Category: Занимливости

(ВИДЕО+ФОТО) СУЛТАНОТ АМДИИ НЕГОВАТА СВИТА: Амди Бајрам дошол како султан на „Ромски бал“

Во хотелот „Александар Палас“ и годинава се одржала традиционалната манифестација „Ромски бал“. Најголемо внимание меѓу присутните гости привлекол, како и секогаш, пратеникот Амди Бајрам. Тој на балот дошол облечен како султан, со наметка, златна капа и придружба, со мажи кои беа облечени исто како него, но со сини капи и со жени облечени во специјални […]

ВЛАДИКАТА, ГРАВОТ И КОЛБАСОТ: Неверојатна приказна од вистинска случка на епископот Андреј

Колку да се потсетиме на онаа човечка, дека за луѓето не треба да судиме туку-така и од прва – пишува сајтот „Офф.нет.мк“, пренесувајќи ја неверојатната приказна на епископот на СПЦ Андреј „Бев во Цирих и требаше да патувам за Виена. Возот, за жал, веќе беше отиден а следниот тргнуваше дури за еден час. Ја искористив […]

БАБА ПРОБУВА ДА ЗБОРУВА СО ГУГЛ: Вистинска интернет сензација

  • January 8, 2018
  • Коментари
Мери Ектис, италијанска баба која со своето семејство живее на Флорида, за Божиќ од девојката на својот внук добила “Google Home Mini”, паметен звучник кој се активира со помош на глас. Видео-снимката на која оваа баба за прв пат пробува да го користи овој уред е вистинска интернет сензација. Симпатичната баба го допира уредот и […]

ЕВЕ ШТО ДА НАПРАВИТЕ СО ПАРИЧКАТА ОД БАДНИКОВОТО ЛЕПЧЕ: Ќе ве следи среќа цела година

  • January 7, 2018
  • Коментари
Сите членови на семејството мора да го изедат поделеното парче од лепчето , за да влезе силата и здравјето во нивниот дом, а на оној кај кого ќе падне паричката никако не смее да ја фрли или да ја заборави. Се верува дека оној кај кого ќе падне паричката во текот на годината ќе има […]

(Видео)ПЕНТАГОН ОБЈАВИ СНИМКА ОД „ЛОВ НА НЛО“: Во 2004-та американски пилоти следеле НЛО крај пацифичкиот брег на Сан Диего!

Пентагон објави снимка на која се гледа како американски пилот следи НЛО – објави Индепендент Снимката е дел од операцијата од 2004-та во која учествувале два американски ловци Ф/А-18 Супер Хорнет. Целата ситуација се случувала долж пацифичкиот брег кај Сан Диего. „Индепендент“ тврди дека „ротирачкиот објект“ бил на висина од 24 километри. Се наведува дека […]

МАКЕДОНИЈА ВО ОЧИТЕ НА РУСИТЕ: Релаксирана земја во која со сигурност нема да останете гладни!

Во последниве години во Македонија сè почесто може да се сретнат Руси. Некои тука се дојдени за постојано, некои за работа, а некои на гости или како туристи. Ние позборувавме со многумина Руси и ги замоливме да ни ги кажат петте први впечатоци за земјата. Еве какви резултати добивме. Огромни порции Кога Русите одат во […]

СПРЕМЕТЕ СЕ: Вечерва ќе биде „волчја“ месечина, следната недела пристигнува уште една!

  • January 1, 2018
  • Коментари
Првата ноќ од оваа година небото ќе биде осветлено од супремесечина или „волчја“ месечина, според информациите на НАСА, а само неколку недели подоцна ќе се појави уште еден „Волчјата месечина“, како што пренесува Си-Ен-Ен, делува дека е 14% поголем и 30% посветол од вообичаеното, а се појавува на отприлика секои 13 месеци. Доколку овој пат […]

ШТО ПРАВИ ПУТИН КОГА НЕ РАБОТИ: Театар, кино, галерија, но најопуштено е во ресторан!

  • December 24, 2017
  • Коментари
Функцијата претседател на државата подразбира јавност во сѐ. Театрите, кината, галериите, општествениот живот на највисокиот функционер често стануваат „работа“ во рангот на политичкиот. На некои настани се решаваат одредени прашања, а на други присуството е обврзано од функцијата. Постојат, меѓутоа, места на кои Владимир Путин не оди само по службена должност. Однос кон театарот Рускиот […]

ЧУДНИ ФОРМИ ВО РЕКА: Прекрасна и несекојдневна појава во каналот „Грибоедов“ во Санкт Петербург!

Снегот и мразот формираат чудни слики на вода. „Извонредна слика на каналот – струјата ја собира замрзнатата вода како префинета свила со нежна проѕирна ткаенина“, напиша еден очевидец. Претходно годинава таква појава беше исто така забележана во Новгородската област. Некои ја нарекуваат како „снежна сланина“ или „ледена паста“ – но тоа не ја опишува во […]

ТЕЛО НА КУЧЕ, ГЛАВА НА МЕЧКА: Необична ѕверка на улиците на Челјабинск

  • December 18, 2017
  • Коментари
Жителите на Челјабинск не се многу сигурни што е тоа што се најде во нивното прифатилиште за животни. Вработените во прифатилиштето за животни во Челјабинск на својата страница на најпопуларната во Русија социјална мрежа ВКонтанкте објавија фотографии од многу необично животно кое најде кај нив прибежиште. Интернет-корисниците сега нагаѓаат дали ова суштество е повеќе мечка […]