Category: Занимливости

ЌЕ ГИ ПРИФАТИТЕ ОДМА: Најстарата жена на светот (116) со совети за долг и среќен живот!

 • March 19, 2019
 • Коментари
На секоја жена ќе и се допаднат советите на Кана Танака… На деветти март оваа година, Гинисовата книга на рекорди потврди дека Кана Танака од Јапонија е најстаро лице на планетата. Кана Танака наполнила 116. години и покрај здравствените проблеми е среќна и задоволна жена која ужива во секој момент. Кана Танака е родена на […]

ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА ОД МЛАДОСТА: Марија Шерифовиќ призна што правела зад сцената пред да настапи на Евровизија!

 • March 19, 2019
 • Коментари
Марија Шерифовиќ ја донесе Европа во Белград, кога со песната „Молитва“ победи на Евровизија во 2007 година. После 12 години, пејачката се присетила на се, па без проблем, открила што правела пред настапот. -Тешко е да се сетам како се чувствував, одамна беше. Имав само 22 години. Не може човек да биде свесен за тоа […]

СЕ ПОЈАВИ НОВАТА БАБА ВАНЃА НА БАЛКАНОТ: Кај Марина од Лесковац се чека по три дена за сеанса!

 • March 19, 2019
 • Коментари
Илјадници луѓе од цел Балкан секојдневно пристигнуваат во селото Мијајлица кај Бојник, недалеку од Лесковац, со надеж дека ќе ги прегледа извесна Марина, за која се верува дека со биоенергија лeкyвa од нajтeшкитe бoлecти. Колони автомобили стојат на влезот во селото од 190 жители, во близина на Лесковац, а многумина спијат по три ноќи пред […]

СЕ ВРАТИЛ НА РАБОТА НА БЕЛ КОЊ: Откако бил избркан како технолошки вишок и ја тужел фирмата!

 • March 19, 2019
 • Коментари
Сите негови колеги биле воодушевени кога пристигнал – освен директорот Откако Основниот суд во Ниш пресудил дека Миодраг Станковиќ може да се врати на работа од каде што пред три години бил прогласен за технолошки вишок, овој работник и граѓанин на Ниш, инаку татко на пет деца, влегол во компанијата на бел коњ. Тој вели […]

РЕШИ ДА ГО ПОКАЖЕ НА ЈАВНОСТА: Ирена Спировска со својот партнер го привлече вниманието на Виенски бал во Скопје!

 • March 19, 2019
 • Коментари
Водителката и маркетинг директор на Алфа Тв, Ирена Спировска, со својот партнер дојде сношти на традиционалниот Виенски бал во Скопје. Елегантна како и секогаш, Ирена го привлече вниманието на присутните на балот. Таа неодамна за Женски магазин изјави дека не го крие партнерот, но во јавноста никогаш до сега не зборувала за својот приватен живот. […]

Ова е за тебе: Осамена, но силна жена која може да победи сѐ

 • March 19, 2019
 • Коментари
Ова е за тебе драга моја. Ако се чувствуваш осамена, ако сама се бориш и сама минуваш низ деновите. Ова е за тебе, ти која однадвор изгледаш како лавица, силна и јака, а одвнатре си слаба и кревка. За тебе, жена која почнува да верува во својата лажна насмевка. Ова е за тебе, драга, ти […]

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД: Британска актерка призна дека „преку кревет“ ги добивала улогите во филмовите

 • March 18, 2019
 • Коментари
Британската актерка Шарлот Кирк признава дека добила повеќе улоги „преку кревет“, но затоа што таа така сакала. Џејмс Пакер, милијардер и поранешнo мoмчe на Мараја Кери, во една прилика ѝ испратил на Шарлот СМС порака со содржина: „Дојди веднаш во хотелот Бел ер. Имам животна прилика за тебе, нема да можеш никогаш да му се […]

РЕДОК ФЕНОМЕН: Во Долината на cмpттa,изненадно се појавило огромно езеро!

 • March 18, 2019
 • Коментари
Кога во најсувиот дел од планетава ќе се појави езеро,таквата појава делува како феномен. Иако се ретки, таквите појави не се невозможни и необјасниви. Во едно од најсувите и најжешките места на планетата, во Долината на cмpттa во Калифорнија, се појави езеро. После дождот кои паѓал со недели, бури и поплави се појави прилично голема […]

НАУЧНИЦИТЕ ЗАЧУДЕНИ: Во телото на еден кит се пронајдени 40 килограми пластични кеси!

 • March 18, 2019
 • Коментари
Во лeшoт на еден кит пронајден на Филипините имало 40 килограми пластични кеси во стомакот, велат истражувачите денес. Од Природно-историскиот музеј на Филипините, рекоа дека животното било преполно со пластика, “никогаш не сме виделе повеќе пластика во еден кит!”Напишаа на профилот на Фејсбук. Во стомакот на китот биле пронајдени 16 кеси со ориз, како и […]

СТОП ЗА КОНЦЕРТИТЕ НА БАЛКАНСКИТЕ ЕСТРАДНИ ЅВЕЗДИ: Охрид нема да финансира повеќе пари за нивни концерти!

 • March 18, 2019
 • Коментари
Советниците од Општина Охрид на последната седница речиси едногласно одлучија веќе да не се издвојуваат општински пари за кофинансирање на концерти на балкански естрадни ѕвезди. Вакви музички манифестации редовно се одржуваа во Охрид во шпицот на туристичката сезона, на просторот кај спортската сала „Билјанини Извори”, пишува СДК.мк „Кога направивме анализа, видовме дека најголема корист од […]