Category: Занимливости

СКАНДАЛ НА СВАДБА Сватовите се испотепале зашто невестата го задржала презимето!

 • October 13, 2016
 • Коментари
Тепачката, наводно, се случила во Лесковац, а до тепачката дошло заради банална причина. “Ку.во!” – се слушнало веднаш откако невеста соопштила дека ќе го задржи презимето, а замислете тој погрден збор го изговорил свекорот. Токму тој збор бил причина сваќите (мајките на зетот и невестата) да се затепаат. Па наместо со убава веселба, свадбата завршила […]

(Видео) Нов бисер во квизот на Драган Вучиќ

 • October 13, 2016
 • Коментари
Овој натпреварувачки пар имаше проблем со зборот „хомосексуалец“ во играта „Читај ми од усни“. Денес цела Македонија се шегува на нивна сметка, а на социјалните мрежи се шерува урнебесното видео. Погледнете што се случуваше во „Среќни Луѓе“.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Си го одзеде животот и тоа го емитуваше во живо на ФБ!

 • October 12, 2016
 • Коментари
Ердоган Черен (21) од Турција на социјалната мрежа Фејсбук во живо го пренесувал своето самоубиство. На снимката се гледа како момчето држи пушка вперена во градите и во еден момент го повлекол чкрапалото и си го одзел животот. Причината за самоубиството наводно е тоа што неодамна го оставила девојката. -Никој не ми веруваше кога кажав […]

ДВАЈЦА БРАЌА БЛИЗНАЦИ СЕ ОЖЕНИЛЕ СО ДВЕ СЕСТРИ БЛИЗНАЧКИ: Кога ќе ги видите нивните деца ќе се шокирате!

 • October 11, 2016
 • Коментари
Интересна е приказната на овие два пара кои за многу кратко време ја започнале својата љубовна авантура, а крајот на ноќните лудувања по дискотеките го решиле со застанување пред олтарот. Едниот брат со едната сестра, другиот брат со другата сестра, на исти ден, во исти одела и невестински фустани, а Фотографиите од нивните  прослави го […]

ПЕЛИВАНСТВО: Секој трет жител на Студеничани е пеливан

 • October 9, 2016
 • Коментари
Пеливанството има богата традиција во скопското село Студеничани и тоа почнувајќи уште од времето на легендарниот борач Тефик Демири, репрезентативец од поранешна Југославија, па до најмладата сегашна генерација. Пеливанството во Македонија ќе се заштити како културно наследство. За оваа вековна традиција Институтот за фолклор “Марко Цепенков” подготви елаборат кој има за цел да го прогласи […]

ТРИК ВРЕДЕН ЗЛАТО: Како да излупите пиперки без да си ги извалкате рацете?

 • October 9, 2016
 • Коментари
Никогаш не е предоцна за да научите како да си го олесните правењето зимница. Веќе почнува да се чувствува мирисот на печени пиперки. Ако и вие сте вредни домаќини кои секоја година подготвуваат домашен ајвар, вреди да го откриете и запаметите овој трик. Никогаш не е предоцна за да научите како да си го олесните […]

ЧУДОТВОРНАТА МОЌ НА „ДЕВОЈАЧКИ КАМЕН“ ВО КУЧКОВО

 • October 5, 2016
 • Коментари
Прва легенда: Околу овој камен се собирале млади девојки и играле оро. Дувнал силен ветер и ја удрил едната од девојките која паднала врз каменот, а по тој настан местото, однсоно каменот бил наречен Девојачки камен. Втора легенда: Жени кои не можеле да имаат млеко земале од каменот, го вареле и пиеле од него. По […]

СКОКА СО ПАРАГЛАЈДЕР НА 78 ГОДИНИ: Дедо Миле е најхрабриот прилепски пензионер (ФОТО/ВИДЕО)

 • October 3, 2016
 • Коментари
Се прашував која е таа сила, кој е тој животен порив што ги тера луѓето да ризикуваат со овој спорт, раскажува прилепскиот пензионер, кој за разлика од неговите врсници во земјава, но и од помладите генерации, бестрашно се впушта во авантури со екстремни спортови М Годините не се пречка да се лета и да се […]

ЌЕ ПУШАМ ДОДЕКА НЕ ЦРКНАМ: Легендарен одговор на бабичка од која побараа коментар за забраната за пушење!

 • October 2, 2016
 • Коментари
Воведувањето на законот за забрана за пушење на сите јавни места овие денови е жешка тема во Босна и Херцеговина. Телевизијата Хајат направила анкета меѓу граѓаните на Сараево за тоа дали го подржуваат овој закон или не – и додека некои се сложуваат дека чадот од цигарите треба целосно да се забрани бидејќи е многу […]

Мразот на Гренланд се топи и разоткри таен проект на американската армија

 • September 29, 2016
 • Коментари
Топењето на мразот околу Северниот пол, предизвикано од глобалното затоплување, на виделина изнесе таен проект на американската армија од времето на Студената војна. Станува збор за таен град изграден во северозападниот дел на Гренланд во 1959 година. Градот наречен Сенчери се наоѓал на осум метри длабочина под мразот, на околку 200 километри од брегот, и […]
Страница 415 од 427« Прво...390400410«413414415416417 » 420...Последно »