Category: Економија

КИНА ЌЕ ГРАДИ НУКЛЕАРКА ВО МАКЕДОНИЈА: „Патот на Свилата“ ќе поминува низ Македонија – потврдено!

Според проектот кој е веќе во процес на реализација, до 2030 година Кина ќе гради 30 нуклеарни електрани по должината на “патот на свилата”, иницијатива која почнува да станува светски тренд во изнаоѓање на нови капацитети за еколошко производство на енергија Македонија ќе биде една од земјите во кои Кина ќе истражува какви се можностите […]

СВЕТСКА БАНКА: Македонија со раст од 3.7% во 2016 година

 • June 8, 2016
 • Коментари
Македонската економија ќе оствари најголем раст во регионот – проектира Светска Банка. Во најновиот јунски извештај „ Глобални економски перспективи“, Банката ја зголеми проекцијата за растот на БДП во земјава од јануарските 3.5 на 3.7%, а за наредните две години проектира 4%-тно зголемување. Македонската економија ќе оствари најголем раст во регионот – проектира Светска Банка. […]

(Видео)ЗАПЛЕНЕТО ЛАЖНО ФЕРАРИ НАМЕНЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА:Моделот требало да послужи како пример за изработка на други копии на лажни ферари

 • June 7, 2016
 • Коментари
Необичниот модел Ферари 360 Модена, што на 27 мај при рутинска контрола на границата со Швајцарија го откри италијанската полицијата било само нашминкана Тојота МР2 од деведесетите години. Возилото на камион за транспорт на возила од Швајцарција што требало да пристигне во Македонија, откако било разгледано од техничката служба на Ферари се покажало дека е копија, […]

СЕ ОТВАРААТ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА:Странските компании градат нови капацитети

 • June 6, 2016
 • Коментари
Странските компании не се откажуваат од инвестициите во Македонија. Иако политичката криза негативно влијае врз бизнисот, сепак компаниите се оптимисти. Странските компании присутни во земјава веќе планираат инвестиции во нови капацитети и отворање нови работни места, пишува Лидер. Дополнителен фактор за ваквото мислење е последната анкета на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, […]

НОВИТЕ АВТОПАТИ СЕ ГРАДАТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Интензивно се работи на неколку локации истовремено

 • June 4, 2016
 • Коментари
Градежната механизација е на терен. Интензивно се градат новите автопати, активно се работи на повеќе делници низ земјава. Со кинески пари се реализираат Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, со проектот Демир Капија – Смоквица се заокружува Коридорот 10 на ниво на автопат, се работи на потегот од Куманово до Миладиновци, од Смоквица до […]

ЕУ ОТВОРИ ИСТРАГА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ЛЕТОВИ: Ама за Грција која исто така субвенционира, нема проблем, може таму!

 • June 3, 2016
 • Коментари
Европската комисија нема отворено истрага за грчкото владино субвенционирање евтини летови од аеродромите во Грција и покрај тоа што компанијата „Рајанер“ која спроведува такви летови е доминантна со своите услuги на аеродромите во Солун и Атина. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел Бобан Нонковиќ, портпаролот на Еврокомисијата, Јакуб Адамовиц, денеска уште еднаш ја […]

НОВА НАДЕЖ ЗА ТРЕТИОТ МИЛЕНИУМ: Евроазиската унија нуди повеќе можности, со помалку уцени и поголема независност!

 • June 1, 2016
 • Коментари
За многумина шокантно, но Србија започна преговори со Евроазиската Економска Унија и, се чини, ги отфрли ЕУ и НАТО. Ова може да биде пресвртница во постојната геополитичка војна на Балканот и пошироко. Да видиме што е тоа „евроазиска интеграција. Првата војна против Ирак во 1991, предводена од политичкиот Запад, заедно со распаѓањето на СССР му […]

СРБИЈА ВЛЕГУВА ВО ЕВРОАЗИСКАТА УНИЈА СО РУСИЈА: Македонија сеуште одбива да склучи договор со пазар од 200 милиони потрошувачи!

Врховниот совет на Евроазиската економска унија донесе одлука да започне преговори со Србија за унификација на трговскиот режи, чиј резултат ќе биде заедничка зона за слободна трговија за сите земји на унијата и оваа балканска земја, изјави за новинарите министерката за трговија на ЕЕУ Вероника Никишина „Врховниот совет на Евроазиската економска унија донесе одлука да […]

ЈУЖНИОТ ТЕК ПОВТОРНО ЖИВ: Ќе се гради гасоводот под Црното Море до Бугарија, а оттаму кон Европа!

 • May 26, 2016
 • Коментари
Компанијата „Гаспром“ потврди дека црноморскиот гасовод од Русија ќе излезе на копно во Бугарија. Претходно помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков ијзави дека новиот гасовод од Русија во Грција и Италија би можел да помине преку дното на Црното Море, а потоа преку територијата на Бугарија. „Се работи на проект за испорака на гас од […]

ЗОШТО ЗА ОВА СЕ МОЛЧИ: Земјите околу Русија забрзано се збогатуваат, во Македонија никој не зборува – страв од ЕУ и УСАИД?

Светската па и Македонската јавност не знае што се се гради во Русија, или подобро кажано, на просторот на Евроазиската економска унија. Според податоците на агенцијата „Смислографија“, во 2015 година западните медиуми, како „Волстрит џурнал“, „Гардијан“ или „Вашингтон пост“ ниту еднаш не ги споменале руските проекти како што е на пример космодромот „Восточни“ или гасоводот […]
Страница 99 од 101« Прво...708090«979899100101 »