Category: Економија

ТУРСКИ ТЕК ЌЕ ПОМИНУВА НИЗ МАКЕДОНИЈА: Изградбата започна, Грција потпиша договор, Македонија навремено дестабилизирана за да се спречи проектот!

 • May 13, 2017
 • Коментари
По повеќегодишно натегнување со европските агенции и претставници на Унијата, со указот на Владимир Путин, Русија започна со изградба на т.н. Турски тек „Газпром“ започна со работата на положување на нафтоводните цевки во Црното Море во реонот на Краснодарск во неделата. Вкупната должина на подводната делница ќе биде 900 километри, а го поставува специјализираниот брод, […]

ТРИ МИНУТИ ЗА ТОТАЛНО РАЗОБЛИЧУВАЊЕ НА ЛАГИТЕ: Христијан Делев ги прегази соросоидните издатоци на СДС пред целата Македонска јавност!

 • May 12, 2017
 • Коментари
Во само три минути, заменик-министерот за економија Христијан Делев ги декласираше лагите пласирани во јавноста од страна на СДС и нивните полтронски медиуми финансирани од Сорос и УСАИД   Како што информираше заменик-министерот, во Македонија не постои никаков скриен долг или долг кој не е јавно објавен. Напротив, сите обврски кои Македонија ги има се […]

СУБВЕНЦИИТЕ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ИСПЛАЌААТ: Уставниот суд дозволи исплата на субвенциите за земјоделците!

 • May 10, 2017
 • Коментари
Земјодeлците ќе можат да ги добијат субвенциите пред да се формира новата влада, одлучи денеска Уставниот суд на Република Македонија. Судот донесе времена мерка за запирање на извршувањето на одредбите од Изборниот законик и од Законот за спречување на корупција со кои се забрануваше исплатата на земјоделските субвениции до формирањето на новата Влада, до неговото […]

ИБРАХИМИ: Ќе има зголемување на минималната плата за околу 20 отсто

 • May 1, 2017
 • Коментари
Законот за минимална плата ќе претрпи измени и ќе има нејзино зголемување за околу 20 отсто. Ова денеска го истакна министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими по работната средба со претставници на репрезентативните синдикати во Македонија. Посочи дека станува збор за првични разговори меѓу претставниците на синдикатот и Министерството за зголемување на минималната […]

МИНОСКИ:Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси

 • April 23, 2017
 • Коментари
Нови 72 милиони евра за ефтини кредити за малите и средни претпријатија преку Европската банка за обнова и развој, најави министерот за финансии Кирил Миноски, кој учествува на Пролетните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светска банка во Вашингтон. Станува збор за програма на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), која се однесува […]

МИЦКОСКИ: ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата

 • April 23, 2017
 • Коментари
АД ЕЛЕМ нема да побара зголемување на цената на електричната енергија, а загубата од увозот на скапа струја во јануари годинава поради екстремно ниските температури, компанијата ја покри со зголеменото производство, со поевтиниот увоз во март и април годинава, како и со извозот во ноември и декември минатата година, најави генералниот директор Христијан Мицкоски. Тој […]

ТОА ШТО ГО ТИШТИ СДСМ И СОРОСОИДИТЕ: И покрај политичката криза и обидите за пуч, Македонија со економски резултати над очекувањата!

 • April 22, 2017
 • Коментари
Македонската економија и покрај политичката криза забележува добри економски резултати, но и очекувања – како последната проекција на ММФ за раст од 3.2% во 2017. Ова се видувањата од Пролетните средби во Вашингтон со Светска банка и ММФ на кои учествуваат и министерот за финансии Кирил Миноски и гувернерот на Народна банка Димитар Богов.   […]

Поскапуваат бензините и дизелот

 • April 18, 2017
 • Коментари
Бензините поскапуваат за 2,5 денари по литар, дизелот од полноќ поскап за 2 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со тоа, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 67,50 ден/лит, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 ден/лит. Новата цена цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,50 ден/лит, а малопродажната цена на Екстра лесното масло […]

МАКЕДОНИЈА НА ГОЛЕМА ВРАТА ВО РУСИЈА: Отворен првиот претставнички центар на Македонското стопанство во Москва!

 • March 24, 2017
 • Коментари
Гоце Карајанов, амабасадор на Република Македонија во Руската Федерација, посебно нагласи дека се надева дека со „отварањето на овој постојан претставнички центар на македонското стопанство во Руската Федерација ќе се зголеми пласманот на македонските производи на рускиот пазар”. Во огромниот деловен центар кој е сопственост на најголемиот руски агро­кластер „Фуд сити” на свечен начин беше […]

МИЦКОСКИ: Гасот во домаќинствата ќе стигне во 2018 година

 • March 23, 2017
 • Коментари
Првите количини гас ќе стигнат во домовите крајот на 2018 та година. Македонија целосно ќе биде гасифицирана до 2020-та година, изјави генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Христијан Мицкоски за РСМ. На прватата фаза – примарната гасификациона мрежа интензивно се работи, речиси 70% од работите се завршени и затоа Владата распиша повик за втората фаза од […]
Страница 97 од 107« Прво...708090«9596979899 » 100...Последно »