Category: Економија

ЗАПАМЕТЕТЕ СИ ЈА ОВАА СЛИКА: Како се градеше Македонија додека беше „режимот“, а каква ќе биде откако ќе си замине „животот“!

 • June 20, 2017
 • Коментари
[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]Зачувајте си ја сликата и да остане запишано во историјата како се градеше додека “режимот” беше на власт- пишуваат Твитерџиите откако се обелодени дека Заев ја стопирал изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид[/kopa_block_quote] Ваквата реакција следи откако Заев наредил стопирање на градежните работи на двете автопатски делници Миладиновци – Штип и Кичево […]

ИТНО ДА СЕ РЕСТАРТИРААТ КИНЕСКИТЕ И РУСКИТЕ ПРОЕКТИ: СМК предупредува дека нова Влада намерно ги кочи автопатите кон Штип и Охрид!

 • June 19, 2017
 • Коментари
Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува разочарување од повеќемесечниот застојот на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид во чијашто изградба учествува Кина. СМК очекува најитно продолжување на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид поради македонските интереси и продлабочување на економската соработка во областстите на енергетиката, градежништвото и земјоделството со Кина во рамки на Програмата 16+1 за […]

(Видео)ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ДА ГИ ФРЛААТ ПРАСКИТЕ: Овоштарите први ги почувствуваа „бенефитите“ од животот на СДС!

 • June 18, 2017
 • Коментари
Овоштарите незадоволни од окупната цена продолжуваат да го фрлаат овогодинешниот род на праската, покажува оваа видео снимка која беше испратена до нашата редакција. Ваквата реакција доаѓаа откако 10 килограми праски се откупуваат по багателна цента од 50 до 60 денари, што според овоштарите не може да се покрие ниту производствената цена. Тие се надеваат дека […]

„ЖИВОТ“ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ, НЕМА: Праските пловат по Црна Река, земјоделците од Струмица ќе го фрлаат и пиперот, доматот и краставицата!

 • June 18, 2017
 • Коментари
Струмичкото поле преполно со домати, краставици и висококвалитетни пиперки, но без реална откупна цена. Игнорирани од владата на СДС, земјоделците се револтирани поради ниската цена на пиперките и доматите. -Ја губиме надежта дека работите ќе се мрднат од мртвата точка. Цената оваа година е поразителна, велат земјоделците. -Земјоделците се песимисти дека ќе се најде решение, […]

МАКЕДОНИЈА Е ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ИНВЕСТИЦИИ: На тој проект се работеше макотрпно и со години, новата влада ќе мора да продолжи!

 • June 16, 2017
 • Коментари
Виктор Мизо, директорот на ТИРЗ на гостувањето во вестите на ТВ АЛФА направи анализа за работа на влада на ВМРО-ДПМНЕ во врска со привлекувањето на странските инвестиции. Во изминатите 10 години многу е сработено во процесот на привлекување на странски инвестиции, но треба да се каже од каде почнавме. Пред 10 години Mакедонија ја немаше […]

АРАЧИНОВО ПОВАЖНО ОД СВЕТИ НИКОЛЕ И РОСОМАН: Преку 200 хектари земјоделски култури уништени од вчерашното невреме, Николовски во Арачиново!

 • June 15, 2017
 • Коментари
Градот им го уништи родот на земјоделците од светиниколското село Кнежје. Земјоделецот Чедо Костадиновски вели дека вчера доцна попладнето градот им го уништил родот на околу 200 хектари земјоделски површини. – Дињите, бостанот, лозјето, гравот и тутунот оштетени се до 100 отсто. Житарицата е оштетена од 60 до 70 отсто, и е по земја. Прво […]

РАСТЕ РЕВОЛТОТ КАЈ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ: Министерот за земјоделие наместо во Росоман, се шета низ Арачиново!

 • June 15, 2017
 • Коментари
Годинава земјоделците производители на праска од Росоман, се соочуваат со голем проблем и неможност за продажба на својот род, додека росоманчани мака мачат што со произведените праски, надлежните од министерството за земјоделие со денови никаде ги нема, а миистерот за земјоделие Љупчо Николовски од СДСМ се шета низ скопско Арачиново, наместо да отиде и да […]

ТОПЛИФИКАЦИЈА ЗА ПЕЛАГОНИЈА: Битола, Могила, Новаци и останатите општини ќе добијат топлификација!

 • June 15, 2017
 • Коментари
Првиот проект е набавка на механизација која што ќе и овозможи на Рек Битола самиот да врши ископ на јеловина и јаглед без да ангажира надворешни кооперанти во износ од 34 милиони евра, средства кои што ќе ги обезбеди самата компанија од тековното работење и истото опфаќа набавка на булдужери, камиони дампери и слично, изјави […]

ДОАЃА ЖИВОТ, ДРЖЕТЕ СЕ: Можно е зголемување на цената на лебот и пекарските производи – на потег новата влада!

 • June 14, 2017
 • Коментари
Очекуваните приноси годинава се преполовени во споредба со минатата година. Во вакви услови за стабилизирање на пазарот, препораката на ССК е да се изврши интервентен откуп на пченицата од страна на Бирото за стоковни резерви, пред стартот на откупот за да бидат заштитени сите страни и да има стабилност на пазарот Годинава се очекуваат значително […]

УШТЕ ЕДНО ВИДЕО ОД „ОТКУПНИОТ“ ЦЕНТАР ЗА ПРАСКИ: Катастрофална е ситуацијата со производителите на праски, СДС абер нема!

 • June 14, 2017
 • Коментари
СДСМ не смее да ги игнорира реалните проблеми на земјоделците и мора да почне да работи, бидејќи земјоделците очекуваат новата Влада да ги решава проблемите со кои се соочуваат, порачува ВМРО-ДПМНЕ. Производителите на праски деновиве се соочуваат со катастрофална штета поради застојот во откупот на праски, кој главно е причинет поради застојот во работата на […]
Страница 94 од 107« Прво...708090«9293949596 » 100...Последно »