Category: Економија

ОБЈАВЕНИ ПЛАТИТЕ НА МИНИСТРИТЕ, ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ЛИДЕР: Министерот за внатрешни работи со највисока плата, Зоран Заев веднаш по него

 • November 21, 2018
 • Коментари
Вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски добил 92.299,00 денари плата за октомври. Со тоа тој е најплатен министер во владиниот кабинет и зема повисока плата од премиерот Зоран Заев, на кого минатиот месеци му се исплатени 88.161,00 денари, пишува Независен. Од Владата појаснуваат дека платите на избраните и именувани функционери се пресметуваат според соодветни […]

ЛАЖЕА ЗА РЕСТАРТИРАЊЕТО НА „ЈУГОХРОМ“, ЛАЖАТ И СЕГА: Ова е црно време за економијата, уште поцрно за граѓаните

 • November 21, 2018
 • Коментари
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на неговата страница на фејсбук, обвини дека владата предводена од Зоран Заев лаже за рестартирањето на Југохром, посочувајќи дека ова е црно време за економијата, но уште поцрно за граѓаните. 18 јуни 2017-та година, по средбата со синдикатот свечена изјава на премиерот Заев дека ќе најде решение за рестартирање на […]

Македонија единствена со просечна плата под 400 евра во регионот

 • November 21, 2018
 • Коментари
Според најновите официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниски во Македонија, Србија и Босна и Херцеговина. Според последните статистички податоци од Словенечкиот институт за статистика, просечната месечна нето плата во таа земја во август годинава изнесува 1,082 евра, објави Анадолија, пишува Фактор. Во исто време, таа е […]

МАНУ ќе одлучува дали исклучените од парно ќе плаќаат паушал

 • November 21, 2018
 • Коментари
Академици пак ќе одлучуваат дали исклучените од парно ќе плаќаат паушал или не. Од регулаторната комисија за енергетика велат дека со здружението Но пасаран и БЕГ се согласуваат за одредени прашања. Но за да се реши овој долгогодишен проблем ќе побараа и помош од МАНУ. Од градско парно исклучени се околу 12 илјади домаќинства.

ИЗМЕНИ ВО ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ: Ќе се намалува трошокот за извршување, ранливите категории нема да плаќаат блокирање и одблокирање на сметките

 • November 20, 2018
 • Коментари
Трошоците за извршување значително ќе се намалат, а корисниците на социјална помош и граѓаните со приходи кои се изземени од извршување на банките нема да им плаќаат за блокирање и одблокирање на сметките. Ова го најави вчера министерката за правда Рената Дескоска која појасни дека трошоците ќе се намалат со нов тарифник за извршување како […]

ЕКС МИНИСТЕРОТ ЗА ФИНАНСИИ НА СДСМ, ПОПОВСКИ СО КРИТ ИКИ ЗА БУЏЕТОТ: Буџетот не е развоен, што претставува проблем за македонската економија, предвидениот раст е премал

 • November 20, 2018
 • Коментари
Во вечерашната емисија на ТВ 24 „Тренд Анализа “ гостуваа поранешниот министер за финансии Кирил Миновски, универзитетскиот професор Никола Попоски и актуелниот советник во премиерскиот кабинет Фатмир Бетиќи каде се дискутираше за новиот буџет кој е историски најголемиот буџет проектиран некогаш во Македонија. Имено, Универзитетскиот професор Никола Попоски кажа дека во Буџетот е пренагласена социјалната […]

Големо поевтинување на нафтата: Ќе возиме значително поевтини горива

 • November 20, 2018
 • Коментари
На почетокот на втората недела во пресметковниот период на РЕгулаторната комисија за енергетика, доби вести пристигнуваат од берзата во Лондон. Големиот пад на цената на стартот од претходната недела од 70 на 65 долари за барел, во изминатите десетина дена, нивото се одржува околу оваа граница. ВО моментов барел нафта од типот „брент“ каква што […]

ТЕНЗИИ ВО МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Вработените револтирани со ултиматум до владата – во петок престануваат со работа!

 • November 19, 2018
 • Коментари
Денес во Македонски железници-Транспорт се создаде тензична ситуација на состанокот помеѓу синдикатот и раководството. Имено состанокот бил инициран поради доцнењето на платите и надоместоците за изминат километар на машиновозачите, тогаш раководството на МЖ Транспорт, на синдикатот на машиновозачи му соопштило дека сметката на претпријатието е блокирана веќе 15 дена, поради ненавремено подмирување на обврските на […]

ЌЕ ПРОБААТ ДА ГО СТАБИЛИЗИРААТ ЈАВНИОТ ДОЛГ АМА СЕПАК ЌЕ НЕ ЗАДОЛЖУВААТ: Тевдовски „успешно“ ќе се справува со јавниот долг со ново задолжување од преку 600 милиони евра

 • November 16, 2018
 • Коментари
Министерот за финансии Драган Тевдовски смета дека Владата успешно управува со јавниот долг и оти очекува тој следната година да се заврши под проектираното ниво од 54,2 проценти или не повеќе од 600 милиони евра нов долг. – Работиме на стабилизирање на јавниот долг. Тоа го правиме со намалување на буџетскиот дефицит, кој и сега […]

МАКЕДОНИЈА ЌЕ ТРЕБА ДА ВРАТИ 1.5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА ТРИ ГОДИНИ: Од доспеани кредити, камати и задолжувања Македонија ќе треба да врати 1.5 милијарди евра за три години

 • November 15, 2018
 • Коментари
Во 2019 година за наплата, заедно со камата, стигнуваат 268 милиони евра по кредити што биле претходно земени, во 2020 година износот е 521 милиони евра, додека во 2021 година дури 732 милиони евра, или во наредните три години државата треба да се раздолжи за 1,5 милијарди евра. Ова го покажуваат податоците од Фискалната стратегија […]
Страница 20 од 105« Прво...10«1819202122 » 304050...Последно »