Занимливости

(Видео) ОД KAPAHТИН ВО ИТАЛИЈА: Музичка прегратка од Благој Нацоски, ја изведе „Чија си“-неговата омилена песна

Благој Нацоски, кој живее и работи во Италија, објави со нова видео снимка на социјалните мрежи. Овој пат изборот е „Чија си“ од Славе Димитров. Пред некое време на мојот профил Инстаграм направив анкета за најубава македонска песна на сите...

Баба Мара има 99 години и е здрава како дрен: Да не сум била паметна, веќе ќе бев…

Баба Мара е на прагот на 100-тиот роденден и е единствена личност која на таа возраст побарала да ги обнови своите патни исправи. Имено, таа преку нејзиниот правнук Бенџамин поднела барање за обнова на пасошот во конзулатот во Монстар. -Во...

РУСКИ СТАРЕЦ ИЗВОР НА МУДРОСТИ: 17 негови совети ќе го препородат вашиот ум, но и тeлoтo

Советите за долговечност на 104- годишниот Русин ќе ве натера да ги преиспитате вашите животни навики. Во секоја од овие 20 реченици, се крие вистинска ризница на мудроста. 1. Научете како се да „гледате живо” и да уживате во сè –...

НАЈУБАВАТА ПРИКАЗНА: ШТРКОТ КОЈ СЕКОЈА ГОДИНА НА ИСТ ДАТУМ СЕ ВРАЌА КАЈ СВОЈАТА САКАНА

Кога во Хрватска ќе прашате која е најубавата љубовна приказна која се раскажува на тие простори, веројатно сите прво ќе се сетат на штрковите Клепетан и Малена. Пред 24 години во источна Хрватска, тогашниот домар на основно училиште Стјепан, ја...

БОРИСОВ ВО КОНТРОЛА СО МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА “KOPOHA ЧАО“: Премиерот на Бугарија Бојко Борисов со песната на Дац и Александар Митевски во патpола

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов вечерва постави видео во кое тој вози и ја слуша и потпевнува новата песна на Александар Митевски и Драган Спасов-Дац. Видеото предизвика лавина позитивни коментари посебно каде Премиерот Борисов го посочува својот дел, “не кашљај”. https://www.facebook.com/boyko.borissov.7/videos/2740540286174024/?t=0 Инаку...

(ВИДЕО) СВАДБАТА ЗАВРШИ, ГОСТИТЕ ПOЛУДEA: Сакаа да ја рaзгoлaт невестата пред oчитe на нејзиниот сопруг

Веселите другари решија да му помогнат на младоженецот. Иако Кинезите се релативно конзервативни кога станува збор за романтика, тие лесно можат да ги променат своите ставови ако е во прашање традицијата позната како свадбени игри. Имено, свадбената церемонија на еден млад...

АКО ЈА ВИДИТЕ ОВАА НАЛЕПНИЦА НА ОВОШЈЕТО НИКАКО НЕ ГО КУПУВАЈТЕ: Еве зошто

Додека купувате овошје веројатно ги забележувате етикетите залепени на самиот плод. Но, дали некогаш сте размислиле што тие значат? На налепниците има броеви. Тие се однесуваат на важна информација поврзана со овошјето. Бројот се нарекува PLU или Product looking number....

ВАЖНА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СИТЕ ПОТРОШУВАЧИ: Гледајте ги бројките на тетрапак пакувањата кога пазарите

Сигурно додека пазарите во најблискиот маркет сте забележале дека има бројчиња на тетрапак пакувањата. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки покажуваат колку пати е рециклирана содржината во тетрапакот. Според...

НАВИСТИНА Е КОРИСЕН: Еве зошто треба да пoдгоpувaтe ловоров лист во домот

Доколку сакате вашиот дом секогаш да мириса свежо и чисто, а притоа тоа да не биде некој вештачки мирис, постојат начини за да го постигнете тој ефект со помош на природни средства. Еден од нив е ловоровиот лист, кој освен...

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ЌЕ УСПЕЕТЕ: Само 1% од луѓето можат да ги пронајдат сите 16 лица на оваа фотографија

Познат бренд, еден од своите модели на мобилни телефони се одлучи да го престави на необичен начин. Како што тврдат тие само 1% од луѓето може да ги видат сите 16 лица кои се наоѓаат на оваа фотографија. Сликата се појавила...
- Advertisement -

Latest News

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...
- Advertisement -

Граѓаните тука сакаат обнова и што поскоро државата да тргне напред

Во моментов сум во населеното место Кучевиште. Заедно со коалиционите партнери Љупчо Димовски и Иван Стоиљковиќ ги посетивме жителите од ова населено место и...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-75, Куманово-9,...

Сите треба да бидеме paмнопpaвни граѓани

Вие не сте само една маргинализирана група. Вие сте рамноправни граѓани на Република Македонија исто како и јас. #ИсправиСеМакедонијо #ОдбериОбнова https://www.facebook.com/RaselaMizrahi/posts/179694490219141

(Видео) Денешната одлука не значи дека Македонија добила датум за почеток на пpeгoвoри

Секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за пратеник, Тимчо Муцунски на денешната прес-конференција изјави дека е лажна вест фактот дека македонскиот јазик...