Category: Економија

УШТЕ МАЛКУ ПА РЕЦЕСИЈА: НБРМ прогнозира раст од најниски 0.5 отсто, наспроти ветувањата на Заев од 5%

 • November 2, 2017
 • Коментари
НБРМ ја ревидираше проекцијата на раст на БДП за оваа година на 0.5 отсто, а според априлската проекција, растот беше 2,5 проценти, а во мај годинава откако Заев стана премиер вети и раст на екомомијата за цели 5 отсто. Според последните проекции што денес ги објави НБРМ за следната година останува раст на економијата од […]

СДС УДРИ ПО ГРБОТ НА СИТЕ ГРАЃАНИ: Нафтата ќе поскапува со нова акциза, на удар земјоделците, таксистите и камионџиите!

 • November 2, 2017
 • Коментари
Поскапувањето на дизелот по својот џеб силно ќе го почувствуваат граѓаните. Владата на СДСМ за да го наполни Буџетот од 1 јануари планира да ја зголеми акцизата на нафтата за три денари. Со зголемување на акцизата и ДДВ-то цената на дизелот ќе биде повисока за 3,5 денари. Според последната статистика од 20016-та година во Македонија […]

ПРЕДВИДУВАЊАТА ЗА ЕКОНОМИЈАТА НЕГАТИВНИ: Пропаѓаат сите позитивни проекции на економскиот раст!

 • October 31, 2017
 • Коментари
Заробена во спрегите на политичката корумпираност, Македонија никако да излезе од сиромаштијата и да го најде патот до европските земји, пишува порталот Економски. Слабостите на менаџирањето со јавните финансии и неефикасноста на буџетските трошења, зголемениот јавен долг, стагнацијата во структурните реформи, или накратко, лошите економските политики на државата во последниов период, се причини за економското стагнирање, […]

МАКЕДОНИЈА СТАВЕНА НА ЕКСПРЕСЕНА ЛЕНТА КОН БАНКРОТ: Владата на СДСМ денес ја задолжува Македонија за нови 71 милион евра!

 • October 31, 2017
 • Коментари
Задолжувањата од страна на новата влада продолжуваат со несмалено темпо. Денес Владата на СДСМ  ја задолжува Македонија за нови 71 милион евра   Владата на Република Македонија за денес закажа нова аукција на хартии од вредност на 31.10.2017 година на која дополнително ќе ги задолжи македонските граѓани за 71 милион евра. Доколку се подигне предвиденото […]

ИНДУСТРИСКИОТ ГИГАНТ „ФЕНИ“ СЕ РАСТУРА: Продолжува голготата на вработените во „Фени“ откако беа излажани од Анѓушев!

 • October 31, 2017
 • Коментари
Основниот суд Велес денеска отвори претходна постапка за испитување на условите за отворање на стечајна постапка за Фени индустри од Кавадарци. За времен стечаен управник е назначен Мирослав Атанасиевски од Гостивар, а првото рочиште е закажано за 13 ноември во Основен суд Велес. – Постапувајќи по предлог на овластен предлагач-доверител, со решение на Основен суд Велес […]

ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА: Од полноќ поскапуваат бензините и дизелот!

 • October 30, 2017
 • Коментари
Цените на бензините и на дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за половина до еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,67, односно за 1,81 отсто. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е […]

ИНВЕСТИТОРИТЕ СИ ОДАТ: Инвеститорите си одат заради погубните владини анти инвеститорски политики, економијата крахира!

 • October 26, 2017
 • Коментари
За какво придвижување на економијата говори СДС кога за само 5 месеци од нивното доаѓање на власт македонската економија крахира. Инвеститорите си одат заради погубните владини анти инвеститорски политики, даноците се покачуваат, индустриското производство тоне, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -По самото доаѓање на власт на СДСМ индустрискиото призводство бележеше пад од 5 %. Бруто домашниот производ […]

МАКЕДОНИЈА ТОНЕ ВО РЕЦЕСИЈА: Анкетите на НБРМ предвидуваат натамошен пад на растот на БДП!

 • October 26, 2017
 • Коментари
Светските финансиски институции и економските експерти на неколку наврати го намалија прогнозираниот раст за Македонија. Покрај Светската банка и Стопанската комора на северозападна Македонија, кои го намалија прогнозираниот раст на ММФ за Македонија, од 2.5%, на 1.5% и 0,7%, соодветно, и најновата анкета на НБРМ, прогнозира дека годишниот раст на БДП ќе се движи во […]

ДРЖАВАТА СЕ ДВИЖИ КОН ЕКОНОМСКИ КРАХ: Светска Банка и ММФ проектираат црна слика за Македонската економија!

 • October 26, 2017
 • Коментари
СДС со катастрофалната и  расипничка политика  ја турка државата кон економски крах, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Сите релевантни меѓународни институции како што е Светската Банка и ММФ проектираат црна слика за македонската економија само неколку месеци по доаѓањето на власт на СДС. Граѓаните се на работ на егзистенцијата, трошоците растат а платите се намалуваат. Поради погубната […]

БУГАРИТЕ НЕ СЕ ДОГОВОРИЈА, ФЕНИ ВЛЕГУВА ВО СТЕЧАЈ: Преку 850 семејства остануваат на улица, вработените најавуваат штрајк!

 • October 26, 2017
 • Коментари
Бугарската компанија „Енекод“, која требаше да го купи кавадаречкиот комбинат „Фени“, не ги уплатила потребните средства за да ја потврди купопродажбата. Вработените велат дека стечајот за „Фени“ стаува се поизвесен оти роковите на попишаниот имот од извршителите се истечени и почнува наплатата на долговите, објави Макфакс. „Договорот пропадна. Бугарите две недели преговараа, ветуваа сè и […]
Страница 80 од 110« Прво...506070«7879808182 » 90100110...Последно »