РАБОТА ОД СОНИШТАТА: Плата 2 000 долари до крајот на животот под еден услов!

Швеѓаните бараат кандидат за учество во експериментален уметнички проект , каде се гарантира плата од над 2 000 долари до крајот на животот, но под еден услов. За концептуалниот уметнички проект во Гетеборг се бара еден кандидат , кој не...

МАКЕДОНЦИТЕ НЕМААТ ДОВЕРБА ВО ЕЛЕКТРОНСКОТО БАНКАРСТО: Преферираат да работат со кеш!

Македонските граѓани сè уште традиционално сакаат да плаќаат во кеш. Новите електронски плаќања, преку интернет, користејќи го компјутерот или мобилниот телефон, иако нудат предности, сè уште не се многу прифатливи. Последните податоци на Народната банка за септември 2018 година покажуваат...

РАСТОТ НА БДП ВО ВЛАСТ НА СДСМ Е МИЗЕРНИ 2%: Еуростат ја потвди погyбната економска политика на Заев и СДСМ

Државниот завод за статистика денес ги потврди погрешните политики на Владата предводена од СДСМ. Имено, растот на Бруто домашниот производ во четвртиот квартал од 2018 година изнесува скромни 3,7% , при што стапката на раст на Бруто-инвестициите која го...

УШТЕ ЕДЕН CPAM ЗА ЗОРАН ЗАЕВ: Заев и Анѓушев лaжeлe дека ја донеле „Гересхајмер“ како инвестиција во Македонија

Новата германска инвестиција која денес беше промовирана во Македонија, на чие отварање присуствуваше и Зоран Заев, заедно со Кочо Анѓушев, а не е фабриката на „Фолксваген“ како што пред неколку дена лично од премиерот беше излaжaнa македонската јавност, е...

АНЃУШЕВ НЕГИРА: Со сигурност можам да кажам дека „Фолксваген“ нема донесено одлука да инвестира во Србија

Мислам дека е многу несериозно за таква сериозна компанија да се прави дневна политика, изјави денеска вицепремиерот, Кочо Анѓушев, за неофицијалните информации дека е донесена одлука германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ својата нова фабрика да ја отвори во Србија. Анѓушев декеска...

ОБЈАВЕНО Е КОИ БАНКНОТИ ПРВИ ЌЕ ГО ПРОМЕНАТ ИМЕТО: Гувернерката ја потпиша одлуката на Централната банка!

Банкнотите од 10 и 500 денари први ќе го променат името, односно на нив ќе го пишува називот на „Народна банка на Република Северна Македонија“. Одлуката на централната банка веќе е објавена и потпишана од гувернерката Анита Ангеловска - Бежовска. Инаку,...

КОГО ТОА МАФТАТЕ:За да добиете 500 евра поврат на личен ДДВ ќе треба во годината да потрошите 18.520 евра

Од први јули стартува најавената мерка со која граѓаните ќе добиваат поврат од 15 отсто од платениот данок на додадена вредност (ДДВ). Според најавите, со оваа мерка годишно кај граѓаните би се вратиле меѓу 60 и 100 милиони евра. Мала математика,...

ЌЕ СЕ МЕНУВА И ИМЕТО НА ПАРИТЕ: Новите банкноти ќе бидат со новото име на Народната банка

Со одлуки објавени во „Службен весник“ потпишани од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, банкнотите од 10 и 500 денари ќе го добијат новото име на Народната банка. Во одлуката пишува: „Народна банка на Република Македонија“, се заменува со зборовите „Народна банка...

БИЗНИСОТ СО УШТЕ ЕДНА PECTPИКЦИЈА: Сторно сметки ќе може да се прават само во првите 15 минути по издавање на сметката

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска на прес-конференција истакна дека со новото законско решение фискални сметки ќе може да се сторнираат само во првите 15 минути од нивното издавање во одредени дејности, а инаку сите ќе мора...

МИНУСНО САЛДО И ВО ТРГОВИЈАТА: Загрижувачки тенденции – извозот бележи пад, додека увозот расте!

Во јануари годинава од земјава вкупно се извезени стоки во вредност од 25,534 милијарди денари или 415,058 милиони евра што е за 1,9 отсто помалку во однос на истиот период од претходната година, додека вкупно се увезени стоки во...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...