December 9, 2021, 11:46 am

Занимливости

Не заборавајте: Ноќеска почнува зимското сметање на времето

– Ноќеска во три часот по полноќ ќе почне зимското сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се вратат еден час наназад, односно времето во три часот ќе се смета како два часот. Специфика за земјава е што промената на...

Фејсбук го менува името

Фејсбук соопшти дека ќе се ребрендира во Мета. Промена на името што доаѓа во време кога компанијата се бори со критиките од законодавците и регулаторите за нејзината пазарна моќ, нејзините алгоритамски одлуки и полициското следење на злоупотребите на нејзините...

(Фото) Oвa e нajвиcoкaта жeнa вo cвeтoт – по втopпaт влeзe вo Гиниcoвaта книгa на peкopди

Турчинката Румеиса Гелги (24), висока два метра и 15 сантиметри, е прогласена за највисока жена во светот, со што по вторпат влезе во Гинисовата книга на рекорди. Во 2014 година, Гелги беше висока два метра и 13 сантиметри, а нејзината...

(Видео) Гола русокоса нaправи хaoс на аеродром: Запирала патници за да им постави прашање

Целосно гола жена во дваесетти години направи вистински хаос на аеродромот во Денвер кога се шетала и запирала патници. Голата жена прво била покриена со ќебе, а потоа, во зависност од тоа со кого се сретнала на нејзиниот пат, или...

Расте вредноста на биткоинот – најмалку пет земји ќе го прифатат како легално средство за плаќање

Расте вредноста на биткоинот. Неговата вредност скокна за 1,4 проценти во последните 24 часа и се тргува по цена од скоро 57.360 долари. Вредноста на етериумот се намали за 3,2 проценти и се тргува за помалку од 3.500...

Неверојатни историски поклопувања: Настани за кои нема да верувате дека се случиле истовремено

Волнестите мамути и египетските пирамиди, Мачу Пикчу и Сикстинската капела, укинувањето на ропството и пронаоѓањето на iPod-от… и уште 13 работи за кои воопшто не би помислиле дека се случиле речиси истовремено. 1. Ана Франк и Мартин Лутер Кинг Ана Франк...

Идниoт мeceц ни дoaѓa мeтeoрски дoжд

Метеорскиот дожд „Леониди“ се појавува во ноември. Нашата планета секоја година во ноември поминува низ опашката на кометата 55П/Темпел-Татл и тогаш делови од опашката на кометата горат во атмосферата на Земјата. На површината, ние ги гледаме овие делови што...

Рим нема да биде домаќин на Евровизија 2022 – еве каде ќе се одржи

Европската радио-телевизиска унија потврди дека 66-то издание на изборот за песна на Евровизија ќе се одржи во салата Пала Алпитур во Торино. Официјалната страница на Евровизија на Инстаграм објави дека натпреварот ќе се одржи од 10 до 14 мај 2022...

(Видео) Сопруг на годината: Босанец и изградил ротирачка куќа на сопругата за да може го гледа изгрејсонцето

За да ги задоволи секојдневните хирови на својата сопруга, која сакала да има поразновиден поглед од семејниот дом, босански самоук иноватор изградил ротирачка куќа, за сопругата во еден момент да гледа како сонцето изгрева, а минувачи во следниот момент. „Се...

Баба Ѓурѓа медицински феномен: Има 110 години и 110 потомци

Ѓурѓа Стојковиќ (111) од планинското село Радовница кај Трговиште, е медицински феномен од најмалку две причини. Според официјалните податоци, таа е најстарата жителка на Србија. Според приказната, баба Ѓурѓа треба да има 110 или 111 години, бидејќи нејзините родители го...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Стефковски: Сѐ додека сум јас градоначалник нема да дозволам отворање на индустриски капацитети за загадувачка индустрија

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, утрово беше гостин во ,,Утрински брифинг” на СлободнаТВ. Стефковски истакна дека во периодот...
- Advertisement -spot_img