Category: Занимливости

Лидија Кочовска проговори за својот емотивен живот: „Среќна сум“

 • December 20, 2018
 • Коментари
Пејачката Лидија Кочовска со години нема снимено нова песна, а повеќе не се ни појавува на фестивали како некогаш. Лидија која работи во Македонската опера и балет, истакна дека и понатаму се занимава со музика и пее. Имено, за порталот „Убавина и здравје“, Лидија откри дека поп сцената не ја заслужува и затоа бира каде […]

Водоземец што ја закопува главата во песокот именуван по Доналд Трамп

 • December 20, 2018
 • Коментари
Американските претседатели имаат тенденција да добиваат почести, но Доналд Трамп можеби ќе сака да го игнорира последниот, објави Би-би-си. Новооткриениот водоземец што ја закопува главата во песокот е именуван по него, очигледно како одговор на неговите коментари за климатските промени. Dermophis donaldtrump, кој беше откриен во Панама, беше именуван од страна на шефот на компанија […]

Не заборавајте, замислите желба за време на последната полна месечина во 2018 година

 • December 20, 2018
 • Коментари
Последната и најјака полна месечина во 2018 година ќе имате прилика да ја видите на 22 декември. Поради студените денови во кои се јавува неа ја викаа и Студена/Ладна Месечина, а поради тоа што во прашање е последната полна Месечина во годината, позната е и како Долга месечева ноќ. Според верувањата, на оваа полна Месечина […]

Трио „Кладенец“ ќе допре до секој Македонец со – „Да си вечна земјо моја“ (ВИДЕО)

 • December 20, 2018
 • Коментари
„Да си вечна земјо моја“ – темата со која вокалното трио „Кладенец“ се претстави на годинешниот „Лешочки фолк фест 2018“, доби и свој автентичен видеозапис, а спотот деновиве беше промовиран и пуштен во македонскиот медиумски етер. Инаку вокалното трио „Кладенец“ е оформено од Сашо Костадиновски, дипломиран етнокореолог на Факултетот за музичка уметност во Штип и […]

Блеска од убавина: Анастасија ќерката на Наум покажа каква трудница е (фото)

 • December 20, 2018
 • Коментари
Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на една жена. Постарите често знаат да кажат дека уште од самиот почеток на бременоста тоа се забележува на лицето, а во случајот на фолк-пејачката Анастасија Петреска тоа е евидентно.Од неодамна таа и нејзиниот сопруг Владимир, открија дека за неколку месеци ќе имаат проширено семејство, на што […]

Помалку од 1% луѓе го преживуваат овој вид на тумор, а ова мало девојче е едно од чудата кои им се случиле на лекарите

 • December 20, 2018
 • Коментари
Кога на 11-годишната Рокси Дос во јуни оваа година ѝ била поставена дијагнозата на редок и неоперативен тумор на мозокот, таа храбро се соочила со тоа. Секоја година околу 300 деца во САД ја добиваат дијагнозата на истиот тумор, кој е познат како DIPG. Нема лек, а повеќе од 5 години преживуваат помалку од 1% […]

Како заврши „дуелот“ помеѓу Цеца и Драгана

 • December 20, 2018
 • Коментари
Иако поминаа многу години и бројни медиумски шпекулации дека не се во добри односи, се сретнале очи во очи Драгана Мирковиќ и Цеца Ражнатовиќ. Имено, двете се појавиле на снимање за новогодишната ноќ на РТ Србија, а кога Драгана завршила со својот дел, дошла Цеца. Тие двете се сретнале во гардароба, а потоа Драган љубезно […]

Се разведе и се врати дома: Што прави манекенката Накова?

 • December 20, 2018
 • Коментари
Манекенката Александра Накова веќе не се занимава со шоу-бизнис откако стана мајка на Леа. Накова пред извесен период се раздели од поранешниот кошаркар Никола Гајдаџиев и се врати во својот роден град, Гевгелија. Манекенката вели дека со поранешниот сопруг останале во добри односи и грижата за ќерката им е поважна од сите несогласувања. „Решивме се […]

Бру тално раскинување: Девојка на 21-виот роденден пред гостите го откачи момчето кое ја изневе рувало

 • December 20, 2018
 • Коментари
Непосредно пред 21-виот роденден, Тијана Переја дознала дека нејзиното момче ја изневерува. Сите пораки и фотографии кои се доказ за неговото неверство стигнале и до очите на нејзините пријатели, но никој не кажал ништо до нејзината роденденска прослава. Кога сите се собраа за да наздрават за славеничката, таа во својот говор му се обрати на […]

Доколку постите внимавајте на овие работи: Производи се продаваат како посни а не се

 • December 19, 2018
 • Коментари
Иако сигурно строго внимавате што јадете, за време на постот се случува понекогаш да консумирате нешто за што не сте ни знаеле дека во себе содржи нешто од животинско потекло. Денес, кога имаме шницли и гулаш од соја, растителна маст, сирење и млеко на база на растителни производи, посен маргарин, посен еурокрем…постот станува речиси незабележлив. […]