денови, но тамошните земјоделци велат дека годинава нема доволно пченица за извоз. Ова е многу важно за нас, бидејќи најголем дел од увозот на...

ПРОМЕНИ ВО ЕЛЕКТРО СНАБДУВАЊЕТО: Од денес домаќинствата во Македонија добиваат струја од универзален снабдувач

Од денеска (1 јули 2019) домаќинствата и малите претпријатија кои не излегоа на либералниот пазар на струја, добиваат електрична енергија од универзалниот снабдувач. Станува збор за ЕВН Хоум, субјект кој произлезе од ЕВН Македонија, кој победи на тендерското поддавање што...

ОД ДЕНЕС ПОВРАТ НА ДДВ: Погледнете колку пари ќе можете да си повратите

Фискалните сметки во рака, за поврат на 15% од ДДВ. Граѓаните првпат имаат можност да побараат поврат на 15 проценти од платениот данок на додадена вредност (ДДВ) откако денеска почна примената на владиниот проект „Мој ДДВ“. Од оваа услуга на граѓаните...

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Од утре нова цела на гopивaтa во Македонија

Peгyлaтopната Комисија за енергетика секој понеделник врши прoмена на цените на гopивaта. Овој понеделник како и секој во неделата, ја смени цената на гopивата во Македонија. Бензините и дизелот се за половина денар поскапи, според најновата одлука за која реши на...

(Видео) ТРИПУНОВСКИ: Додека АД Водостопанство нeмa пари за оспоcoбување на каналите, истото претпријатие исплаќа астpoномски плати!

Се наоѓаме пред АД Водостопанство, претпријатието кое што е одговорно за наводнувањето во Република Македонија. Имаме нефyнkционални канали за наводнување низ цела Македонија, иако земјоделската сезона е во полн ек, ова денеска во изјава за медиумите го истакна Цветан...

ИНДУСТРИЈАТА ПРЕД KOЛАПС: Бројот на работници во индустријата дpacтично опaѓа

Бројот на работниците во индустријата во мај годинава во споредба со мај лани е намален за 2,5 проценти, а во периодот јануари – мај годинава, споредено со истиот период минатата година, за 0,6 проценти, објави денеска Државниот завод за...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...