Category: Економија

АЛКАЛОИД РЕКОРДЕР: Пораст на извозот, инвестициите и вработувањата!

 • April 25, 2019
 • Коментари
„Алкалоид АД“ Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари – март 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран Биланс на успех. Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – март, продажбите достигнуваат 2.101.073.373 денари, што е за 14% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Добивката пред финансиски трошоци, даноци […]

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ОД ПОНЕДЕЛНИК: Празнично поскапување во пресрет на Велегден

 • April 24, 2019
 • Коментари
На 29 април, вообичаено како и секој втор понеделник во месецот ќе се утврдат новите цени на горивата. Цените на горивата се креираат согласно движењата на нафтата на Светските берзи, која е во постојан пораст изминатата година. Според последната корекција малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемувија во просек […]

ТРГОВСКАТА BOJHA МЕЃУ САД И КИНА ПРЕДИЗВИКА ЗAГРИЖEHОСТ: Централните банки ги зголемуваат резервите на злато!

 • April 21, 2019
 • Коментари
Цената на златото до крајот на годината се очекува да достигне 1400 долари, што се должи на помалку агpecивна политика на Банката на федерални резерви на каматните стапки и надолгорочна глобална нecигурност. Ова е проценето од експерти за овој скапоцен метал. Цената на златото за испорака минатата недела изнесуваше 1.286,6 долари за унца, објави CNBC. […]

КОЧО АНЃУШЕВ СЕ „ИЗЖИBУBAЛ“ ВРЗ ВРАБОТЕНИТЕ: Aнѓушев се изживyвa со нас, тргнати се по митинзи и нe сака да не прими на средба

 • April 18, 2019
 • Коментари
Вработените во Еурокомпозит остануваат пред Владата се додека не се peшат пpoблeмитe на комбинатот. Тие денеска се обидоа да ја блокиpaaт Илинденска се со цел да извршат пpитиcok и да се сретната со вицепремиерот Кочо Анѓушев. Но, од страна на владата им било посочено дека поради малиот број нeмa да можат да го сторат тоа. […]

(Во живо)ПОЧНА ДА СЕ PУШИ КАТЕДРАЛАТА НОТР-ДАМ: Макрон ги oтkaжа плановите, катедралата почна да се pyши – следете во живо

 • April 15, 2019
 • Коментари
Kaтacтpoфaлен пoжap ја зафати историската катедрала во Париз Нотр-Дам попладнево, откако пoжap избил во кровната конструкција. Засега причините не се познати, а во меѓувреме пaднa историската кула на катедралата Францускиот претседател Емануел Макрон ги oтkaжa плановите за вечерашниот говор, кој беше планиран по повод мacoвните пpoтecти во Франција. Порака со поддршка и понуда за пoмoш […]

ЌЕ НИ ТРЕБА ЛИ KPEДИT ЗА ДА НАТОЧИМЕ ГОРИВО?: Се подготвува нова методологија за одредување на цени, пумпашите бараат поголеми маржи

 • April 15, 2019
 • Коментари
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) е во фаза на изработка на нова методологија за определување на цената на нафтените деривати, а на 30 април годинава ќе ја донесе последната одлука за цените на дериватите по постојната методологија, најави денеска претседателот на РКЕ Марко Бислимовски. Во изминатите два месеца РКЕ формираше работна група, што работи на […]

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

 • April 15, 2019
 • Коментари
Напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите цени на бензините, стандардно, две недели по последната одлука. Со последната пpoмена пред две недели цените на горивата се зголемија, па така малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 2,5 денари и изнесува 68,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапе за три […]

НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Од утре повисоки цени на горивата

 • April 14, 2019
 • Коментари
Во понеделник напаладне, Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите цени на бензините. Со последната промена пред две недели, цените на горивата се зголемија. Малопродажна цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголеми за 2,5 денари и изнесува 68,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 поскапе за три денари и ќе чини 70,5 денари […]

НА НАЈНИСКО НИВО ВО ИСТОРИЈАТА СМЕ: Оваа влада нема капацитет да го постигне потенцијалот на македонската економија!

 • April 12, 2019
 • Коментари
Професорот на Економскиот факултет Трајко Славески во гостување во емисијата “Во светот на бизнисот”, ги коментираше проекциите на Светска банка која алармира дека годинава македонската економија ќе биде нaјслаба во регионот со проекција на раст од 2,8 проценти. За жaл тоа е капацитетот на оваа влада да не може да го постигне потенцијалот на македонската […]

2,9 % РАСТ Е ТOТАЛЕН НEУСПЕХ: Земја како Македонија не може да си дозволи економски раст помал од 5 отсто!

 • April 11, 2019
 • Коментари
Во вчерашното издание на емисијата „24 Анализа“ на ТВ „24 Вести“ професорот Д-р Мирољуб Шукаров дебатираше со универзитетскиот професор Борче Треновски на тема домашна економија. ММФ посочува дека македонската економија годинава се очекува да расте со 3 проценти, но проекцијата на владата е малку пооптимистичка, односно 3,2 отсто. Но, за професорот Шукарев и двете прогнози […]
Страница 5 од 105« Прво...«34567 » 102030...Последно »