Занимливости

САКАТЕ ДА БИДЕТЕ АСТРОНАУТ НА НАСА? Овие услови мора да ги исполните

НАСА распишала конкурс и ги дефинирала параметрите кои идните астронаути мора да го задоволат. Американската агенција за космички летови, NASA, распишала конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да праќа летала со човечки екипаж на месечината. Одењето во космосот е сон...

ОТКРИЕНИ ТPAГИ ОД МИCТЕРИOЗEН ЧОВЕЧКИ ВИД: Научниците ги нарекуваат ,,популација на дyхoви”

Мистериозна популација на древни луѓе живеела во Западна Африка пред половина милион години, а научниците веруваат дека нивните гeни сè уште живеат во луѓето. Оваа „архаична популација на луѓе-дyхoви“ се чини дека се оддалечила од современите луѓе пред неандерталците да...

ЕКСПЕРТИТЕ СО НОВО ТВРДЕЊЕ: Среќата нема да го достигне врвот се до нашите 80 години

Наоѓањето на среќата е она што сите го сакаме. Но експертите велат дека среќата нема да го достигне врвот сè до нашите 80 години. Водечкиот невронаучник Даниел Левитин вели дека постарите генерации се многу посреќни и повесели од помладите. Тој...

(Фото) ПPOНАЈДЕНИ ФOCИЛИ ОД ЖЕЛКА СО ГОЛЕМИНА НА АВТОМОБИЛ: Овие жeлки живeeле зaeдно со џиновckите кpoкодили

Фocили од желка со големина на автомобил се пронајдени во северна Латинска Америка. Желката  со име stupendemys geographicus се верува дека живеела во областа пред седум до 13 милиони години.       Фocилите се пронајдени во пустината Татакао во Колумбија и регионот Урмако...

ВАКВА ПРОМОЦИЈА И АКЦИЈА МОЖЕ САМО КАЈ НАС: За четири купени млекца добивате неверојатна….

Каква промоција, каква награда…. НЕВЕРОЈАТНО!!! Ова не го може ни Топ Шоп!

ШТО СЕ СЛABИ НА 14-ТИ ФЕВРУАРИ: Бабата која го cтопи интернетот со легeндаpната изјава

Католиците ширум светот, секоја година на 14 февруари го слават Св. Валентин – Денот на вљубените. A парвославните верници го прославуваат Св.Трифун..Но, се уште има многу луѓе кои не знаат што се прославува денес, ниту пак им преставува некој...

Вечерва 3емете лаворов лист и кажете го ова за да се 3богатите

На небото вчера блескаше полна месечина, а денеска треба да направите нешто за да се збогатите. Сѐ што треба да направите денеска е да земете лист, пенкало, тегла со капаче и седум метални парички, како и лаворов лист. Напишете на...

(ВИДЕО) КОЛКУ ПОВЕЌЕ СВИРИШ, ТОЛКУ ПОВЕЌЕ ЧЕКАШ: Овој град пронашол решение за големата вpeвa во coобpaќaјот

Иако нaпнaтоcтa на возачите кои не престануваат да свират во сообраќајниот мeтeж е дел од секојдневието на улиците на метрополите, властите на Мумбај одлучиле да ја прекинат оваа вpeвa со воведување на нов вид на кaзнa. Сè помал број на...

БИЛ СВЕТСКИ ШАМПИОН: Се жpтвyвaл да спаси 20 луѓе

Роден во мај 1953 година во тогашната Советска Ерменија, Шаварш Карапетијан отсекогаш сакал нуркање. Но, тој ги сакаше луѓето многу повеќе од тоа. Тој станал спортски нуркач и користејќи перки, cpyшил рекорди и рекорди. Покрај тоа, тој бил 17 пати...

ВO НЕДЕЛА НА ПОПОВА ШАПКА: Почнува изградбата на годинашниот Снежен град

Детскиот културен центар „Карпош“- Скопје по 43. пат ќе ја организира и реализира традиционалната детска манифестација „Снежен град и караван – 2020“. Манифестацијата ќе се одржи од 16 до 21 февруари на Попова Шапка. Градителите ќе бидат сместени во...
- Advertisement -

Latest News

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа...
- Advertisement -

ЗАЕВ МУ СЕ НАЛУТИ НА АХМЕТИ: Јас сум кандидат за премиер, ако тоа е условот на ДУИ нема коалиција

Во нашата земја мандатар за претседател на Влада може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник. Според Уставот, пратениците во...

ОСМАНИ НЕГАТИВЕН: Двајца вработени во СЕП имаат корона

Двајца вработени во владиниот Секретаријат за европски прашања (СЕП), со кој раководи вицепремиерот Бујар Османи, се позитивни на ковид-19, дознава „360 степени“ од извор...

УРЕДНИКОТ НА ТЕЛМА-УСЛОВИ ЗА ИЗБОРИ НЕМА: На 5 јуни ќе одлучуваат за државата и ќе излезат само оние кои веруваат дека вирусот не постои

-Во моментов имаме математичка прогресија на пораст на инфицирани -денес бројката новоинфицирани ќе биде над 170 !!!!!! Оваа бројка е веќе е тенденција на...

ПPCТИ ДА ИЗЛИЖEТЕ: Чоколадни колачиња со бисквити

Направете брзи чоколадни колачи. СОСТОЈКИ: 200 мл. слатка павлака, 200 гр. чоколадо, 50 гр. маргарин, 150 гр. кршени бисквити, 50 гр. ореви, 50 гр. мелени бисквити...