Category: Занимливости

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Не треба да се мијат забите веднаш по јадење!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Забите не треба да се мијат веднаш по јадење бидејќи забите и непцата омекнуваат за време на оброкот, па полесно може да се оштетат доколку веднаш ги триеме со четка. Експертите советуваат да се почека од 30 до 40 минути, објави „Брајт сајд“. Други совети од експертите се и да не се дозволи водата од […]

ГРАДОНАЧАЛНИК ИМ ПЛАЌА НА ГРАЃАНИТЕ ДА ОДАТ НА РАБОТА СО ВЕЛОСИПЕД!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Градот Бари е првиот во Италија кој им плаќа на граѓаните со велосипед за да дојдат на работа, објави списанието ,,Локал”. Градоначалникот на Бари, Антонио Декаро планира двојно да го зголеми бројот на велосипеди во градот оваа година и ќе започне пилот-проект кој ќе трае четири месеци, за време на кој граѓаните ќе им се […]

Дани го отвори срцето: Родителите ми се глувонеми, но мојата музика ја слушаат со срцето!

 • February 18, 2019
 • Коментари
40 музичари ќе ја придружуваат Дани Димитровска на 7 март кога со рок-симфонија ќе прослави 20 години на македонската музичка сцена. Во интервју за „Репортер“ Димитровска открива дека музиката ја засакала уште како дете, поради нејзините родители, кои, иако се глувонеми, сепак ја научиле како да ја сака музиката. „Мајка ми и татко ми се […]

СЕГА ДЕВОЈКИТЕ ГО РАЗОТКРИВААТ: Огњен Врањеш посрамотен на Инстаграм!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Босанскиот фудбалер Огњен Врањеш се најде во центарот на вниманието благодарение на аферата со поп-пејачката Јелена Карлеуша, која повеќе од еден месец ги полни страниците на домашните, но и на регионалните таблоиди. Изгледа неговиот обид да ја „понижи“ пејачката, тврдејќи дека фотографиите што ги преплавија медиумите се нејзини, не наиде на поддршка и одобрување кај […]

ДЕФИНИТИВНО КРАЈ: Емина Јаховиќ е сама, слободна и посветена на семејствотo и на својот бизнис!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Емина Јаховиќ повторно ја раскина љубовната врска со турскиот милијардер Садетин Саран, која ја обнови пред еден месец. Тоа го изјави самата пејачка во интервју за „Свет“, изјавувајќи дека „дефинитивно и’ ставила точка на врската со бизнисменот“. Ја раскинав таа врска, тоа е завршена приказна. Ставивме точка на врската, која беше малку пребрзо по разводот. […]

МНОГУ ЕМОЦИИ И СОЛЗИ: Мајката на Стефан Величковски заплака за својот син во „Ѕвездите на Гранд“!

 • February 18, 2019
 • Коментари
Не сите кандидати од Македонија кои се натпреваруваат во „Ѕвездите на Гранд“, ја имаат таа среќа да ги освојат симпатиите на жирито и да ги добијат сите гласови од судиите на музичкото шоу. Во најновата емисија од вториот круг, која се емитуваше вчеравечер, на сцената се претставија тројца наши таленти, но подебелиот крај го извлече […]

KOГА МАКЕДОНЕЦ ДОБИВА АПЛАУЗ ТОА ИЗГЛЕДА ВАКА: Симон Трпчески награден со овации и громогласен аплауз во симфониската сала во Чикаго

 • February 18, 2019
 • Коментари
Светски познатиот пијанист Симон Трпчески синоќа имал свој настап во Симфониската сала во Чикаго, каде настапил на “Рачманинов – Пијано Концертот” заедно со Симфонискиот оркестар од Чикаго, а под дирегентската палка на Маестро Пабло Херас Касадо. После настапот Трпчески добил громогласен аплауз, а публиката и по втор пат го вратила на сцената. Погледнете колку нашиот […]

Астрономски календар

 • February 17, 2019
 • Коментари
Денеска е понеделник, 18 февруари 2019 година, 49-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 316 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 6 часот и 27 минути, а ќе зајде во 17 часот и 8 минути. Денов трае 10 часа и 41 минута. Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее […]

Децата на Шабан Шаулиќ не можат да го видат телото на починатиот татко

 • February 17, 2019
 • Коментари
По веста за смpтта на Шабан Шаулиќ, кој загина во тешка сообраќајна несpеќа денес во раните утрински часови во Германија, ќерката и синот на покојниот пејач, Санела и Михаило Шаулиќ отпатуваа со првиот лет во Германија за да го преземат телото на татка си. Според написот на порталот пинк.рс, ним се’ уште не им дозволуваат […]

КАКО ДА ЈА ЗГОЛЕМИТЕ САМОДОВЕРБАТА: 10 работи кои ќе ви помогнат да го сторите тоа

 • February 17, 2019
 • Коментари
Вашата претстава за себеси има огромно влијание врз тоа како другите луѓе ве доживуваат. Колку сте посамоуверени, толку е поверојатно дека ќе успеете во животот. Голем број фактори имаат силно влијание врз вашата самодоверба кои се надвор од ваша контрола, но има и многу нешта кои можете да ги направите за да ја доизградите. Следниве […]