Category: Економија

МИНУСНО САЛДО И ВО ТРГОВИЈАТА: Загрижувачки тенденции – извозот бележи пад, додека увозот расте!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Во јануари годинава од земјава вкупно се извезени стоки во вредност од 25,534 милијарди денари или 415,058 милиони евра што е за 1,9 отсто помалку во однос на истиот период од претходната година, додека вкупно се увезени стоки во износ од 35.037 милијарди денари, односно 569,598 милиони евра, што е за 1,4 отсто повеќе во […]

СТОПАНСТВОТО ЌЕ ПОЧЕКА ЗА НАПЛАТА НА ДOЛГOBИTE: Парите за долговите на општините се уште не распределени

 • March 4, 2019
 • Коментари
На 15 ноември владата одвои 55 милиони евра за покривање на 50% од долговите на општините во Р.Македонија. До денес само пет општини ги исплатиле овие средства на фирмите кои работеле за локалната самоуправа, а им се должи повеќе години. Ова уште еднаш ја потврдува неспособноста на СДСМ и нивните коалициони партнери и неефикасноста во […]

75% ОД ВРАБОТЕНИТЕ ЗЕМААТ ПЛАТА ПОД ПРОСЕКОТ: 50% од вработените земаат плата под 300 евра, анализа на професорот Марјан Петрески

 • March 4, 2019
 • Коментари
75% од вработените во Македонија заработуваат месечна плата која е под просекот. За повисоки плати во приватниот сектор може да се разговара само кога економијата испорачува сериозни стапки на раст. Нема подобар начин за подобрување на животниот стандард од создавање на нова вредност. А тоа значи дека е можно само со отварање на нови работни […]

БРАНКО ГО ИСПУШТИ „АУДИ“, ЗАЕВ „БМВ“ И „ФОЛКСВАГЕН“: Германскиот гигант ќе инвестира во Шумадија, ќе произведува 300.000 автомобили и ќе извезува во вредност од 4.5 милијарди евра!

 • March 3, 2019
 • Коментари
Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ одлучи новата фабрика да ја гради во Србија, дознаваат „Новости“ Најголемиот производтел на возила во светот се одлучи за Србија во конкуренција на Бугарија, Романија, Турција и Македонија. Иако како фаворити за добивање на оваа инвестиција подолго време биле Бугарите, волсфбуршката компанија ја избрал Србија. Според сознанијата на весникот, првиот „Фоксваген“ […]

.ШПАРКАСЕ ЈА КУПУВА ОХРИДСКА БАНКА:Сосиете Женерал и Штаермаркише Банка – Шпаркасе АГ Австрија потпишаа договор за купородажва на Охридска Банка

 • March 1, 2019
 • Коментари
.Шпаркасе Банка ја купува Охридска Банка Продажба на акциите издадени од страна на Охридска Банка ќе биде извршена преку тендер во понуда за продажба составена во согласност и условена со одредбите и условите на Законот за преземање на акционерските друштва Според она што е објавено на интернет страната на Македонска берза, австриската банка ќе ги […]

ГРАЃАНИТЕ РЕВОЛТИРАНИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА:Комерцијална им наплаќа дебели провизии за сметки во франци и не прифаќа нови штедни влогови во истата валута

 • February 28, 2019
 • Коментари
Комерцијална банка ги известила своите клиенти дека од први април воведува провизија за штедните влогови во швајцарски франци во висина од 300 до 450 денари на месечно ниво. Во исто време нејзините клиенти добиле информација дека доколку сакаат да прифаќаат нови штедни влогови во истата валута.Надоместокот е воведен на девизни трансакциски сметки Во Комерцијална банка […]

ЗАЕВ УШТЕ СЕ ФАЛИ СО ИНВЕСТИЦИИТЕ НА ГРУЕВСКИ: Две третини од инвестициите се реинвестирана добивка од посточки инвестиции донесени во времето на Груевски!

 • February 28, 2019
 • Коментари
Над 600 милиони евра се директните странски инвестиции во земјава во текот на минатата година. Податоците на Народната банка покажуваат дека вкупните директни инвестиции во 12-те месеци изнесуваат 624 милиони евра, од кои 311 милиони се во инвестиции во четвртиот квартал. Од Владата денеска помпезно се пофалија дека е забележан нов рекорд во висината на […]

ДАЛИ ЕВН ГИ УЦEHУВА БИЗНИСМЕНИТЕ: Австријците избрани за универзален снабдувач на струја – гaceлe струја на бизниси и покрај подмирени сметки?!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Според информациите до кои стигна Инфомакс, ЕВН денес оставила без струја неколку индустриски објекти иако им биле редовно подмирувани долговите и редовно плаќании сметките. Тие ги терале сопствениците да се „ажурираат“ во системот, иако повеќето немале никакви промени во основните податоци (адреса, број инт инт). Ова ажурирање, се сомневаат бизнисмените е се со цел да […]

МИЗEPИJА: Минималната плата не стига ни за леб – Минималната плата е 12.165, а само трошокот за храна чини 13.621 денари

 • February 27, 2019
 • Коментари
Сојузот на синдикати на Македонија смета дека има простор да се зголеми минималната плата која во моментов изнесува 12.165 денари. Пресметките на синдикатот покажуваат дека има потреба од зголемување на минималната плата за најмалку 12 проценти. – ССМ укажува дека во услови кога синдикалната минимална кошница за јануари 2019 година изнесува 32.761,00 денари, а само […]

СКАНДАЛ ВО МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Нема пари за субвенции, МЗШВ ги peктиpa земјоделците со непостоечки дoлгoви!

 • February 25, 2019
 • Коментари
Со години воспоствеата практика на МЗШВ, должничко-доверителските односи помеѓу концесионерите на земјоделско земјиште кои полагаат право на субвенции и МЗШВ, од пред 15 дена почна незаконски да се крши од страна на министерството. Имено, секој земјоделец што сака својата концесија (за ниви, ораници, пасишта, лозја, води и др.) да ја пребие со парите што му […]
Страница 3 од 103«12345 » 102030...Последно »