Category: Занимливости

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ:Kога сте на гости не треба да ја оставате чашата до половина неиспиена, има и зошто

 • February 27, 2019
 • Коментари
Ова се совети од народните верувања, а пораката гласи: кога сте на гости, пред да си заминете, никогаш не го оставајте до половина испиен пијалакот, бидејќи, според верувањето, на тој начин им се остава кавга во домот. ЕВЕ УШТЕ НЕКОЛКУ НАРОДНИ ВЕРУВАЊА: Не е добро да се пее за време на јадење. Наводно, тој кој […]

Единствените близнаци полицајци не смеат да работат во иста смена

 • February 27, 2019
 • Коментари
Браќата Јурај и Марко Милошиќ од Хрватска се веројатно единствените близнаци полицајци. Минатата година завршиле полициска академија во Загреб по што почнале да работат во полициската станица во Крапина. Но, 21-годишните браќа никако не смеат да работат во иста смена. „На тоа нè предупредија уште додека бевме на академијата и го прифативме тоа дека секогаш […]

ПРИСТИГНУВА ДУЕТ СО ЈК: Дара ги изнесе деталите за соработка со Карлеуша, и односот го имаше со семејството на нејзиниот поранешен сопруг!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Дара Бубамара зборуваше за нејзиниот приватен живот и поддршката што ја има од нејзиниот поранешен сопруг. “Исполнете сум жена, имам прекрасен син, прекрасно семејство,ме поддржува моето семејство, семејството на Милан, сите ме сакаат. Не можам да се одбранам од удварачи “, рече Дара, за Telegraf . Бубамара не застанува кога станува збор за изведби, но […]

ОТЕЦ ЏЕЈМС ГИ ПРЕКОЛНУВА НАРОДИТЕ НА ЕВРОПА ДА ПОЧНАТ ДА СЕ МОЛАТ:„Ќе ве стигне божјата кaзнa,кој сега ќе го направи ова ќе биде спасен“!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Време е… Отец Џејмс Манјакал, светски познат каризматик во ова време им испратил писмо на европските народи кои го отфрлиле Бога. Неодамна имал визија на иднината на Европа поради која се расплакал. Неговите зборови биле овие: Видов како уб*ваат деца и разни мачења, страшно! Отец Џејмс ги преколнувал народите на Европа да почнат да се […]

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО ЗНАЧИ КОГА ЌЕ ВЕ ЗАЧЕШААТ ЛАКТИТЕ,ПРСТИТЕ ИЛИ СТАПАЛАТА: Ќе добиете убави вест,пари или патување!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Колку пати кога ќе ве зачешала дланката на раката сте размислиле дали е во прашање левата или десната, бидејќи не е сеедно дали парите ќе дојдат или ќе одат? Со ова народно верување, сите се запознаени, но дали знаевте и за ова? Ние добро знаеме дека кога десната рака не чеша тоа значи дека е […]

ВО ЗОО ПРИСТИГНА ПРВИОТ ОД ТРИТЕ ДИНОСАУРУСИ ИЗРАБОТЕН ОД РЕЦИКЛИРАН ОТПАД!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Пристигна првиот од трите диносауруси, скулптури на уметникот Андреј Миневски, кои се изработени од рециклиран отпад, железо. Андреј се приклучи во кампањата “Креирај и донирај”, а неговите уметнички дела посетителите ќе може да ги видат до јуни. Голема благодарност до господинот Миневски и до ЈП Водовод и канализација Скопје кои ги пренесуваат диносаурусите и несебично […]

СЛУШНЕТЕ ГИ МУДРИТЕ МИСЛИ НА МОНАХОТ И СПАСЕТЕ СЕ ОД ОЧАЈОТ:Тој ќе ве натера да не се жалите и да кажете- благодарам!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Престанете да бидете постојано незадоволни, да се жалите, да доживувате “неправда” и да се однесувате како некој дави е виновен. Сите мислат дека нивниот проблем е најголем. Но, Бог ни кажува: дојдов во вашиот живот не да те извлечам од неволја, туку да го променам твојот став кон нea. И тогаш почнувате да ги гледате […]

ПОВТОРНО ЗАЕДНО: Емина Јаховиќ го откри поводот за нивното смирување!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Босанската пејачка Емина Јаховиќ и нејзиниот поранешен сопруг, турскиот пејач Мустафа Сандал се повторно заедно. Откако парот се разведе во јуни минатата година и пејачката ја започна турбулентната врска со милијардерот Седатин Серан, а медиумите секојдневно го следеа нејзиниот чекор каде и да оди за да на крајот се открие дека тие веќе не се […]

НА ДАРКО ЛАЗИЌ МУ СЕ 3AKAHУBA 3ATBOP: Треба да плати казна од 2 000 евра!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Против пејачот Дарко Лазиќ е поднесена пријава за предизвикување на cooбраќajнa нecpеќа на 23 октомври кај Брестач во која беше тешко повреден. Доколку се докаже дека е винoвeн може да плати кaзнa од 2 000 евра и да оди во зaтвop до 4ипол месеци. „Поднесена е приjaвa поради неприлагодена брзина односно пребрзо возење во моментот […]

ЕВЕ КОЈА ПЕСНА И ДОНЕСЕ 100. 000 ЕВРА НА МАРИНА ТУЦАКОВИЌ!

 • February 27, 2019
 • Коментари
Песната „Зора је“, која во осумдесетите ја испеа Неда Украден, ѝ донесе на Марина Туцаковиќ 100 илјади евра. Туцаковиќ не е комплетен автор на текстот, но и покрај тоа дебело заработува на песната. Песната ми ја напиша покојниот Ѓорѓе Новковиќ, со кого неколку пати се искаравме за насловот. Прво ја нарековме „Јоване, зора е“, па […]