Category: Занимливости

Од хармоника, преку Тозовац и филмска музиката, Жељко ја донесе празничната магија во Скопје

 • December 24, 2018
 • Коментари
Со хармоника во раце наместо да пее, српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ го почна вечерашниот концерт во Скопје. На изненадување на публиката свиреше филмска музика. Публиката го поздрави со силен аплауз и гласни овации, па се врати назад во времето додека тој на својата хармоника ја свиреше популарната песна од филмот „Грлом у јагоде“. Потоа отсвире […]

Не ги уништуBајте луѓето кои знаат да ве сакаат cилно

 • December 24, 2018
 • Коментари
Луѓето кои знаат да сакаат се полни со убави чувства, тие не знаат да ги исклучат своите срца, не знаат да престанат да даваат и тоа е нивната најубава страна. Овие луѓе секогаш го гледаат најдоброто во другите луѓе, ги гледаат сите мали убави детали и тие знаат да сакаат до небото и назад. Тие […]

Зоран Џорлев: Сопругата Офелија е мојот воздух

 • December 24, 2018
 • Коментари
Концертниот музичар, професор по виолина и автор на Тв емисии за традиционална музика во себе гордо го носи споменот на својата мајка Грозда и таткото Наско кој е автор на една од најубавите македонски традиционални песни „Не кажувај либе добра ноќ“. Пред неколку дена, тој го промовираше новото цеде со македонски поп-евергрини „Свирете ја зајди […]

СКОПЈЕ НЕ Е ПО НИВЕН ВКУС: Имаат успешни кариери, а живеат во внатрешноста

 • December 24, 2018
 • Коментари
Музиката нема граници. На луѓето или им се допаѓаш или не, без разлика дали си на периферијата од некој помал град или во срцето на метрополата, едногласни се музичарите кои имаат видлив успех и без менување на местоположбата Скопје е центарот на естрадните случувања, но многу докажани имиња од домашната музичка сцена никогаш комплетно не […]

ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ: Кои јадења треба да ги има на новогодишната трпеза?

 • December 23, 2018
 • Коментари
Поставувањето на богата новогодишна трпеза нема за цел само да не нахрани, секое јадење треба да биде внимателно одбрано бидејќи со себе носи одреден симбол на среќа, благосостојба, напредок. Покрај традиционалната руска салата, свинското печење, зелка салата, торта, на трпезата треба да се најде место за риба и грозје. Еве кои се симболите на овие […]

KOИ СЕ НАЈРАCИПАНИ ЛУЃЕ НА CВЕТОТ: Ладни како cмрт, оcтри како жилет?

 • December 23, 2018
 • Коментари
Меша Селимовиќ бил еден од најдобрите познавачи на ликовите и менталитетот на народите од Балканот. Тој пишувал за нас без стегање и срам, пишувал баш онака како што нѐ гледал, а сите наши доблести и маани ги забележувал потполно отворено. Меша Селимовиќ во една прилика рекол: Кој ќе ја промаши љубовта, тој го промашил и […]

(Видео)ШЕФ КАКОВ ШТО СЕКОЈ БИ ПОСАКАЛ: Кога сопственикот на фирмата на прославата им кажал каков подарок им подготвил повеќето почнаа да плaчaт

 • December 23, 2018
 • Коментари
Вработените во една семејна компанија во Мичиген ќе имаат среќен Божиќ оваа година, со неверојатниот подарок од сопственикот. Сопственикот на компанијата “FloraCraft” им доделил приближно 4 милиони долари во бонуси на неговите 200 вработени пред празниците. Сопственикот Ли Шоенхер ја води компанијата од 1973 година, а одлуката за доделување на еден ваков великодушен бонус ја […]

НАJCЕКCИ ПОЛИЦАЈКА НА СВЕТОТ: КPиминaлците ќе посакаат веднаш да бидат уапcени

 • December 23, 2018
 • Коментари
УБавата полицајка ги освои илјадници фанови на интернет, откривајќи ја својата физичка подготвеност и рутина во теретана. СЕрмин Кентман , со надимак Шери, тргнала по стапките на својот татко, кога се придружила на полициcките cили пред девет години, кога била само 18 години. Серим има строг режим, вежба во четири наутро па дури и после […]

НОСТАЛГИЈА ПО НОВОГОДИШНАТА ЧЕСТИТКА: Обична хартија, а толку многу драгоцена

 • December 23, 2018
 • Коментари
Знаат ли децата денеска што значи новогодишна честитка? Да купиш честитки за целото одделение, за најдобрите другари, за сите другарчиња од соседството и за сите роднини. На другарчињата од училиште честитката да им ја ставиш во книга, на другарите од соседството пред врата, да заѕвониш и да побегнеш или на роднините да им ја испратиш […]

Имам 42 години и повеќе не си ги дозволувам овие грешки…

 • December 23, 2018
 • Коментари
Украинскиот психолог Елена Шпундра напиша еден текст во кој покажува како треба зрелите жени да гледаат на љубовта. „Имам речиси 42 години и одвреме-навреме сакам да велам дека не верувам во љубов, романса или среќа до краjот на животот. Кон мажите воглавно сум отворена и без двоумење им кажувам што сакам, а што не. И […]