Category: Економија

НОВИ БАНКНОТИ: Од декември ќе пазариме со двестотки и двеилјадарки

 • November 4, 2016
 • Коментари
Новите банкноти од 200 и 2.000 денари од 15 декември ќе бидат пуштени во оптек, а петилјадарката ќе замине во историјата Новите книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари ќе бидат пуштени во оптек на 15 декември. Народната банка на Република Македонија на вчерашната седница, освен одлуката за новите банкноти, донесе одлука за повлекување […]

ЕЛЕМ ЌЕ СЕ ШИРИ ВО СТРАНСТВО: Една од најголемите македонски компании ќе се шири надвор од Македонија!

ЕЛЕМ планира да се шири надвор од Македонија. Во државните Електарни се прават анализи во наредниот период да бидат отврени две фирми надвор од земјава преку кои ќе се пласираат произведените вишоци струја. „Се прават анализи во компнијата за отворање на две фирми, една во соседна земја и една во Европската унија со цел полесно […]

НЕ ГИ ПЛАЌАЈТЕ ЗАСТАРЕНИТЕ СМЕТКИ: Компаниите вршат незаконската наплата на застарените сметки

 • November 2, 2016
 • Коментари
Во последниве неколку години сведоци сме на побарувања од компаниите кои вршат јавни овластувања за наплата на сметки за т.н. повремени побарувања (струја, вода, парно) стари и по 5, 10, па дури постари и од 20 години. Впечатливоста е во тоа што за ваквите побарувања граѓаните дознаваат откако ќе им биде блокирана сметката од страна […]

ОБЈАВЕНА ВИСИНАТА НА ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Македонија во друштвото на најмалку задолжени земји во Европа!

 • October 31, 2016
 • Коментари
Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и јавниот долг во однос на вториот квартал се должи на издавањето на еврообврзницата во јули 2016 година, која е […]

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ГЛАВНИТЕ ДОБАВУВАЧИ: Македонија меѓу главните добавувачи на земјоделски производи на рускиот пазар!

 • October 29, 2016
 • Коментари
Република Македонија е нов снабдувач на огромни количини на овошје и зеленчук во Краснодарскиот регион во Руската Федерација, пишува „Комерсант“ Според Федералната ветеринарна и фитосанитарна служба, во изминатиот период од девет месеци оваа гоина, преку контролните пунктови поминале околу 1.1 милиони тони овошје и зеленчук само за Краснодарскиот регион, што пак е за 36% помалку […]

НОВА АВИОЛИНИЈА ОД ПОНЕДЕЛНИК: Скопје-Хановер за 899 денари

 • October 28, 2016
 • Коментари
Скопје – Хановер е новата линија која од 31 октомври ќе сообраќа од Аеродромот Александар Велики, а билетите ќе се резервираат по цени почнувајќи од 899 денари за билет во еден правец, соопштија денеска од ТАВ и Виз ер. Авиопревозникот ќе оперира на оваа линија два пати неделно за време на зимската сезона 2016/2017 година. […]

Почна редовен ископ на руда од „Злетово“, планирани 200.000 тони годишно

 • October 24, 2016
 • Коментари
Започна редовното ископување олово-цинкова руда од рудникот „Злетово“ кај Пробиштип, откако беа завршени сите административно-технички процедури и подготвителни постапки за непречен старт со работа, соопшти денеска концесионерот на руднокот, бугарската компанија „Минстрој“. Активно се врши експлоатација на руда од два ископа, а за краток временски период се најавува реактивирање на уште два, дополнителни. Согласно согледаната […]

ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА: Бензинот поскапува за 1.5, другите горива за два денари!

 • October 17, 2016
 • Коментари
Бензинот „еуросупер БС 95“ од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а „еуросупер БС 98“, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денари. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, литар „еуросупер БС 95“ ќе се продава по цена од 63 денари, а „еуросупер БС 98“ за 65 денари. Новата цена на […]

Собранието го донесе Буџетот за 2017 година

 • October 17, 2016
 • Коментари
Собранието на Република Македонија со 72 гласови „за“ и 37 против денеска го донесе Буџетот на Република Македонија за 2017 година со кој вкупните приходи се планирани на ниво од 187,612 милијарди денари. Вкупните расходи се на ниво од 206,219 милијарди денари или за 4,5 проценти повеќе во однос на годинава. Буџетскиот дефицит е предвиден […]

МИНОСКИ: Буџетот за 2017 година гарантира редовна исплата на плати, пензии, социјална помош

 • October 17, 2016
 • Коментари
Јавниот долг на Македонија е десет процентни поенти под европските критериуми, а државниот долг е два и пол пати помал од просекот во Европската Унија, вели Kирил Миноски, министерот за финансии во интервју за „Дневник“. Во услови на се погласна дебата дека нивото на долг во земјава е загрижувачко, тој вели дека буџетскиот дефицит за […]
Страница 96 од 105« Прво...708090«9495969798 » 100...Последно »