Category: Занимливости

ВЛАТКО ЛОЗАНОСКИ ДОБИ ПРИЗНАНИЕ И НАДВОР ОД НАШАТА ЗЕМЈА: Доби награда за најдобар изведувач во регионот!

 • March 5, 2019
 • Коментари
По двете награди на „Златна Бубамара“ за пејач на годината и хит на годината, популарниот пејач Влатко Лозаноски – Лозано доби признание и надвор од границите на нашата земја. Вчеравечер во спортската сала „Борик“ во Бања Лука се одржа традиционалната манифестација „Оскари на популарноста“, каде Лозано како единствен изведувач од нашата земја ја освои наградата […]

(Видео) ВО НОВАТА ЕПИЗОДА „ЕДЕН НА ЕДЕН“, ВЛАДО ЈАНЕВСКИ ОТКРИ АНЕГДОТА: Еве зошто заминал од свадбата на Каролина!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Во вчерашната „Еден на Еден“ Владо Јаневски откри анегдота, која ретко кој ја знаеше досега. Иако не сака свадби, тој одлучил да ѝ направи чест на својата колешка, која вели ја сака како сестра. Заедно со Калиопи дошол на свадбата на Каролина Гочева и Михаил Корубин, но не успеал ни да се поздрави со невестата. […]

(Видео) НЕ УСПЕА ДА ГИ ЗАДРЖИ СОЛЗИТЕ: Ана Севиќ се расплака среде емисија поради Дарко Лазиќ!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Пејачката Ана Севиќ гостуваше во емисијата „Ѕвезде Гранда Специјал“, а во таа прилика Саша Поповиќ пушти видео од емисијата од пред една година каде Ана гостуваше заедно со Дарко Лазиќ кој во октомври претходната година дожиеа тешка cooбраќајна нecреќа. Ана кога го виде видеото се расплака. „Јас сега ќе пуштам само еден дел од „Специјал“ […]

ВНИМАВАЈТЕ СО ЛИЧНИТЕ ПОДАТОЦИ: Има лажни наградни игри на социјалните мрежи!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Дирекцијата за заштита на лични податоци (ДЗЛП) информира дека се забележува зголемена активност на организирање лажни наградни игри преку социјалните мрежи (Facebook, Instagram…). При тоа, велат од Дирекцијата, на граѓаните им се ветуваат различни видови на награди, а за возврат од нив се бара да ги откријат своите лични податоци како што се име и […]

ВО ВСЕЛЕНАТА ИМА ПОВЕЌЕ ОД ЕДНА МИЛИЈАРДА ГАЛАКСИИ: Погледнете кои галаксии се најблиску до нас!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Донеодамна, се сметаше дека во познатиот дел од вселената има околу 100 милиони галаксии. Конечно, телескопот Хабл покажа дека бројот е најмалку десет пати повисок.

ЦЕЛ ЖИВОТ СТЕ ВО ЗАБЛУДА: Косата не белее од старост, туку од оваа причина!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Ако забележавте дека вашата коса почнуваа да белее, а белите влакна не се веќе само неколку, единствено што може да направите е да се опуштите. Научниците откриваат дека косата не белее поради старост, туку поради стрес. Станиците задолжени за производство на пигментот кој и дава боја на нашата коса исчезнуваат кога телото е премногу изложено […]

НЕ СМЕАТ ДА ПРИМААТ ПОДАРОЦИ ПОСКАПИ ОД 1000 ДЕНАРИ ЗА 8-МИ МАРТ: Еве за кого важи забраната!

 • March 5, 2019
 • Коментари
Учителките, докторките, но и сите жени вработени во администрацијата не смеат да примаат подароци поскапи од 1000 денари за 8-ми Март, стои во Законот за вработените во јавниот сектор, каде е регулирано примањето подароци. Забраната која се однесува на примање на подароци, воопшто, не само за Меѓународниот ден на жената, е ставено во член 39 […]

Светот ја пронајде двојничката на Колинда која е вистинска убавица

 • March 5, 2019
 • Коментари
Популарноста на хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ расте од ден на ден се повеќе. За време на Светското првенство во фудбал минатата година Колинда беше вистински хит, а по завршувањето целиот свет се заинтересира за нејзиниот живот. Светот отиде дотаму, па дури и најде двојничка која вози автобус во Африка, а овој пат хрватските медиуми […]

Вo петок ќе ја чуеме песната за „Евровизија 2019“

 • March 4, 2019
 • Коментари
Евровизиската песна „Proud“ на македонската претставничка на годинашното издание на Евровизија во Израел, Тамара Тодевска, ќе биде промовирана во централниот дневник на Македонската радио телевизија в петок, на 8 март, од 19:30 часот, информираат од МРТ. Музиката е авторско дело на Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров, а текстот го напишаа Коста Петров и […]

ФAХРИЕ ЕВЏАН И БУРАК ОЗЧИВИТ БРОЈАТ СИТНО ДО РАЃАЊЕТО НА СИНОТ: Го отркија името на наследникот!

 • March 4, 2019
 • Коментари
Брачната двојка Озчивит брои денови до раѓањето на нивниот син. Фахрие, која е во поодмината бременост и нејзиниот сакан го открија името на бебето. Двојката одлучила нивниот наследник да се вика Каран. Тие дури ги смениле и табличките на автомобилот каде напишале Кар. Интересно е дека оваа позната актерска двојка одлучила пред раѓањето на бебето […]