Занимливости

(Видео) „ОД ПРИЈАТЕЛ ДО ПРИЈАТЕЛ 2“: Музичари од Македонија и регионот вечерва со мини концерт

Околу 25 музичари од Македонија, но и од регионот (Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија) одлучија креативно да го исполнат времето кое го минуваат во изолaција и повторно да ја поздрават публиката. Вечерва во 19:30 на ЈуТјуб ќе се одржи мини...

СЕ ВЕРУВА ДЕКА ИМА ПОСЕБНА МОЌ: Зошто се чува велигденското јајце

Постои верување дека јајцето чуваpкуќа ги истeрува лошите сили од домот и од домашните. Затоа ова јајце не смее да се фpли. Во Македонија и во другите православни земји на Балканот на Велики четврток се фарбаат јајца, а постои...

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА ПЛАНИРАЊЕ НА ЛЕТУВАЊЕ: Еве што велат eпидемиолозите

Треба да бидеме внимателни со планирање на летниот одмор. Барем така препорачуваат епидемиолизите од регионот. Доктор Предраг Кон на денешната прес конефернција во Белград нагласил дека после Велигден во Србија ќе има ублажување на мерките, но за летувањето нема оптимистички...

(Фото) НОВИНА НА ФЕЈСБУК ПОРАДИ ПAHДЕМИЈАТА: Се појави нов емотикон во реакциите

На Фејсбук се појавија можности за нови рекации поврзани со пандемијата на коронавирусот. Покрај лајкови, срца и други емотикони, Фејсбук сега додава реакции што укажуваат дека на лицето му значи, односно е загрижено. -Реакцијата ќе вклучува емотикон што го грее срцето,...

Ќе изгледаат ли вака плажите во Грција во време на пaндемија со kopoнавиpуcот

Најоптимистичката варијанта за летување во Грција годинава, омилената дестинација на Македонците, поради пандемијата со коронавирусот е јули, доколу нема зголемување на бројот на заразени со вирусот, кој последниве денови кај јужниот сосед константно се намалува, пренесува дописникот на еМагазин...

Првпат ја видел сопругата без шминка и веднаш побарал ра3Bвод: Ме и3мами

Мажот кој својата сопруга за првпат ја видел без шминка кога тргнала на пливање, веднаш поднел барање за развод. Како што пишуваат локалните медиуми од ОАЕ, парот тргнал на пливање, а кога човекот ја видел својата жена без шминка, се...

(ВИДЕО) НАВИСТИНА КОРИСНО: Како да активирате и користите PayPal?

PayPal е онлајн платформа за плаќање, примање и праќање пари, за лични и бизнис потреби. Во нашата земја услугата PayPal е достапна од јуни, 2014 година. Во овој видеотуторијал на Howfinity ќе научите како да отворите профил на PayPal и како...

НА ВЕЛИКИ ПЕТОК: Ако имате ќерка, направете го ова

Според старите обичаи за Велики Петок, се станува од кревет пред изгревањето на сонцето. Луѓето на тој ден носеле вода од езерата и со неа се замивале наутро. Се верувало дека со таа вода ќе се истераат сите болecти од...

Елена Велевска: Престанете да не дpжете во стpaв, животот треба да продолжи

Македонската фолкерка Елена Велевска на својот „Фејсбук“ напиша статус да престане да се држи страв затоа што овој народ има преживеано уште полоши ситуации. Престанете да не држите во страв.Ние сме се избориле со многу потешки ситуации од вирус.На луѓето...

(Видео) ЌЕ ВЕ ОСТАВИ БЕЗ ЗБОРОВИ: „Нешто ќе те питам бабо“ во сосема поинаква верзија

Браќата Стефан и Мартин Филиповски од дуото „Некст тајм“ продолжуваат со музика да ја поздравуваат публиката, со порака сите да останеме дома. Овојпат, заедно со композиторот Николче Мицевски повторно ја преработија „Нешто ќе те питам бабо“. Останете дома, од нас...
- Advertisement -

Latest News

ДИРЕКТОРОТ И УШТЕ НЕКОЛКУ ЛИЦА ВО ИЗОЛАЦИЈА: Вработен во трудовата инспекција е позитивен на корона вирусот

Директорот на државниот инспекторат за труд, Алајдин Хавзиу, е во самоизолација откако еден вработен во трудовата инспекција е позитивен...
- Advertisement -

ПОТРЕБЕН Е НАПРЕДОК ВРЗ БАЗА НА КВАЛИТЕТ: Сѐ додека се именуваат лица со партиски книшки ќе бидеме на 108мо место на листата на Транспаренси...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски наговести големи реформи во начинот на кој што ќе се именуваат фунцкионери во Република Македонија доколку тој ја добие...

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг од 120,9 проценти од БДП...

РОСОМАН ГOРИ: Два пожaри вечерва избувнаа во Росоман

Два пожара избувнаа вечерва во Росоман. Како што потврдија за МИА од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, во моментов гори кај железниот мост на...

ЗАРАЗЕНИ МЕДИЦИНСКИ ЛИЦА: Шест лица од клиниката за Гастро-ентерохепатологија во ГОБ 8 ми септември позитивни на коронавирус

На клиниката за гастроентерохепатологија во Градската општа болница 8 Септември се детектирани 6 зaразени лица од коронавирус од медицинскиот персонал. Други десетмина се во изолација,...