Category: Економија

ПОВТОРНО ШTPAJK НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО „ЕУРОКОМПОЗИТ“: Им ветиле отпремнина, парите не им ги даваат!

 • December 26, 2018
 • Коментари
Прогласените 154 работници за технолошки вишок од приелпската наменска фабрика „Еурокомпозит“ денеска протестираа пред фабриката за недобиените, а договорени пари за отпремнини. Велат се чувствуваат измамени и понижени од раководството на „Еурокомпозит“ кое не се држи до договореното за исплтата на дел од отпремнините. Според Пецо Велјаноски, прогласен за технолошки вишок, раководството го погази договореното […]

МАКЕДОНИЈА СО ПОВИСОКИ ЦЕНИ ОД ГЕРМАНИЈА: Македонците плаќаат поскапа храна, со помал стандард!

 • December 24, 2018
 • Коментари
„Дојче веле“ на македонски направи компаративна анализа на цените на основните производи во Македонија и Германија. Заклучокот од анализата е дека производите во Македонија не се само поевтини, туку имаат иста цена и во повеќето случаи се поскапи отколку во Германија. Во продолжение може да ги видите компаративните цени за некои од производите анализирани од […]

МАКЕДОНСКИ ТЕЛКОМ ЌЕ СЕ ПРОДАВА?: Бугарски „Виваком“ го купи Албанскиот телеком, следен Македонскиот?

 • December 24, 2018
 • Коментари
Сопственикот на бугарската телекомуникациска компанија „Виваком“, Спас Русев, победи на тендерот за продажба на Телеком Алабанија, извести албанската телевизија Топ канал. „Дојче Телеком, сопственик на Телеком Албанија, е во завршна фаза на постапката за продажба на својот албански огранок на бугарскиот Виваком“, објавив албанската телевизија, чии информации ги пренесоа и бугарските портали. Најголемиот акционер на […]

Ќе возиме ли поскап бензин пред Нова Година – РКЕ со нова цена

 • December 24, 2018
 • Коментари
Пред скоро две недели Регулаторна комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати. Напладне се очекува нова одлука, односно промена на цените на бензините. При последната промена дизелот поевтини за 2,5 денари, а бензините за денар и половина. Со тоа, ЕУРОСУПЕР 95 започна да се продава за 61,5 денари, додека ЕУРОСУПЕР 98 за […]

ЌЕ „ДОЈДЕ ЖИВОТ“ ЗА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ НА ЧЕЛИК И АЛУМИНИУМ: ЕУ со рестрикции за извоз на челик и алумуминум за Македонските компании

 • December 23, 2018
 • Коментари
Од идната година за македонските компании кои произведуваат челик и алуминиум ќе важат новите мерки за ограничен извоз во ЕУ, поради што можните загуби се проценуваат на околу 100 милиони евра годишно. Ова претставува жестока шлаканица од Брисел за Зоран Заев, Никола Димитров и Радмила Шекеринска. Како што истакна на денешната средба со новинарите вицепремиерот […]

РАСТЕ PEВOЛTOT ВО СИТЕ СФЕРИ: Социјалци, хонорарци, земјоделци, пензионери во битка за тезгите

 • December 22, 2018
 • Коментари
Државата ќе удри на социјалците, стечајците, пензионерите односно на најсиромашните и најранливите. И Националната федерација на фармери контра новиот закон за зелени пазари. Сметаат дека со него само ќе се поттикне сивата економија. Во НФМ велат дека ваквото решение ги прекршува европските препораки но и основните човекови права цитирајќи ја Универзалната декларација на Обединетите Нации. […]

БИТКОИНОТ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: За само еден ден скок од 11 проценти на криптовалутата!

 • December 19, 2018
 • Коментари
Вредноста на биткоинот по еден месец пад се искачи на повеќе од 3.400 долари, што се должи на зголемената побарувачка на оваа криптовалута во Јапонија и Хонг Конг. На платформата “Bitstamp”, биткоинот забележа најголем дневен пораст од 28 ноември, скокајќи за дури 11 отсто, објави Б92. Вредноста на најпознатите криптовалути падна за околу 80 проценти […]

ОД 2019 ДРЖАВНИТЕ ХАРТИИ ОД ВРЕДНОСТ ЌЕ КОТИРААТ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА: Домашни и странски инвеститори ќе можат да тргуваат со државни хартии од вредност

 • December 19, 2018
 • Коментари
Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни, така и странски. Министерот за […]

НИКОГАШ ПОМИЗЕРНО НЕ СЕ ЖИВЕЕЛО ВО МАКЕДОНИЈА: Половина од граѓаните не можат да си дозволат одмор, третина не можат да отидат во кафана!

 • December 18, 2018
 • Коментари
Граѓаните секој ден се се посиромашни. Економската политика на триото Зоран Заев, Кочо Анѓушев и Драган Тевдовски донесе само црнила за народот. Семејствата едвај сврзуваат крај со крај. Семејните буџети не се доволни само за прехрана на најголем дел од граѓаните, а не пак да остане нешто за други животни потреби, како што е одмор, […]

ЗАКОНОТ ЗА ЗЕЛЕНИ ПАЗАРИ СТАПУВА НА СИЛА ПО НОВА ГОДИНА, ПАЗАРЏИИТЕ БАРААТ ОДЛОЖУВАЊЕ: Министерот за економија најави можни измени во законот за зелени пазари, но по Нова Година

 • December 18, 2018
 • Коментари
Законот за трговија на зелените пазари ќе почне да се применува од 1 јануари 2019 година, но можно е да се донесат измени во многу скоро време ако се констатираат какви било недоследности или ако се потврдат укажувањата на пазарџиите кои бараат негово одложување, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Тој најави дека оваа […]
Страница 3 од 97«12345 » 102030...Последно »