Category: Економија

(Видео)ПРАСКАТА ОДЕ ЃОА АЛВА: Дојде „Животот“ за земјоделците – праските наместо за извоз, завршија на депонија!

 • June 14, 2017
 • Коментари
Новиот министер за земјоделство Љупчо Николовски пред неколку дена најави дека новата влада ќе биде отворена за решавање на проблемите на земјоделците, а земјоделците почнаа да ги фрлаат своите плодови, поради тоа што немаат обезбеден пласман на пазарот. Новата Влада како свој голем успех го претстави исплаќањето на субвенциите, кои беа воведени од старата Влада […]

ТЕВДОВСКИ ПЛУКА ПО АНЃУШЕВ ПРЕКУ НЕГОВИТЕ СОВЕТНИЦИ: Поставувањето на Анѓушев е исто како да поставите алхохоличар да чува визба со алхохол!

 • June 13, 2017
 • Коментари
Бранимир Јовановиќ, советник во Министерството за финансии на Драган Тевдовски, прашан за именување на вицепремиер за економски прашања од бизнис секторот, како што тоа е сега Кочо Анѓушев, вели дека тоа е како да се назначи алкохоличар за чувар на алкохол.   -Најдобрата оценка за ова прашање ја даде еден мој другар кој рече дека […]

ДОБРА ВЕСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ:Поевтинуваат горивата

 • June 12, 2017
 • Коментари
Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари, а цената на дизел горвата се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52, односно 4,17 отсто. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува […]

ТУТУНАРИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ЛЕБОТ: Ништо од ветувањата на СДС – нема субвенции и зелена нафта!

 • June 10, 2017
 • Коментари
Ништо од реформите, ништо од ветувањата. Повторно сметки за Радиодифузна такса, повторно скапа струја, минималната плата не е 30.000 денари, докторите специјалисти не добија 100.000 денери стартна плата… На овие ветувања и разочарувања се надоврзаа и земјоделците. Тутунарите очекуваа 90 денари субвенции, зелена нафта, механизација… но, повторно едно големо-ништо! Редно време е да ги добијат […]

ВЛАДАТА ПОБРЗО ДА ГИ РЕАЛИЗИРА ВЕТУВАЊАТА: Очекуваме од Владата ветувањата да не ги релативизира во временски дел!

 • June 8, 2017
 • Коментари
За да стигнеме до просечна плата од 500 евра, Македонија треба да оствари прилично висок економски раст, или последователен од 8 проценти.Оваа влада има прилично оптимистични очекувања за растот на економијата, директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски во гостување на ТВ Нова кажа дека треба да ја стимулираат оваа влада да го оствари тоа ветување, бидејќи […]

ПРОПАГАНДАТА НАСПРОТИ РЕАЛНОСТА: Министерот за финансии денес го демантираше Зоран Заев

 • June 8, 2017
 • Коментари
Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска го демантираше претседателот на Владата Зоран Заев со извештајот за буџетската каса, изјави Христијан Мицковски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и генерален директор на ЕЛЕМ. -Министерот денеска успеа да го демантира премиерот Зоран Заев кога кажа дека на денарската сметка имаме повеќе од 6 милиони евра, а на девизната […]

НИКОЈ НЕ ДОБИВА ОД НОВИ ДАНОЦИ: Од најавите за нови даноци има само онакви кои губат, никој не добива!

 • June 8, 2017
 • Коментари
Бизнис заедницата која сега е вклучена директно во новата Влада, треба да биде загрижена поради зголемувањето на даноците, кажа во гостувањето на ТВ Нова директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски. -Бизнис заедницата сега е директно вклучена во работата на владата, преку свој претставник таму, но она што загрижува и што мислам дека бизнис заедницата треба да […]

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Намалување на цените на горивата

 • June 8, 2017
 • Коментари
Најновите ценовни движења на суровата нафта најавуваат значително намалување на нејзината малопродажна цена во Македонија од следниот понеделник. Денес, барел сурова нафта на берзата во Лондон се тргуваше за 49,9 долари што всушност претставува раст на цената од 0,1% во однос на претходниот ден. Меѓутоа, оваа цена се наоѓа се уште под нивото на цената […]

СЕГА НЕ ВАЖАТ МЕРКИТЕ: Зголемување на платите во јавната администрација нема да има

 • May 31, 2017
 • Коментари
Професорот Ванчо Узунов, поранешен потпретседател на СДСМ во емисијата Топ Тема смета дека платите во јавната администрација не треба да се покачуваат во следните четири години. Ваквата идеја доаѓа за да може да се направи приватниот сектор преферирано работно место или место каде што треба да се гледаат граѓаните во иднина. Оваа изјава доаѓа како […]

ТРАЈКО СЛАВЕВСКИ ЈА ПОТОПИ ПРОГРАМАТА НА СДС: Разобличување на економската „програма“ на СДС!

 • May 31, 2017
 • Коментари
Поранешниот министер за финансии Трајко Славевски целосно го разобличи економскиот дел од програмата на СДСМ кој е неиздржан, во гостувањето во емисијата Топ Тема на Телма телевизија. Славевски со факти и аргументи посочи зошто економската програма на СДСМ е неиздржана и нереална. Според него враќањето на ДДВ-то на 15 проценти, како што се најавува, би […]
Страница 95 од 107« Прво...708090«9394959697 » 100...Последно »