Category: Економија

ОДЛИЧНА ВЕСТ:Парното поевтинува од 1 август

 • July 28, 2016
 • Коментари
Парното греење од 1 август ќе поевтини, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Како што соопшти денеска претседателот на РКЕ Димитар Петров, цената на најголемиот снабдувач БЕГ се намалува за 10,93 отсто, на Скопје-Север за 4 проценти, а на ЕЛЕМ Енергетика кај потрошувачите кои имаат мерачи за 11,59 отсто, додека кај оние што плаќаат по […]

ЌЕ ОДГОВАРААТ ЗА ФИНАНСИСКИОТ КРИМИНАЛ: Остра реакција на ВМРО-ДПМНЕ кон Кире Наумов и криминалецот Заев!

 • July 25, 2016
 • Коментари
Кире Наумов, аболицираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ не може да побегнат од одговорноста за финансискиот тероризам кој го сторија при издавањето на еврообврзницата. Наумов, аболицираниот криминалец Заев и СДСМ ќе одговараат за директната штета од 25 милиони евра која им ја нанесоа на граѓаните на Република Македонија. Наумов, Заев и СДСМ не може да […]

ПОЕВТИНО ГОРИВО ОД ПОЛНОЌ: Ова се новите цени на бензините!

 • July 25, 2016
 • Коментари
Дизелот поевтинува за денар, цената на бензините останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61,00 ден/лит, додека малопродажната цена а на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 63,00 ден/лит. Од полноќ цената ената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 48,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 36,50 […]

Кирил Миноски: Меѓународните инвеститори покажаа доверба во владините економски политики

 • July 23, 2016
 • Коментари
Социјалдемократскиот сојуз се обиде на еден, да кажеме, недостоинствен начин да ја разниша таа доверба. Реално, нема пример во светот опозицијата да направи еден таков преседан, вели министерот за финансии во интервју за Телеграф.мк. Големиот интерес за еврообврзницата на меѓународниот пазар докажува дека инвеститорите имаат доверба во владините економски политики, вели Кирил Миноски, министерот за финансии, […]

ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТОТ ВО ПОЛН ЕК: Погледнете како тече изградбата на автопатот Кичево – Охрид!

 • July 21, 2016
 • Коментари
Кичево и Охрид конечно ќе се поврзат со автопат, долг 57 километри, кој ќе чини 375 милиони евра. Овој автопат треба да го олесни и забрза транспортот на патници и стока и да придонесе за економски и туристички развој. Средставата за овој проект се обезбедени преку поволен кредит од кинеската Ексим банка. Според проектот, новиот […]

ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРЕНА ФАБРИКАТА,,ГЕНТЕРМ“: Вработени веќе 450 лица, а ќе се вработат уште најмалку 1550 лица

 • July 21, 2016
 • Коментари
Во ТИРЗ „Прилеп“ денеска официјално е отворена фабриката на американскиот „Гентерм“, инвестиција вредна 20 милиони евра, во која моментно работат 450 лица. – Инвестицијата на „Гентерм“ се проценува на околу 20 милиони евра, а новата фабрика ќе произведува делови за потребите на автомобилската индустрија на европскиот пазар. Она што е особено важно за нас како […]

МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ ПРАШУВА: Има ли некој во СДСМ што се разбира во ИПА програмирање?

 • July 21, 2016
 • Коментари
Од Министерство за финансии реагираат на, како што велат, неоснованите обвинувања на СДСМ поврзани со имплементирањето на ИПА средства во УЈП. Во продолжение следува интегрален текст од реакцијата на МФ. -Желбата за сензационализам на СДСМ очигледно придонела да превидат и да не забележат дека на информацијата за користењето на ИПА средства од страна на УЈП […]

ЕВРООБВРЗНИЦАТА НЕ Е ПОВЛЕЧЕНА: Кретеноидите накратко се израдуваа на лажната информација за блокирање на еврообврзницата!

И повторно ноторни лаги, невистини и обиди за манипулација. Среќата на соросоидите и СДМС-овците кои вечерва накратко се израдуваа на ифнормацијата дека Македонија нема да биде во можност дополнително да се развива, Владата да ги заврши започнатите проекти од исклучително значење за секојдневниот живот на граѓаните, но и унапредување на економијата, ги расположи и усреќи […]

ПОЕВТИНУВААТ БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ

 • July 11, 2016
 • Коментари
Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два, односно денар и половина, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за 0,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Литар Еуросупер БС 95, чија цена се намалува за два денара, ќе се продава за 61 денар, а Еуросупер БЦ 98, каде намалувањето е 1,5 […]

МИНИСТЕРСТВО ЗА ФИНАНСИИ ДО СДСМ: Погледнете го Законот пред да ј дезинформирате јавноста

 • July 11, 2016
 • Коментари
Во однос на непринципиелното однесување и етикетирање од страна на Социјал демократскиот сојуз, а по повод на нивното вчерашно соопштение (од 10.07.2016) во кое обвинуваат за непознавање на законската регулатива и немање законска основа за издавање на еврообврзница, би сакале да посочиме: – Сите аргументи кои ги наведе Министерството за финансии дека еврообврзницата се издава […]
Страница 97 од 101« Прво...708090«9596979899 » 100...Последно »