Category: Економија

ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА: Од полноќ поскапуваат бензините и дизелот!

  • October 30, 2017
  • Коментари
Цените на бензините и на дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,67, односно за 1,81 отсто. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е […]

ИНВЕСТИТОРИТЕ СИ ОДАТ: Инвеститорите си одат заради погубните владини анти инвеститорски политики, економијата крахира!

За какво придвижување на економијата говори СДС кога за само 5 месеци од нивното доаѓање на власт македонската економија крахира. Инвеститорите си одат заради погубните владини анти инвеститорски политики, даноците се покачуваат, индустриското производство тоне, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -По самото доаѓање на власт на СДСМ индустрискиото призводство бележеше пад од 5 %. Бруто домашниот производ […]

МАКЕДОНИЈА ТОНЕ ВО РЕЦЕСИЈА: Анкетите на НБРМ предвидуваат натамошен пад на растот на БДП!

Светските финансиски институции и економските експерти на неколку наврати го намалија прогнозираниот раст за Македонија. Покрај Светската банка и Стопанската комора на северозападна Македонија, кои го намалија прогнозираниот раст на ММФ за Македонија, од 2.5%, на 1.5% и 0,7%, соодветно, и најновата анкета на НБРМ, прогнозира дека годишниот раст на БДП ќе се движи во […]

ДРЖАВАТА СЕ ДВИЖИ КОН ЕКОНОМСКИ КРАХ: Светска Банка и ММФ проектираат црна слика за Македонската економија!

СДС со катастрофалната и  расипничка политика  ја турка државата кон економски крах, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Сите релевантни меѓународни институции како што е Светската Банка и ММФ проектираат црна слика за македонската економија само неколку месеци по доаѓањето на власт на СДС. Граѓаните се на работ на егзистенцијата, трошоците растат а платите се намалуваат. Поради погубната […]

БУГАРИТЕ НЕ СЕ ДОГОВОРИЈА, ФЕНИ ВЛЕГУВА ВО СТЕЧАЈ: Преку 850 семејства остануваат на улица, вработените најавуваат штрајк!

  • October 26, 2017
  • Коментари
Бугарската компанија „Енекод“, која требаше да го купи кавадаречкиот комбинат „Фени“, не ги уплатила потребните средства за да ја потврди купопродажбата. Вработените велат дека стечајот за „Фени“ стаува се поизвесен оти роковите на попишаниот имот од извршителите се истечени и почнува наплатата на долговите, објави Макфакс. „Договорот пропадна. Бугарите две недели преговараа, ветуваа сè и […]

ЌЕ СЕ ЗГОЛЕМУВААТ ДАНОЦИТЕ: Зголемување на ДДВ-то за 3%, зголемување на придонесите и данокот на добивка!

Повисоки придонеси, зголемување на данок на добивка, па дури и на ДДВ? Фискалната консолидација наметнува болни мерки, но неизвесно е кои од нив ќе станат и реалност. Експертите се поделени, бизнисмените загрижени, анализира Дојче Веле.   Поволни странски позајмици во комбинација со зголемување на даноци – Владата сериозно ги разгледува опциите кои ѝ стојат на располагање за […]

ЕДВАЈ СЕ КРПИ КРАЈ СО КРАЈ: Граѓаните на работ на егзистенција- трошоците растат, платите стагнираат, економијата во рецесија!

Синдикалната семејна кошничка сега тежи 32.316 денари, што е еднакво на речиси три минимални плати. Македонците на работ на егзистенција. Трошоците растат, платите стагнираат, економијата практично во рецесија. Во септември годинава во однос на исиот месец лани најголемо поскапување имало кај комуникациите (9.5%), потоа кај алкохолот и цигарите (6.7%) и транспортот (6.3%). Намалување на цените […]

ИЗВРШИТЕЛИТЕ ХАРААТ: Половина фирми и илјадници граѓани блокирани!

Половина од активните компании и десетици илјади граѓани се со блокирани сметки и покрај воведувањето на нови, помеки правила за извршителите. Формирана е граѓанска иницијатива која бара целосна ревизија па дури и укинување на концептот на извршители. 76.432 граѓани и 36.021 компанија со блокирани сметки Според последните податоци на Народната Банка (НБРМ) кои се однесуваат […]

ИНФЛАЦИЈАТА РАСТЕ, ДОЛГОТ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Енромно зголеменото задложување и трошењето на девизните резерви предизвикуваат инфлација!

  • October 22, 2017
  • Коментари
Според месечниот извештај на НБРМ (објавен септември 2017 год.) во кој се дава осврт на макроекономските показатели, најновите податоци за девизните резерви заклучно со август (приспособени за ефектите од ценовните и курсните разлики и ценовните промени на хартиите од вредност) укажуваат на намалување на девизните резерви во третото тримесечје. Падот на резервите во најголем дел […]

И СВЕТСКА БАНКА ПРЕДВИДУВА ЛОША ГОДИНА: Македонската економија тоне и според Светска Банка, наскоро банкрот!

Mакедонската економија е во слободен пад. Најновиот октомвриски извештај за Европа и Централна Азија на Светска банка. Проекцијата за БДП годинава е намалена од 2,8 % на само 1,5% Главна причина за намалената проекција е политичката нестабилност во првата половина од годината. Според Светска банка претставува и буџетскиот дефицит, кој ќе остане до 3% до […]
Страница 70 од 101« Прво...405060«6869707172 » 8090100...Последно »