Category: Економија

20.000 СЕМЕЈСТВА ВО ОПАСНОСТ ДА ГО ЗАГУБАТ ПАРЧЕТО ЛЕБ: СДСМ со објавувањето на договорите отвора војна против 100 странски компании, неизвесни над 20 илјади вработувања!

 • September 13, 2017
 • Коментари
Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев вчера на телевизијата 24 Вести објави дека денекса ќе се почнело со објавување на државна помош за компаниите кои инвестирале во државата, измислена тема која нема реална подлога, се со цел да се покрие денешната пленарна расправа за Законот за двојазичност во Собранието. Тие планираат да тргнат со лажна […]

МАКЕДОНИЈА ПРЕД РЕЦЕСИЈА: Меѓународните финансиски институции предупредуваат на опасност од рецесија, Заев и владата се прават слепи!

 • September 12, 2017
 • Коментари
Извештајот на „Finance Think“ покажува дека растот на економијата е замрзнат и сите параметри укажуваат на надолен тренд. Паднаа извозот, странските инвестиии, индустриското производство, просечните плати, се топат и девизните резерви. До крајот на годината можни се отпуштања на работници од странските инвестиции. Економијата во Македонија во вториот квартал од 2017 година се намали за […]

КОНЦЕПТОТ ЗА МИНИМАЛНА ПЛАТА Е НЕОДРЖЛИВ: Со концептот за субвенционирана минимална плата се залажуваат граѓаните кои ќе трпат голема штета!

 • September 11, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски при денешната посета на населеното место Волково истакна дека во минатото, кога СДСМ беше на влст не постоела категорија наречан минимална плата. -Иако синдикатите тоа го бараа, иако тоа беше долгогодишно барање на работниците, се додека СДСМ ја имаше Владата такво нешто не постоеше и не се дозволуваше. Некаде во 2008 или […]

ФАБРИКИТЕ ПОЧНАА ДА СИ ЗАМИНУВААТ ОД МАКЕДОНИЈА: Компанија со 1500 вработувања ја смени одлуката, наместо во Македонија ќе инвестира во Србија!

 • September 7, 2017
 • Коментари
Компанија која планираше да инвестира во Македонија и да вработи над 1500 лица, заминува во Србија. Задоволна од инвестициската клима и од соработката со претходната Влада, оваа компанија имаше донесено одлука да го вложи својот капитал во нашата земја. Но, поради игнорантскиот однос на новата Влада на Зоран Заев и фактот што ниту еднаш не […]

НЕРЕАЛНИТЕ ВЕТУВАЊА ПАДНАА ВО ВОДА: СДС ветуваше зголемување на БДП 5 до 6, сега задоволни и со 2.5 проценти

 • September 6, 2017
 • Коментари
Откако го изгласавме ребалансот на буџетот јас предвидов дека реално со тие параметри кои што тие ги прогнозираат и како одат работиве до денес, до крајот на годината наместо да креираат нов буџет за 2018 тие ќе мораат да прават нов ребаланс на буџет бидејќи токму овие економски параметри ќе не можат да ги задржат, […]

СЛЕДУВААТ МАСОВНИ ОТПУШТАЊА ОД РАБОТА: Неколку странски фабрики заминуваат од Македонија поради односот на владата – илјадници ќе останат на улица!

 • September 4, 2017
 • Коментари
Новата влада наследи шеесетина компании сериозно заинтересирани да отворат свои капацитети во Македонија и со тоа да обезбедат вкупно 25 илјади вработувања. Но, наместо вработувања, следува бран на отпуштања. Три големи меѓународни компаниии најавиле напуштање на државата незаводоволни од третманот на владата и селење на својот капитал во држави од овој регион – пишува Република Три месеци […]

60 КОМПАНИИ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Компании од САД, Германија, Британија, Кина, Италија заинтересирани да инвестираат и да отворат нови работни места!

 • September 3, 2017
 • Коментари
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на денешната прес-конференција за странските инвестиции истакна дека претходниот владин тим бил во сериозни и длабоки преговори со речиси 60-тина компании кои сакале да инвестираат во Македонија. Станува збор за компании од САД, Германија, Британија, Турција, Кина, Италија, Јапонија кои имале интерес да отворат свои капацитети во земјава. Дел од […]

ГЕРМАНСКИОТ КАНЦЕЛАР ДИРЕКТОР ВО „РОСЊЕФТ“: Герхард Шредер станува дел од бордот на директори на руската нафтена компанија „Росњефт“

 • August 30, 2017
 • Коментари
Бившиот германски канцелар Герхард Шредер потврди дека ќе влезе во составот на директори на „Росњефт“, без обзир на критиките на германската јавност и медиуми. Политичарот повика Русија да не се демонизира, јавува агенцијата ДПА „Ќе го направам тоа. Се работи за мојот живот. За тоа јас одлучувам, а не германските медиуми“, изјавил социјал-демократот на предизборниот […]

ОВА ЌЕ БИДЕ КОБНА ГОДИНА ЗА ЛОЗАРИТЕ: „Повардарие“ нема да откупува, другите винарски визби ги уценуваат лозарите – цените за откупот се држат во тајност!

 • August 30, 2017
 • Коментари
По се изгледа дека оваа сезона за лозарите ќе биде најтешката во последните неколку години, ако се има во предвид дека винарската визба „Повардарие“ нема да откупува грозје поради долг кон УЈП од фантастични 28 милиони денари Од винарската визба, овој неуспех на компанијата го препишуваат на претходната влада, која како што велат не им […]

ПОЛЕКА НО СИГУРНО КОН ЕКОНОМСКА КРИЗА: Следи ново задолжување на Македонија – Тевдовски ќе не задолжи за нови 27.6 милиони евра!

 • August 30, 2017
 • Коментари
Новата Влада продолжува да ја задолжува Република Македонија, државата на 5-ти септември треба да се задолжи за 27,64 милиони евра, а на 6-ти септември терба да се вратат 23,64 милиони евра од државната каса. Откако дојде на власт СДСМ досега се има задолжено за енормни 320 милиони евра, за помалку од 3 месеци. Објавени се […]
Страница 90 од 109« Прво...607080«8889909192 » 100...Последно »