Category: Занимливости

КОШАРКАР СО СРЦЕ КАКО ПЛАНИНА: Лука израдува детенце од публика!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Лука Дончиќ имаше нова одлична ноќ во дресот на Далас Маверикс, но истата не ја круниса со победа на гостувањето кај Лос Анџелес Клиперс. Словенецот забележа „трипл-дабл“ на паркетот, а по дуелот и покрај поразот покажа дека има големо срце и дека е голем човек. Дончиќ на мечот носеше патики од „Најк“, од моделот „Леброн […]

ЦВЕЌИЊАТА И НИВНАТА СИМБОЛИКА: Каква симболика имаат цвеќињата кои ги подаруваме

 • February 26, 2019
 • Коментари
Многу од цвеќињата имаат значење кое често се пренесувало со генерации. Говорот на цвеќето може да се пронајде уште во викторијанската ера. Во тоа време било непристојно маж да пријде на дама за да и ги изрази сопствените чувства, па мажите тоа го правеле на тој начин што одбирале цвеќе со одредено значење и и […]

(Видео) СВЕТОТ ЈА ДОБИ ПРВАТА ЖЕНА-РОБОТ ВОДИТЕЛКА НА ВЕСТИ: Еве како изгледа кога робот води вести!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Кинеската новинска агенција Синхуа ја ангажираше првата во светот жена-робот водителка на вести. Агенцијата соопшти дека нејзиното име е Син Сјаомен, која е развиена во соработка со компанијата Sogou, што се занимава со пребарување и индексирање на информациите во глобална мрежа. Всушност, токму Sogou е креаторот на овој модел на вештачката интелигенција. Водителката ќе известува […]

ГРЕШКА КОЈА СИТЕ ЈА ПРАВИМЕ: Само во две ситуации оризот треба кратко да се измие и добро да се исчисти!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Домаќинките некогаш одамна одвојуваа зрно по зрно ориз, а потоа добро го миеја со вода, па после тоа го ставаа да се готви. Меѓутоа, како што викаат познатите готвачи, тоа не е добар потег бидејќи му се менува вкусот на оризот, но се пере и скробот кој го прави оризот кремаст. Од друга страна пак […]

ТАЛАТ ОД „ПРЕСПАВ“ РЕШИ ДА СЕ ЖЕНИ: Изборот голем, ама понудата зафатена!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Талат од „Преспав“ реши да се жени… Па минатиот викенд киниса од Џепчиште „директ драјв“ за Скопје, да бара невеста. „Да најде нусе, за да го носи на татко да го види, дали е добро за у куќа“… До душа, прво беше по награда на „Златна Бубамара“, па потоа тргна невеста да бара! Горе, доле, […]

(Видео) МИСТЕРИЈА:! Дали ова во Невада е паркинг за вонземски летала?

 • February 26, 2019
 • Коментари
Тајниот хангар за вонземски бродови бил откриен во планините околу славната Област 51, тврдат теоретичарите на заговори. Додека ја проверувал активноста во таа тајна локација на американската војска користејќи “Google Earth”, Тајлер Глокнер забележал нешто бизарно скриено во планините на Невада. Изгледа дека снимката прикажува три отвори внатре во планината. Тајлер видеото го објавил на […]

ЧУДА СЕ СЛУЧУВААТ САМО ДОКОЛКУ ПОСТОИ ЧИСТА И ВИСТИНСКА ВЕРБА ВО БОГА: Петте најголеми чуда во Македонија!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Чуда се случувале отсекогаш. Но, чуда се случуваат само доколку постои чиста и вистинска верба во Бог. Ова е објаснувањето на теолозите на сомнежите кај луѓето, за кои некои појави се необјасниви и ги сметаат за мистерии. – Бог е оној кој прави чуда. Тој во секое време испраќа знаци до својот народ, велат свештениците. […]

СЕРГЕЈ УДPИ И ПО САШКО КОЦЕВ:Го прокоментира стајлингот на македонскиот актер

 • February 26, 2019
 • Коментари
Во последното издание на емисијата Мода на Сергеј Варошлија, најкоментирани беа модните комбинации од Оскратие, но и Златната Бубамара која се одржа пред некој ден. По тој повод, познатите кои се појавија на ова случување се најдоа во емисијата кај Сергеј и ги прокоментира нивните модни комбинации. Прв беше актерот и водителот на „Златна Бубамара“, […]

РЕДОТ ДОЈДЕ И НА НИВ: Данок и за пејачите -19 лица фатени дека настапуваат „на црно“!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Естрадните српски ѕвезди кои со години заработуваат огромна сума на пари, како од настапи така и од концерти, во ресторани и клубови,а при тоа не плаќаат никаков данок, повторно се мета на интензивни контроли од страна на инспектори, дознава Српски „Курир“. Само на почетокот на годината, изминативе два месеци, во 11 локали фатени се 19 […]

ПОРАДИ ОВАА ФОТКА НЕ СЕ ЗБОРУВА ЗА ФУДБАЛОТ: Детските солзи потешки од прославата на победа!

 • February 26, 2019
 • Коментари
Бешикташ и Фенербахче одиграле еден од најспектакуларните истамбулски дерби натпревари во историјата. На Водофон паркот завршило 3:3 иако Бешикташ водел 3:0 после првото полувреме. Гостите кои во турското првенство се борат за опстанок во продолжувањето чудесно се вратила, но натпреварот го одбележала фотографија од 47. минута на која се татко и син, навивачи на Фенербахче […]