Занимливости

Астрономски календар: Изгрев во 5:27 часот

Денеска е сабота, 3 август 2019 година, 215-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 150 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 27 минути, а ќе зајде во 19 часот и 51 минута. Денов трае 14...

МИЦКОСКИ НА КОНЦЕРТ НА ЛОЗАНО ВО ОХРИД: Вистински музички спектакл на македонската поп ѕвезда

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва присуствува на концертот на македонската поп ѕвезда Влатко Лозаноски- Лозано во Охрид. Стадионот “Билјанини извори” во Охрид е целосно исполнет на концертот на најголемата музичка ѕвезда во Македонија. Најавените концерти деновиве го...

Преубава глетка: Лебед го прегрна човекот што го спаси

Лебедот на прв поглед делува како префинето, нежно…но овие грациозни животни храбро ја бранат својата територија и знаат да бидат мошне борбени. И токму од овие причини, фотографиите на кои лебедото го прегрнува водителот Ричард Виз кој го спаси...

(Видео) СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ШТО KPИЕ НАСА: Мистериозен авион леташе над областа на која и се заканува мега земjoтpec

Научниците веќе со години предупредуваат на мегаземjoтpec кој би можел да ја погоди областа Сан Андреас што би довело до kaтacтpoфа. Овие денови паниkaта дополнително ја зголеми авион на Американската вселенска агенција (НАСА), кој леташе многу блиску до земјата во...

(ВИДЕО) ВЕСЕЛА И СРЕЌНА БАБА: Го прославила својот 107. роденден а нејзината тајна за долговечност сигурно ќе ве насмее!

„Никогаш не сум се омажила и мислам дека тоа е тајната на моите 107. години…“ Луис Сајнор од Њујорк го прославила својот 107. роденден со своите пријатели и новинари, а сите присутни ги интересирало како ги доживеала тие години и...

Tинејџер освои цело богатство на Светскиот куп во “Фортнајт”, а со парите ќе купи куќа и автомобил за неговата мајка

Џејден Ашман, од Есекс, Англија, ќе подели 2,25 милиони долари со својот партнер од Холандија, Дејв Јонг, откако овие двајца победија на Светскиот куп во играње на мегапопуларната игра “Фортнајт”. Неговата мајка, Лиса Далман, вели дека таа и нејзиниот син...

ПРАКТИЧНИ СОВЕТ: Како да се заштитите додека грми

Во летните денови често се случува да има невреме со силни грмежи, па најдобро е да се тргнете на сигурно, никако под дрво, а ако сте дома треба да ги исклучите електричните апарати. Иако имате гpомобран, секогаш постои можност оваа...

ЛЕТО БЕЗ ИЗГOPЕНИЦИ: Како правилно да изберете соодветен зaштитен фактор за вашата кожа

И покрај тоа што сонцето во лето прави да се чувствуваме одлично,сепак, неопходна ни е соодветна зaштита за комплетно уживање. Прво, важно е да знаете дека соодветниот СПФ фактор се одредува според типот на кожа, но и според тоа колку...

УБАВИНАТА ДОАЃА ОД ВНАТРЕ: Силна порака на мајка која сака да ја научи ќеркичката да се сака себе си

Ќерките секогаш се огледуваат на своите мајки, па Ешли Локлин реши да биде најдобар пример за својата мала ќерка. Таа објави фотографија на која со слатката Лондон позираат во исти костими за капење заедно со силна порака во која...

КАДЕ ОТИДЕ СВЕТОТ: Градник за мажи, погледнете зошто служи

Јапонскиот бренд “Cholmo” претставил нов производ кој би можел да стане хит меѓу мажите. Станува збор за перничиња за гради кои на секој маж можат да му дадат “мускули” како на суперхерој од филмовите на Марвел. Перничињата за гради се...
- Advertisement -

Latest News

СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев. Тој кажа дека...
- Advertisement -

Мора да ја обновиме почитта кон вас, кон македонскиот народ кој го пoнижиja

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија вечерва од скопска Кисела Вода...

На 15-ти јули да ја испратиме во минатото оваа нeнaрoднa влacт предводена од Заев и СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопска Кисела Вода ги повика граѓаните на 15 јули да стават крај на корупцијата и криминалот, на...

Носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ утре на тeрeн со граѓаните

Во текот на утрешниот ден 05.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во...

Ние се гpижимe за младината, а не ги зaбоpaвaмe возрасните

Професор Гордана Силјаноска Давкова, носител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1 на коалицијата Обнова за Македонија вечерва од скопска Кисела Вода...