Category: Економија

ВНИМАВАЈТЕ НА СВОИТЕ ДУЌАНИ: УЈП започна со хајка против дуќанџиите низ Скопје – контрола вршат инспектори од други градови, се пишуваат казни без дискриминација!

 • December 15, 2018
 • Коментари
Вистинска хајка се води против дуќанџиите низ Скопје во последните неколку дена, и тоа со инспектори кои УЈП ги „увезува“ од други градови за да вршат контроли низ главниот град   Десетици парични казни во висина од 1.500 до 5.000 евра биле напишани во изминатата недела, и речиси без исклучок сите биле изречени на пекари, […]

РАСТЕ ТУРИСТИЧКАТА ПОСЕТНОСТ НА СКОПЈЕ: Рекорден број на туристи за месец октомври во Скопје

 • December 13, 2018
 • Коментари
Скопје бил најпосетен град во земјава од странски туристи во октомври годинава. Според податоците на Државниот завод за статистика Скопје го посетиле 27.849 странски туристи со остварени 49.110 ноќевања. Во октомври годинава според објавените податоци бројот на туристите изнесува 83.303, а бројот на ноќевања 182.557. Бројот на туристи бележи зголемување од 7,1 отсто, а бројот […]

Владата ги усвои законските измени за пристап на УЈП до приливите на граѓаните од страна на банките

 • December 12, 2018
 • Коментари
Владата на РМ ги усвои предлог-законите за изменување на законите за банки и за Управата за јавни приходи Со усвојување на предлог-законите за изменување на законите за банки и за Управата за јавни приходи се овозможува пристап на УЈП до приливите на граѓаните од страна на банките. Тоа, велат од Владата, на Управата ќе ѝ […]

ЦАНОСКИ ПОВТОРНО ЌЕ ГО ГРАДИ ,,КОСМОС“:Договорил партнер од Источна Европа кој имал средства за повторно да никне градбата

 • December 12, 2018
 • Коментари
Фијат Цаноски пронашол инвеститор за повторна изградба на станбено-деловниот комплекс „Космос“. За „Фактор“ вели дека нема негови расположливи финансиски средства за оваа скапа инвестиција, но дека договорил партнер од Источна Европа кој ги има за повторно да никне градбата . – Јас немам пари, бидејќи се работи за повеќемилионски проект, но партнерот со кој се […]

ПО АМЕРИКАНЦИТЕ, И ГЕРМАНЦИТЕ ПРОТИВ ПРОГРЕСИВНИОТ ДАНОК: Германската стопанска комора во Македонија незадоволна со прогресивниот данок

 • December 11, 2018
 • Коментари
Од наредната година се воведува прогресивниот данок на доход, односно за бруто плата во висина до 90.000 денари, ќе се применува даночна стапка од 10%, а платите од над 90.000 денери ќе се оданочуваат со 18%. Покрај тоа, придонесите за пензиско осигурување ќе се зголемат од 18% на 18,4% во 2019 и на 18,8% во […]

И ГЕРМАНСКАТА КОМОРА ВО МАКЕДОНИЈА СО КРИТИКИ ЗА ПРОГРЕСИВНИОТ ДАНОК НА ДОХОД: Приватниот сектор и инвеститорите исклучени од дијалогот за новиот закон

 • December 11, 2018
 • Коментари
Со почеток на новата календарска година, Македонија го воведува прогресивниот данок на доход. За бруто плата во висина до 90.000 денари, се применува даночна стапка од 10%, повисоките плати од 90.000 денери се оданочува со 18%, пишува порталот pressingtv.mk. Покрај тоа, придонесите за пензиско осигурување ќе се зголемат од 18% на 18,4% во 2019 и […]

НАМАЛУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА: Од полноќ поефтини цени на бензините и дизелот!

 • December 10, 2018
 • Коментари
Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за 1,50, а на дизел горивата за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена ЕУРОСУПЕР БС-95 е 61,50 ден/лит, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 63,50 ден/лит. Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), апк, ќе се продава за 58,50, а Екстра лесното масло […]

УЈП распродава возила, компјутери, мотоцикли по евтини цени

 • December 10, 2018
 • Коментари
Управата за јавни приходи објави оглас за продажба на движни и недвижни ствари. Како што се посочува на веб порталот http://e-aukcii.ujp.gov.mk, можете да ги видите активните аукции, да вршите on-line разгледување и преглед на достапните аукциски производи (движни и недвижни ствари), да се пријавите и учествувате во процесот на надавање и лицитација за стварите кои […]

Топлана Север ќе ги обештети граѓаните кои со денови немаа топлинска енергија во домовите

 • December 10, 2018
 • Коментари
Потрошувачите не знаат како да си ги заштитат своите права. Никој не се пожалил до Организацијата на потрошувачи откако четири дена Топлана Север не испорачуваше топлинска енергија. Со сегашниот закон, потрошувачите не можат да поднесат колективна тужба против еден трговец. Туку мора да се пожалат во Организацијата на потрошувачи, која потоа го контактира правниот субјект. […]

БАНКАРИТЕ СЛЕДНИ НА „ЛИСТАТА ЗА ОTCTPEЛ“ НА ЗАЕВ?: Се стега ли „свилениот гајтан“ околу вратот на банкарите?

 • December 7, 2018
 • Коментари
Бегството на Никола Груевски од Р.Македонија освен што ги посрамоти властите предводени од Зоран Заев, правосудниот систем и сите органи на прогонот, предизвика и домино ефект во бизнис заедницата, откако Владата на СДСМ започна со селективно, експресно и недоволно потковано со факти пpиведување на лица блиски до претходната владејачка гарнитура Први на листата беа Сашо […]
Страница 4 од 97« Прво...«23456 » 102030...Последно »