Category: Занимливости

НА ПЕАЧКАТА И СЕ СЛО ШИ ОД ЦЕЦА: Драгана Мирковиќ итно примена во болHица

 • December 20, 2018
 • Коментари
Познатата пеачка Драгана Мирковиќ предходната ноќ итно е приемна во болница во Беч, поради покачен крвен притисок , главоболка и забрзана работа на срцето. Пачката, како што неофицијало се дознава , многу тешко ги поднела напдите од нејзината колешка Светлана Цеца Ражнњатовиќ. Чашата на нервоза се прелила кога видела дека Цеца дава изјава и мавла […]

Анастасија, ќерката на Наум Петрески, ужива во бременоста

 • December 20, 2018
 • Коментари
Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на една жена, а тоа се познава дури и по самиот изглед, не за џабе се рекло дека трудниците имаат некој посебен сјај и се едноставно неодоливи. Анастасија Петреска ќерката на познатиот македонски пејач Наум Петрески неодамна откри дека го чека своето прво дека заедно со својот […]

Сѐ е возможно: Поучна приказна која ќе ве замисли

 • December 20, 2018
 • Коментари
Двајца пријатели се лизгале по заледено езеро. Денот бил облачен и ладен. Децата без страв уживале во лизгањето. Мразот одеднаш се скршил и едниот од нив пропаднал во вода. Водата не била длабока, но мразот почнал да се стега. Другото момче отишло до обалата, земал камен и потрчал кон својот другар.Со сета сила го кршел […]

УШТЕ ВО 1848: За Македонците се неразбирливи елинскиот и црковнословенскиот, како и бугарскиот јазик!

 • December 20, 2018
 • Коментари
„Мнозина од нашите соотечественици Македонците, исфрлувајќи го елинскиот јазик од црквите во богослужбата и заменија со црковнословенскиот, од кој малку се ползуваа; зошто толку го разбираат и него, колку елинскиот“, му пишува Никола Поп Филипов на Петко Рачев Славејков на 21 март 1868 година. И понатаму: „Учебните книги што се преведуваат на бугарски наречен (балкански) […]

Џорџ Буш постариот 10 години тајно финансирал дете од Филипините, еве што му пишувал…

 • December 20, 2018
 • Коментари
Добротворна организација открила дека поранешниот американски претседател Џорџ Х.В. Буш повеќе од 10 години тајно спонзорирал дете од Филипините, пренесува CNN. Буш во допишување со детето, кое имало седум години кога Буш започнал да се грижи за него и учествувал во финансирањето на неговата школарина и јадење, го користел псевдонимот Џорџ Вокер за да не […]

ПРЕДИЗВИК НА ГОДИНАТА:Ќе добиете богатство ако издржите една година без својот паметен телефон, ова се деталите

 • December 20, 2018
 • Коментари
Една компанија покрена натпревар на кој може да се освојат 100.000 долари. Единствен услов е цела година да не се користи паметен телефон. Пријавите се вршат преку хаштагот #nophoneforayear на вашиот Твитер или Инстаграм профил, со опис како би изгледала вашата година без телефон. Пријавите траат до 8 јануари, а компанијата на 22. ќе објави […]

Не доаѓа во предвид: Зошто Ацо Пејовиќ и забранил на кумата Пријовиќ да доаѓа на неговиот концерт

 • December 20, 2018
 • Коментари
Познатиот фолк пеач Ацо Пејовиќ го одржал и вториот концерт во Арена еден месец после првиот. Фолкерот сакал концертите да ги одржи едно по друго, но немало слободни термини, со што вториот бил закажан подоцна. На популарниот пеач на бина му се придружиле Сале Тропико и Едита Арадиновиќ Кумата и колешка на Пејовиќ Александра Пријовиќ […]

БАРАК ОБАМА ОБЛЕЧЕН КАКО ДЕДО МРАЗ ГИ ИЗНЕНАДИ ДЕЦАТА ВО БОЛНИЦАТА ВО ВАШИНГТОН

 • December 20, 2018
 • Коментари
Барак Обама во улогата на Дедо Мраз се појави во државната болница во Вашингтон. На снимките и фотографиите споделени на Твитер се гледа веселата атмосфера и божиќниот дух кој го пренесе поранешниот претседател на САД во оваа болница. Тој им поделил подароци на родителите на децата, танцувал во собите, прегрнувајќи ги најмладите. „Имав можност да […]

(Видео) Жена се обидела да наполни со гориво електричен автомобил „тесла“

 • December 20, 2018
 • Коментари
Жена се обидела да го наполни со гориво електричниот автомобил од брендот „Тесла“. Ваквата, како што пишуваа дел од медиумите, интересна сцена се одиграла на една бензинска станица во САД. Имајќи го предвид фактот дека најголем дел од бензинските пумпи во САД функционираат на принципот самопослуги, според сведоштвата на очевидци за тамошните медиуми, жената три […]

„Нокаут“ и Игор Џамбазов ќе снимаат албум во живо

 • December 20, 2018
 • Коментари
НА 26. ДЕКЕМВРИ ВО ХОТЕЛ „МЕРИОТ“ По одличниот јубилеен концерт што го одржаа минатиоѕт месец во СРЦ „Кале“, пере и останатите од екипата на македонскиот бенд „Нокаут“годинава ќе ја заокружат со снимање на нов албум во живо, заедно со Игор Џамбазов, а сето тоа ќе се одвива во хотелот „Мариот“ на 26 декември (среда) со […]