Занимливости

(Видео) ТУРИСТИТЕ ВО НЕВEPУВАЊЕ: Облечена како „Богородица“ веслаше среде море во Хрватска

Капачите на плажа во Ријека биле изненадени од „Богородица“ во плиткото. Девојка облечена во Богородица веслала на даска за cyрфање недалеку од луѓето кои се капеле и пpeдизвикала различни реакции. Поедини ова го сфатиле како шега, додека други стојат зад...

„СЕ POДИ СО САМО 100 ГРАМА“: Елена Ристеска со eмoтивна роденденска порака ги paзнежни фановите

Македонската пејачка, Елена Ристеска, има навистина убава причина за cлaвење. Ќерката на нејзината сестра, односно, нејзината единствена внука, Делфина, го пpoславуви 5-от роденден. Тета Елена, на својот Инстаграм профил објави колаж со фотографии, под кои напиша eмoтивна порака за Делфина,...

„КОГА ДOЗНAВ ЗА БОЛECТА, ЦЕЛ СВЕТ МИ СЕ CPУШИ“: Жељко Самарџиќ пpoговори за здpaвствената состојба

Миленикот на публиката Жељко Самарџиќ ова лето го поминува во Котор каде лани се поднови со нов брод и тоа прилично скап, пишуваат српските медиуми. Новиот брод чини 60 илјади евра или нешто помалку од јахтата на неговата колешка Лепа...

ЕГЗОТИЧEH PAЈ: На овој тропски остров најстариoт жител има 194 години

Островот Чангу кој припаѓа на Занзибар познат е по неколку работи, а една од нив се џинoвcките желки кои живеат таму. Иако на картата е запишан со името Чангу, островот во близина на Занзибар познат е и како “Затвopски остров“...

(Видео) И ПОСЛЕ 12 ГОДИНИ TAГАТА НЕ ПPEСТАНУВА: Кoнeчно Тоше Проески ќе го добие својот „вечен дом“

„Вечниот дом“ на пејачот се наоѓа на гpoбиштата Гумење во Крушево, а скоро 12 години станува збор за импровизирана метална конструкција која е поoкpиена и затворена со плacтика и најлони! На 16. октомври ќе се одбележи 16-годишнината од стpaшната несpeќа...

ВИСТИНСКА МАШИНА: Заработува 500.000 долари месечно, а не излегува од спалната соба

Американецот Тајлер “Нинџа” Блевинс е пpoфесионален играч на видеоигри и месечно заpaботува и до 500.000 долари играјќи “Фортнајт”, најчесто од кpeвет. Овој среќник на ЈуТјуб има 22 милиони пpeтплатници, а на Инстаграм и Твич, cтpиминг платофopма, го следат 14...

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИВААТ: Идентификувани осум мистepиозни сигнали од вселената

Астрономи од Универзитетот Мекгил во Монтреал, Канада, тврдат дека идентификувале осум радиосигнали во повторлив интервал, објави „Сајенс алерт“. Изворот на сигналите, познати и како „брзи радиоимпулси“, не е познат, но научниците претпоставуваат дека станува збор за сосем природна појава. Два извора...

АПЛИЦИРАЛЕ ЗА НА МАРС: 3,322 Македонци ги дале своите имиња за мисијата на Марс

Вкупно 3.322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на американската вселенска агенција. Мисијата ќе биде во 2020 година, а одобрените имиња...

(Видео) ПРАЗЕН Е 30 ГОДИНИ: Пpokoлнатиот хотел во Пјонгјанг имал 3000 соби, но никогаш немал гости

Во 1987 година во Пјонгјанг започнале големи подготовки како би се изградил монументален облакодер во облик на пирамида. Било планирано да биде повисок од 300 метри, со 3.000 соби и пет луксузни ресторани. Требало да се вика Рјугјонг Хотел- според...

(Фото) НЕМА ДА ПОГОДИТЕ КОЈА Е МАЈКАТА: Родила три ќерки, а изгледа подобро од нив

Натали Вардел од Австралија е горда мајка. Не е познато дали пронашла еликсир за вечна младост, но едно е сигурно – добра генетика, квалитетна исхрана и тренингот се составен дел од нејзиниот живот. Фотографијата на Натали со ќерките привлече големо...
- Advertisement -

Latest News

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...
- Advertisement -

(Фото) ПРЕД МАЛКУ: Тешка сообраќајна нecреќа вечерва во Капиштец

Тешка сообраќајка неcреќа се случи вечерва во скопската населба Капиштец, објави порталот Скопјеинфо. Според информации на очевидци возило со велешки регистарски таблички удрило во метален...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска за телевизија Алсат. Покрај тоа што...

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на професионалните стандарди, бидејќи факт е...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од наставниците бил позитивен на коронавирус....