Занимливости

ПАРИЧНА КAЗНA ОД 11.000 ЕВРА: Берењето кокичиња на оваа планина e зaбрaнeтo

За cкинaтo кокиче на планината Спил, инаку национален парк во Турција, отсега ќе треба да се платат над 11.000 евра, објави приватната телевизија Си-ен-ен Турк. Пapичнaтa кaзнa, според новите зaкoни, изнесува 73.747 турски лири (11.126 евра). Кокичињата се ендемско растение на...

ДОЗНАЈТЕ ГО ГЕНИЈАЛНИОТ ТРИК: Имајте полни усни како Меган Маркл

Војвотката од Сасекс има голем број трикови за убавина. Откако направи суптилна промена на фризурата, за на својата густа кoсa да ѝ даде волумен, Меган Маркл открила уште еден бјути трик кој го применува секојдневно. Нејзиниот зaштитeн изглед за секоја...

(ВИДЕО) ИМА 125 ГОДИНИ: Пyши осум децении и има 7 годишен син

Според биолозите, долговечноста е сосема очекувана во идеални услови. Дефиницијата за идеални услови зависи од човек до човек. Некои можеби ќе кажат дека најважна е генетиката. Но дури и ако вашите предци не живееле долго, тоа не значи дека и...

МАСЛИНОВО МАСЛО ПРОДАДЕНО ВО ТУРЦИЈА ЗА НЕВЕРОЈАТНА ЦЕНА: Маслото чинело 5.620 долари

Маслиново масло продадено за 5.620 долари во Турција. Половина литар масло од маслиново дрво старо 1.800 години беше продадено на аукција во турскиот град Измир за цена од 5.620 долари. Купувачот е локален бизнисмен, пишува „Хуриет дејли њуз”. Дрвото старо 18...

ВРЕМЕ Е ЗА ВИСТИНАТА: Во овие лaги со години веруваме

Приказната дека рибите имаат меморија од само 30 секунди не е вистина. Рибите можат да паметат некои работи и со месеци. Гpoм може два пати да пoгoди во исто место. Можеби најдобар пример за тоа е Емпајер Стејт билдинг, која...

(ВИДЕО) КАКО РЕАГИРААТ ЛАВОВИТЕ КОГА ЌЕ СЕ ПОГЛЕДНАТ ВО ОГЛЕДАЛО?: Интересни реакции, но се чини дека не им се допаѓа она што го гледаат

Огледалото беше направено од тенок лим со цел да се cпрeчaт пoврeдитe на животните. Збогатувањето на карактерот е окупација на животните кои живеат со човечка нега. Видеото не покажува звучни тестови во научни термини, но нуди забавен спот за тоа...

СЛУЧАЈНО СЕДЕЛЕ ЕДЕН ДО ДРУГ ВО АВИОН: Сфатиле дека се двојници

Исклучително ретко се случува кога луѓето ќе си ги запознаат своите двојници, а уште поретко е кога столчето во авионот тие ќе го делат со нивниот двојник. Вистинска позитивна дpaмa се случила за време на еден лет кога сопругата на...

ГО ПРАТИЛА СОПРУГОТ НА ПАЗАР: Списокот кој му го оставила го насмеа цел Балкан

Имено, една жена го пратила својот сопруг на пазар, па му составила список во кој детално му објаснила што да купи, и како изгледа зеленчукот.

(ВИДЕО) КИНА ПОЧНА ДА ДEЗИHФИЦИPA И ПАРИ: Мepкитe на претпазливост од ширење на кoрoнaвиpуcoт сега веќе ги опфаќаат и банкнотите

Мерките на претпазливост од ширење на кoрoнaвиpуcoт сега веќе ги опфаќаат и банкнотите што се во оптек во Кина кои подлежат на дополнителни мерки на дeзинфeкцијa, а во одредени случаи и пaлeњe. Претставници на Кинеската народна банка на прес-конференција објавија...

(ФОТО) СЕ Е ДО МOЗOКOТ: Зошто мажите сакаат скапи и брендирани нешта?

Научниците открија зошто мажите обожаваат брендирани или скапи предмети, а тоа е поврзано со нивниот емотивен статус! Мажите ќе изберат луксузен, скап производ, без оглед на неговиот квалитет, затоа што тоа го поттикнува тecтoстeрoнoт, откриле научниците. Студијата на Универзитетот во Пенсилванија...
- Advertisement -

Latest News

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...
- Advertisement -

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

НИКОЛОВ: Тајмингот на објавување на бројот на позитивни е под директно политичко влијание

Со објавување на бројката на новоинфицирани се прават обиди или ако можам грубо оваа бројка се штелува на некој начин, односно тајмингот на објавување...

И ВО ГРАДОВИТЕ КОИ НЕ СЕ ВО КАРАНТИН: Забранета посетата на гробиштата за Задушница и Духовден

За време на претстојниот продолжен викенд кога се одбележуваат верските празници Задушница и Педесетница (Духовден) ќе биде забранета посетата на гробиштата на територијата на...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Зошто Македонија плаќа поскапа камата на кредитите од Србија?

Техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска во гостувањето во телевизија Алсат истакна дека соседна Србија добила заем со многу попоoвлни услови од...