Category: Економија

Промени во раководството на Македонски Телеком

 • March 22, 2017
 • Коментари
Андреас Маиерхофер, Главниот извршен директор, заминува од Македонски Телеком и стапува на позицијата Главен извршен директор на Т-Мобиле Полска. Андреас Маиерхофер, Главниот извршен директор на Македонски Телеком, заминува од компанијата и е назначен за Главен извршен директор на Т-Мобиле Полска, од 1 април, 2017 година. Маиерхофер дојде на позицијата Главен извршен директор на Македонски Телеком […]

ПРОДОЛЖУВА ИЗГРАДБАТА НА ГАСОВОДОТ: Груевски, Димитриев и Мисајловски денес на увид на градежните работи

 • March 14, 2017
 • Коментари
На увидот присуствуваа премиерот Емил Димитриев, министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. За две години, ако се биде во ред, најголем дел од Македонија ќе биде приклучен на гасоводот, најави директорот на Македонски енергетски ресурси Крсте Миладинов при денешниот увид во градежните работи за изградба на магистралниот гасовод […]

МИНОСКИ НА СРЕДБИ ВО СВЕТСКА БАНКА И ЕК

 • March 9, 2017
 • Коментари
Министерот за финансии Кирил Миноски оствари средби со претставници на Светската банка и Европската комисија по повод реализацијата на тековни проекти и Програмата за економски развој. Миноски, како што соопштуваат од Министерството за финансии, имаше состанок со директорот на Светска банка за Македонија Марко Мантованели, на која беше разгледувана реализацијата на тековните проекти во земјава […]

НЕМА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА: ЕЛЕМ нема да бара зголемување на цената на струјата!

 • March 3, 2017
 • Коментари
АД Електрани на Македонија нема да бара зголемување на цената на електричната енергија за тарифните потрошувачи, а негативното салдо од работењето на почетокот на годинава предизвикано со увозот на струја заради екстремните студови ќе го надмине со извоз на струја кога ќе биде поскапа на берзите, најави генералниот директор на АД ЕЛЕМ Христијан Мицкоски на […]

МИСАЈЛОВСКИ: Обезбедени се средствата за МЖ-10 милиони евра и дополнителни 70 милиони денари, но вработените мора да се вратат на работа

 • February 27, 2017
 • Коментари
Министерството за транспорт и врски во својот Буџет има 10 милиони евра на располагање за двете компании, за компанијата МЖ транспорт и МЖ инфраструктура, а единствена цел за да ги добијат средствата е да работат, вели министерот Владо Мисајловски. -Се она што ќе го сработат во текот на месецот треба да го фактурираат до министерството […]

РЕГУЛАТОРНА ОДЛУИ: Ова се цените на горивата кои важат од полноќ

 • February 21, 2017
 • Коментари
Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,09%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат на исто ниво утврдени со Одлуката од 06.02.2017 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, а малопродажната цена на […]

Хертриџ: Македонија на 31 место на индексот на економски слободи во светот

 • February 16, 2017
 • Коментари
Македонија се искачи на 31 место на индексот на економски слободи на американската фондација Херитиџ и влезе во категоријата слободни држави. Извештајот покажува значително искачување на Македонија во рок од една година, од 47 на 31 место, додека оценката е подобрена на 70,7 поени. Со овие резултати, Македонија е единствена држава од Балканот која се […]

ИНФРАСТРУКТУРЕН БУМ ВО МАКЕДОНИЈА: Се гради како никогаш досега, недостасува работна сила!

 • February 16, 2017
 • Коментари
Македонија е пред нов бум во патната инфраструктура. Најавена е изградба и обнова на голем број автопати, експресни, регионални и локални патни правци. Градежните компании се исправени пред сериозен предизвик, и од аспект на механизација и од аспект на работна сила, бидејќи ќе треба да се фокусираат на реализација на стотици километри. Капиталните проекти во […]

ОГРОМЕН ИНТЕРЕС ЗА МАКЕДОНСКИ ПРОИЗВОДИ ВО РУСИЈА: Интензивиран извозот од Македонија во Руската Федерација!

 • February 15, 2017
 • Коментари
Македонија го интензивира извозот во Русија. Огромен е интересот за нашите производи на овој голем пазар, покажуваат најновите податоци за размената. Како што беше речено денеска на прес-конференција во Македонско-руската стопанска комора, извозот во 2016 година достигнал 48,9 милиони евра што е раст за 39,5 отсто во однос на 2015, а намален е и трговскиот […]

ПОСКАПУВААТ ЦИГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА

 • February 7, 2017
 • Коментари
Согласно измените во Законот за акцизи на цигарите и производите од тутун, од јули годинава се очекува ново поскапување на цигарите. Цигарите ќе поскапат за најмалку 4 денари по една кутија, па така одредени цигари од поскапите брендови ќе чинат и до 140 денари. Со оглед на тоа дека цигарите во текот на минатата година […]
Страница 98 од 107« Прво...708090«96979899100 » ...Последно »