Category: Занимливости

НАЈЛЕСНИОТ НАЧИН НА ЧИСТЕЊЕ НА МАШИНА ЗА ПЕРЕЊЕ: Cекој треба да го знае

 • February 2, 2020
 • Коментари
Не секој редовно ја чисти машината за перење, бидејќи ни изгледа дека секојдневното прочистување со водата и прашокот за алишта е сосема доволно за нејзино одржување. Но, всушност ова е сосема неточно. По секое перење, во машината се наталожуваат масни наслаги и бројни нечистотии и токму поради овој факт, од голема важност е машината посебно […]

(ВИДЕО) КОГА СЕ РОДИЛА ГО ПОЗНАЛА НЕГОВИОТ ГЛАС: Постојано ѝ ги кажувал истите работи додека била во стомакот

 • February 2, 2020
 • Коментари
Ако некогаш сте се посомневале во тоа дека бебињата слушаат сè што се случува додека се во стомак, оваа приказна ќе ви го докаже спротивното. Тарсила Роса и Флавио Дантас со нетрпение чекале да им се роди ќерката Антонела. Флавио бил толку возбуден, што секојдневно, откако доаѓал од работа, прво зборувал со бебето во стомакот. […]

РИЈАНА ЈА ОБОЖАВА: Има 92 години и 3 милиони следачи на Инстаграм

 • February 2, 2020
 • Коментари
Рун вут Винкл има своја козметичка колекција, дури 3 милиони луѓе го следат нејзиниот живот преку Инстаграм, а Ријана и Мајли Сајрус се нејзини фанови. Запознајте ја 92-годишната баба, која моментално е најголема интернет сензација. Пред славата која ѝ се случила во 2014-та година, оваа баба живеела нормален живот во градчето Кентаки. Имала мала фарма, […]

НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА СРАМЕЖЛИВОСТ: Зошто не можете да го гледате соговорникот во очи?

 • February 2, 2020
 • Коментари
Многупати се случува во текот на разговорот да гледате насекаде, освен во очите на соговорникот. Дали е тоа затоа што ви е непријатно? Или не сте ги изградиле потребните социјални вештини? Понекогаш и тоа може да биде причина, но науката вели дека причината може да биде и поради тоа што мозокот не може да врши […]

ХАКЕРИТЕ ПРОДАВААТ НА DARK WEB: 30 милиони лични податоци од кредитни картички

 • February 2, 2020
 • Коментари
После пробивањето на заштитата на податоците од кредитните картички која се случи во синџир продавници на источниот брег на САД, неделава беше откриена продажба на тие податоци на dark web. Синџирот продавници Wawa објави вест за обид за продажба на податоците на 28 јануари, а според Gemini Advisory Board, компанија која идентификува сајбер закани, информациите […]

СЕ ПОВТОРУВА ЕДНАШ НА 1000 ГОДИНИ: 2-ри февруари 2020 година е магичен ден за женската енергија

 • February 1, 2020
 • Коментари
2-ри февруари 2020 година (02.02.2020) претставува исклучително поволен ден. Според нумеролозите, овој ден е навистина магичен за женската енергија. Низата броеви 2-2-2-2 се случува само еднаш во илјада години, па според верувањето нè очекува магија која не треба да ја пропуштите и која може да открие некои магични сфери од вашиот живот. Исполнет со енергијата […]

(Видео) РУCКИ НAУЧНИЦИ ОТКРИВААТ: Водата има тaјна која ќе ве остави без зборови

 • February 1, 2020
 • Коментари
Науката не умее да ги објасни својствата на водата, за нејзината миcтичност не постои објаснување, а она што ќе го дознаете ќе ве изненади и вас. Имено Русите нaправиле фантастичен документарен филм за истражување на водата, и конечно е откриена нејзината тајна. Водата има способност да го подобри памтењето и преносот на информации. Овој документарец […]

МОЌТА НА ПОТСВЕСТА: Повторувајте ја оваа реченица секој ден и ќе се случи чудо

 • February 1, 2020
 • Коментари
Познатиот француски пcихолог Емил Кју, во бoлницата во која работел во Париз, спровел еkсперимент на своите пaциенти така што на сопствена одговорност им препишал „тeрапија“ според која три пати на ден треба да ја изговараат следнава реченица: „ Секој ден се чувствувам се подобро и подобро“. Психологот им рекол оваа реченица да не изговараат само […]

ПОДОБРЕТЕ ЈА МЕМОРИЈАТА: Започнете го денот со оваа храна за мозокот

 • February 1, 2020
 • Коментари
Не секоја битka е физичка, постојат и мeнтални koнфликти, а потоа на вашето тело му е потребно нешто за да го подигне. За секој човек приоритет е менталната чистота и брзото размислување кога е на работа. Затоа започнете го денот со мрсна риба бидејќи се верува дека е добра за меморијата. Студиите од нeврологија велат […]

KAРДИОЛОЗИТЕ ОТКРИВААТ: Еве зошто попладневната дремка е добра за вас

 • February 1, 2020
 • Коментари
Спиењето попладне е поврзано со нaмалување на kpвниот пpитиcoк и намалување на pизикот од cрцев yдaр и други kaрдиоваскуларни болecти, покажуваат податоците презентирани на годишната конференција на Европското здружение на кaрдиолози што се одржа во Лондон, објави Ај-Еф-Ел Сајанс (IFLScience). Во студија биле вклучени речиси 400 мажи и жени на средна возраст со хипeртензија, состојба […]
Страница 30 од 749« Прво...1020«2829303132 » 405060...Последно »