Category: Економија

МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЕКОНОМСКА КАТАСТРОФА: Ново намалување на девизните резерви, стопени резервите на монетарно злато!

 • January 2, 2018
 • Коментари
Поради лошите економски политики на власта предводена од Зоран Заев, Драган Тевдовски и СДСМ едно четиричлено семејство изгубило нешто повеќе од 50 евра. Продолжува катастрофалната економска политика на власта предводена од Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски. Девизните резерви константно се намалуваат откако на власт е СДСМ. За месец Вкупните девизни резерви на […]

МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА: РЕК Битола работи само со еден блок

 • January 2, 2018
 • Коментари
Електро-енергетскиот стожер на Македонија РЕК „Битола“во екот на сезоната работи со само еден блок, што ќе предизвика енергетска криза во државата и голем дел од македонските домаќинства се под закана да останат без електрична енергија. Според информациите до кои дојдовме, Блок 2 во РЕК Битола не работи од пред неколку часа, со што во екот […]

НОВОГОДИШНА ЧЕСТИТКА ЗА СЕКОГО: Во Новата 2018-та, граѓаните ќе влезат со поскап живот и помали плати!

 • December 31, 2017
 • Коментари
Нов бран поскапувања во 2018. Ќе поскапи речиси се. Зголемената цена на Нафтата ќе донесе зголемени цени на лебот, млекото, јајцата, автобуските карти за градскиот и меѓуградскиот сообраќај па дури и кафето во кафулињата. Од нова година почнуваат повисоките пресметки и за водата и парното греење. Но нема да бидат исклучени ниту цигарите. Ценовниот шок […]

ФИЈАТ ЦАНОСКИ ДАДЕН НА ИЗВРШИТЕЛ: НЛБ Тутунска Банка го распродава имотот на Фијат Цаноски во вредност од 15 милиони евра!

 • December 29, 2017
 • Коментари
НЛБ Тутунска Банка распродава поголем дел од имотот на Фијат Цановски и неговата компанија Фине, откако истиот не успеал да го врати долгот Според листата за продажба на имот преку извршител која може да се најде на официјалната страница на НЛБ Тутунска Банка, на продажба е ставен и објектот и имотот каде што беше А1 […]

СДС ГО СПАСИ МОНОПОЛОТ НА „МАКПЕТРОЛ“: „Балкан Петролеум“ не доби дозвола од КХВ за давање понуда за преземање на „Макпетрол“!

 • December 29, 2017
 • Коментари
Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на денешната седница одлучи на „Балкан Петролеум“ Холдинг Лимитед да не му се издаде дозвола за давање понуда за преземање на  „Макпетрол“ АД Скопје. Ваквата  одлука, наведува КХВ во соопштение, Комисијата  ја донесе откако на 18-ти месецов со допис од страна на друг државен орган беше известена дека е […]

ОД НАЈУСПЕШНА КОМПАНИЈА ДО СТАГНАЦИЈА: Државната ЕЛЕМ стагнира, компанијата систематски се уништува?

 • December 28, 2017
 • Коментари
За да го сокрие лошото стопанисување со компанијата, актуелното раководство одлучи резултатите од претходното работење на првите луѓе од ВМРО-ДПМНЕ да ги прикаже како свои. Директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, на вчерашната прес-конференција на која презентираше што сработило претпријатието во текот на изминатава година, се обиде да ги претстави успесите на претходното раководство на ЕЛЕМ […]

ГОЛЕМО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВОТО: Дизелот за 4, останатите деривати по половина денар

 • December 25, 2017
 • Коментари
Нафтените деривати поскапуваат за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според последната одлука, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 55,00 ден/лит. Ова е последна корекција на цената во оваа година. Од идната, треба […]

МАКЕДОНИЈА ПРЕД РЕЦЕСИЈА: Економскиот аналитичр Фатмир Битиќи за Алсат-М тврди дека Македонија е пред рецесија!

 • December 14, 2017
 • Коментари
Економскиот аналитичар, Фатмир Битиќи, во вечерашното негово гостување во емисијата “Економски Магазин“ на телевизија Алсат-М, во однос на најновиот податок за третиот квартал за растот на Бруто Домашниот Производ од 0.2%, рече дека во квартал кој што историски има најголем прилив на средства од странство, не може да биде раст, и дека со таков податок […]

Нов бран поскапувања од 1 јануари: Еве ја целата листа на продукти

 • December 10, 2017
 • Коментари
Од 1-ви јануари следната година ќе плаќаме поскапа вода, леб и гориво. Претставувајќи го буџетот за 2018 година, Министерството за финансии соопшти дека за три и пол денари ќе се зголеми акцизата на дизел горивата. Со оглед на тоа што станува збор за гориво кое најчесто го користат дистрибутивните и воопшто транспортните компании извесно е […]

Турски производители на украсно цвеќе бараат партнери во Македонија

 • December 9, 2017
 • Коментари
Идната недела во работна посета на Македонија ќе дојдат турски компании кои што произведуваат орнаментално, украсно цвеќе. Тие бараат партнери за заедничко производство и настап на трети пазари. Од Македонско-турската стопанска комора (МАТТО) информираат дека станува збор за членови на Асоцијацијата на производители и извозници на цвеќе за просторно уредување кои ќе имаат Б2Б средби […]
Страница 80 од 109« Прво...506070«7879808182 » 90100...Последно »